Головна

Внутрішній світ травми в його диявольській формі

1. А) Рішення в змішаній формі
  2. БУСИНКА-20 Внутрішній прохід на захоплення. «Рибка» з входом в супротивника і кидком.
  3. Бухгалтерський облік засобів індивідуального захисту і форменнойодежди, взуття, спорядження
  4. В результаті отримуємо зв'язок між Еп і F, в векторній формі її записують скорочено у вигляді
  5. Валовий внутрішній продукт
  6. Валовий внутрішній продукт і валовий національний продукт. Метод доданої вартості
  7. Валовий внутрішній продукт, методи його обчислення

Коли невинність позбавляється своїх
 титулованих привілеїв,
 вона перетворюється в дух диявола.

Гротстейн, 1984: 211

У цій та наступних розділах я представлю читачеві ряд клінічних віньєток і теоретичний коментар до них для того, щоб висвітлити феноменологію "демонічної" фігури, з появою якої я неодноразово стикався в несвідомому матеріалі пацієнтів, які перенесли в ранньому дитинстві психічну травму.

Слово "демонічний" (daimonic) походить від грецького слова daiomai, яке означає "ділити", і я б пов'язав його з станами розділеного свідомості, подібних до тих, що проявляються в застереженнях, помилках уваги, або в інших видах проривів утримань із сфери буття, яку ми називаємо "несвідоме" (див. von Franz, 1980a). Справді, саме поділ внутрішнього світу, мабуть, є функцією цієї фігури. Юнг в цьому випадку використовує слово "дисоціація", і наш "демон" виступає як персоніфікація діссоціатівних захистів психіки, в тих випадках, коли рання психічна травма зробила інтеграцію психіки неможливою.

Я краще опишу предмет мого викладу, якщо поділюся з читачем тим, як я зацікавився цією темою. За останні двадцять п'ять років клінічної практики досить багато пацієнтів, що проходили у мене аналіз, після початкового періоду, характеризувалася особистісним зростанням і поліпшенням стану, досягали свого роду плато. Здавалося, що в їх терапії немає прогресу, і замість поліпшення в ході лікування вони начебто застрявали в "компульсивном повторенні" ранніх патернів поведінки, відчуваючи почуття поразки і безнадії. Це були індивіди, яких можна було б назвати "шизоидами". Маючи на увазі те, що травматичні переживання, випробувані ними в дитинстві, були надто інтенсивними для їх чутливості і направили їх подальший розвиток всередину. Внутрішній світ, в який вони так часто йшли, був дитячим світом, і він, відрізняючись багатством фантазії, ніс на собі печатку туги і меланхолії. Такі пацієнти, перебуваючи в цьому, схожому на музей "притулок невинності", чіплялися за залишки своїх дитячих магічних переживань, які хоча підтримували їх, але не розвивалися разом з іншими частинами особистості. Незважаючи на те, що їх прихід в терапію був продиктований нагальною потребою, насправді вони не хотіли дорослішати або змінюватися настільки, щоб це дійсно задовольняло їх потреби. Висловлюючись точніше, деяка їх частина хотіла змін, але інша, більш сильна, пручаласяцим змінам. Вони були розділені всередині себе.

У більшості випадків ці пацієнти були надзвичайно розумними і чутливими, що страждають, багато в чому, через цю надзвичайну чутливість і від емоційної травми, яку вони пережили в ранньому дитинстві. Всі вони в дитинстві передчасно стали самостійними, не маючи справжніх стосунків зі своїми батьками в період дорослішання і піклуючись про себе в коконі своїх фантазій. Вони були схильні розглядати себе в якості жертви агресії з боку інших людей і були не в змозі мобілізувати сили для ефективного відстоювання самих себе, коли наступала потреба в самозахисті або індивідуації. Часто за непроникним фасадом їх самодостатності ховалося таємне пристрасть, якого вони соромилися. Тоді в процесі психотерапії вони виявляли, що їм важко відмовитися від своєї захисної самодостатності і дозволити собі залежати від реального людини.

Поступово, у міру того як я аналізував сни цих пацієнтів, мені ставало ясно, що вони перебували в полоні якоїсь внутрішньої фігури, яка ревно охороняла їх від зовнішнього світу і, в той же час, безжально атакувала їх, піддаючи жорсткій, невиправданої критики. Більш того, ця внутрішня фігура представляла собою таку потужну "силу", що термін "демонічна" цілком підходив для її характеристики. Часом, у снах моїх пацієнтів, ця внутрішня демонічна фігура несамовито розділяла їх внутрішній світ на частини, активно атакуючи его сновидіння або ті "невинні" частини "я", з якими ідентифікувалися его. В інших випадках здавалося, що її метою була інкапсуляція якоїсь тендітної, вразливої ??частини пацієнта, безжальна ізоляція її від контакту з реальністю для того, щоб оберегти від повторного насильства. Іноді ж демонічна істота було в вигляді ангела-хранителя, оберігає і захищає дитячу частину "я" зсередини, сором'язливо ховаючи її від зовнішнього світу. Ця істота могло бути як захисником, так і переслідувачем, періодично змінюючи своє обличчя.

Справа ускладнюється тим, що ця подвійна фігура зазвичай з'являється в "тандемі", за висловом Джеймса Хіллмана (Hillman, 1983), - в парі з внутрішньою дитиною або іншим більш безпорадним або вразливим "партнером". У цього невинного "дитини", в свою чергу, також присутній подвійний аспект. Часом він є "поганим" і "заслуговує" покарання, в інший же раз він виглядає "хорошим" і отримує захист.

Взагалі кажучи, ці подвійні імаго, утворюючи разом внутрішню "структуру", і складають те, що я називаю архетипической системою самозбереження. Як я сподіваюся продемонструвати на сторінках цієї книги, у нас є підстави вважати, що ця структура являє собою універсальну внутрішню "систему" психіки, чия роль, мабуть, полягає в захисті і збереженні недоторканного особистісного духу, що знаходиться в серцевині "істинного я" індивіда.

Потім я зацікавився таким питанням: "Яким чином організовані в несвідомому фігури Хранителів в цій" системі "і їх" Клієнтів "- беззахисних дітей? З яких джерел відбувається їх жахлива влада, яку вони мають над добромисним его пацієнта?"

Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

Дональд Калшед | Глава 5. Внесок сучасних юнгианских аналітиків | частина II | Глава 10. Принц Ліндворм і трансформація демонічного через жертву і вибір | Вступне слово до російського видання | Клінічний приклад: людина з сокирою | Інтерпретація і теоретичний коментар | Система самозбереження і аутоімунна реакція психіки | Еволюційна теорія походження Темної Самости | Місіс Y і чоловік з рушницею |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати