Головна

смерть Сократа

  1. J. Відшкодування витрат, викликаних смертю спадкодавця, і витрат на охорону спадщини та управління ним
  2. Відшкодування шкоди, заподіяної смертю годувальника
  3. Глава 19. Смерть від утоплення
  4. Глава 23. Розлад здоров'я і смерть від дії променевої енергії
  5. Жертовник в Бет-Елі. Смерть Рахілі. Злочин Рувима. Смерть Ісаака (Бут. 35)
  6. КЛІНІЧНА СМЕРТЬ
  7. Кому ж закон надає право отримувати як одноразову, так і щомісячну страхову виплату в зв'язку зі смертю застрахованого?

До свого осуду Сократ (469-399 до н.е.) - видатний давньогрецький філософ - двічі був в ситуації, коли його мужні вчинки за велінням совісті погрожували йому смертю. «Я довів не словами, а ділом, що мені смерть, просто кажучи, байдуже, а ось утримуватися від усього несправедливого і нечестивого - це для мене все»1, - Говорив Сократ на суді.

Офіційне звинувачення Сократа складалося з трьох пунктів. Перший - «винен у запереченні богів, визнаних містом» (треба сказати, що в присязі, яку вісімнадцятирічні юнаки давали при прийомі в афінські громадяни, були слова: «Я буду шанувати батьківські святині»). Другий пункт - у «введенні нових божественних істот». Обвинувачі Сократа мали на увазі його внутрішній голос. З двох пунктів випливав третій - «спокушання молоді».

Ці звинувачення не можна назвати справедливими, незважаючи на їх виправданість з позицій панівної галузі культури - міфології. Сократ ні в чому не завинив перед рідним містом. Він був патріотом афінського поліса і хотів лише замінити одну галузь культури інший. Він був мучеником за філософію, і філософія після його страти перемогла, як пізніше розп'яття Христа привело до перемоги релігії над філософією.

Сократ помер не тільки за конкретну ідею, але за ідею як таку, і з його ідей-понять починається філософія. Сократ поплатився життям за перетворення богів в поняття, міфологічної істини в філософську.

Це перше філософське жертвоприношення не виходило за рамки загальнокультурної схеми жертвоприношень: самі рамки розсунулися і вийшли за межі міфології. Але є і важлива відмінність. На стадії філософії культура піднялася до розуміння жертви як самопожертви. Сталося це в «осьовий час» (термін німецького філософа К. Ясперса), основними характеристиками якого були становлення особистості, різке, стрибкоподібне розвиток самосвідомості під впливом тенденції раціоналізації.

Сократ не тільки був готовий померти, але і в якійсь мірі прагнув до цього. Ніцше недалекий від істини, вважаючи, що вироку «до смерті, а не до вигнання ... мабуть, домігся сам Сократ»2. Апофеоз філософії - в словах Сократа, що тільки для істинного філософа смерть означає кінець мукам і початок вічного блаженного життя. Це і є, за Сократом, досягнення до-

1 Цит. по: Платон. Апологія Сократа // Соч .: В 4 т. - М., 1968. - Т. 1, с. 32.

2 Ніцше Ф. Народження трагедії, або еллінство і песимізм // Соч .: В 2 т. -
 М, 1996. -Т. 1, с. 108.

ступного смертній людині безсмертя. За такі обіцянки філософія стала на п'ять століть в Греції і Римі головною галуззю культури.

Особливо слід сказати про сократовськой іронії, яка могла залучати до нього людей, але в якійсь мірі послужила причиною його засудження, коли в останньому слові він запропонував замість покарання влаштувати йому безкоштовний обід в Пританее, після чого за страту було подано більше голосів, ніж до цього. Можна сказати, що Сократ підштовхнув співгромадян до такого рішення.

Єдине прохання, з якою Сократ звернувся до суддів, стосувалася дітей: «Якщо, афіняни, вам буде здаватися, що мої сини, подорослішавши, стануть піклуватися про гроші або ще про що-небудь більше, ніж про чесноти, віддайте їм за це, донімая їх тим же, чим я вас дошкуляв »1.

Сократ міг втекти з в'язниці, але не захотів цього зробити. Він відповідав, що все життя підкорявся законам Афін і до кінця залишиться цьому вірний. У призначений час він випив чашу з отрутою.

В добровільної, по суті, смерті Сократа проявилося його розуміння законів як що не підлягають порушення, оскільки вони прийняті всіма. Сократ розмірковував, що якщо він слідував законам, коли вони захищали його, то повинен виконувати їх і коли вони карають його. Якщо закон поганий, його треба міняти, але, поки він існує в такому вигляді, йому треба підкорятися. Тут проявилося розуміння Сократом держави як «республіки», тобто загального надбання.

Завжди босий, в старому плащі, Сократ зробив крок з вулиць і площ Афін в історію культури.

Як сталося, що в невеликому місті, в якому налічувалося близько 20 тис. Громадян, народилися Сократ, Платон, і до них стікалися сотні учнів з усієї Греції, а філософія росла на зразок снігової кулі? Відправною точкою стала страта Сократа. Платон став Платоном, яким ми його знаємо, спостерігаючи за засудженням і смертю Сократа (його перший знаменитий діалог - «Апологія Сократа»), а далі почався процес, який, то затухаючи, то знову запалюючись, триває досі.

Сократ - «одна з поворотних точок і осей так званої всесвітньої історії»2. Якби вся пробуджена Сократом сума сил була звернена не на пізнання, а на егоїстичні цілі індивіда, то тоді, по Ніцше, сталася б загальна згубна боротьба народів.

Сократ створив певний світогляд і власними життям і смертю підтвердив вірність своїм поглядам. І якщо

Цит. по: Платон. Апологія Сократа. - 41, е.

Ніцше Ф. Народження трагедії, або еллінство і песимізм, с. 115.

повіримо сучасному філософу Г. Марселю, що істина є те, за що людина може померти, то Сократ істину знайшов. Сам Сократ самокритично сказав у своїй промові, що дельфийский оракул, який визнав його наймудрішим з усіх людей, скористався його ім'ям заради прикладу, все одно як якщо б він сказав: «З вас, люди, всього мудріший той, хто, подібно до Сократа, знає, що нічого справді не варто його мудрість » '. Але мудрість Сократа коштувала торжества філософії. «Пристрасний філософський порив Сократа до полів блаженним на тому світі обернувся духовним безсмертям на цьому світі»2.



Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

Горєлов A.A. | Підручник | ЧАСТИНА I | предмет філософії | визначення філософії | Передумови філософії В СТАРОДАВНЬОЇ ІНДІЇ | Реінкарнація | Упанішади | Передумови філософії У ДРЕВНЬОМУ КИТАЇ | Філософське уявлення про природу |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати