Головна

" Горизонти "свідомості

  1. II. Тривалі якісні порушення свідомості
  2. аспекти свідомості
  3. Асоціація як механізм роботи свідомості. поняття апперцепції
  4. Введення в психологію екологічної свідомості
  5. Взаємодія свідомості і підсвідомості. Неусвідомлювані явища.
  6. ВЗАЄМОЗВ'ЯЗОК ПРАВА І ПРАВОСВІДОМОСТІ

Повернемося, однак, до дещо іншого "області", яка відкривається після скоєння феноменологических редукцій. Вона виявляється як сфера можливостей, і феноменологічне дослідження припускає опис (дескрипцію) цих можливостей. Феноменологія є в певному сенсі наука про чисті можливості, або "ейдосу". Якщо природна позиція, про яку ми вже багато говорили, дозволяє (невиправдано) стверджувати, що я в даний момент бачу дисплей мого комп'ютера (і ця констатація є вихідний факт для натуралізму), то феноменологія дозволяє уточнити, що ж саме я бачу, коли стверджую , що бачу екран мого комп'ютера. Так ось, строго кажучи, я бачу (насправді бачу, а не думаю, що бачу) деякі колірні плями. Мабуть, це і все. Все інше - те, що дозволяє мені стверджувати, що я бачу дисплей - має своїм джерелом НЕ чуттєвий акт бачення, а передує і що означає роботу свідомості. Интенционально готуючи твердження про існування деякого об'єкту, свідомість, як показує Гуссерль, має на увазі щось більше, ніж те, що безпосередньо (здавалося б) відкривається свідомості в акті чуттєвого сприйняття. Інтенціональний аналіз покликаний розкрити "горизонт можливостей", які супроводжують і антиципирующая (передбачають) актуальне переживання, акт чуттєвого сприйняття. Актуальне існує як би в аурі потенциальностей, які, принаймні частково, визначають те, що виявляється актуально. Справді, коли я дивлюся через вікно свого будинку на інший бік вулиці, я бачу тільки його фасад. Щоб, проте, я взагалі зміг побачити цей фасад як саме фасад, в свідомості має відбутися багато подій. Наприклад, я вже повинен мати на увазі, що існує світ. Коли я бачу фасад, я вписую його в деяку реальність взагалі, в світ в цілому. Якби його (світу) не існувало в горизонті мого сприйняття, не зміг би виявитися перед моїм поглядом і шуканий фасад. Далі, я приймаю те, що я бачу саме фасад, хоча я і не бачу того, що передбачає всякий фасад, - зворотного боку, тилу будівлі. Моє сприйняття чогось як фасаду будівлі вже визначено можливістю піти і перевірити, чи є у того, що я приймаю за фасад, задник. Я цього фактично не роблю, але моє бачення обумовлено, зокрема, і тим, що в моїй уяві, роботу якого я можу і не усвідомлювати, я вже представив цей задник. Я визнав його доречним для даного чуттєвого образу. Я саме утворив це чуттєве подія тим, що антиципировать його моїм уявленням про існування тилу будівлі. Я усвідомлюю, що це не театральна декорація, у якій немає тилу. На декорацію я дивлюся по-іншому. Точніше, я інакше готував чуттєве подія - бачення театральної декорації. Феноменологічний аналіз дозволяє акцентувати увагу саме на цій підготовці, на "ейдетічеськой" роботі свідомості, що робить можливою чуттєву конкретику. Цей аналіз "тематизує" то, що зазвичай залишається "за кадром", - саме свідомість, самого суб'єкта з його унікальним досвідом. Подібних випереджають і обумовлюють можливостей невизначено багато. Наше чуттєве сприйняття зовнішнього світу, як правило, пов'язане з просторовими параметрами речі (той же фасад). Але ж поняття простору передбачає многоперспектівность. Це означає, що простір виявляється з нашарування безлічі ракурсів, сторін, в які поміщає себе погляд, перш ніж засвідчить просторовість конкретно ось цієї речі. Поверхня виявляється нами лише в співвіднесеності, сомислімості з неповерностью, тобто з глибиною. Глибина вже дана нам у нашому сприйнятті поверхні, що видно саме з того, що ми бачимо поверхню. Інтенціональний аналіз дозволяє виявити те, що супроводжує в свідомості деякого актуального факту, вписати останній в якийсь потік переживань (Гуссерль говорить про "гераклітовскій потоці"), який утворює його споконвічне зміст. По відношенню до цього потоку то, що ми фіксуємо в нашому житті на рівні буденної свідомості, - це тільки верхівки айсбергів. Феноменологія дозволяє нам звернутися до незримого, але все визначає току життя особистості. Не випадково цей філософський напрямок мало великий вплив на мистецтво XX століття і, особливо, на науку про це мистецтво.

Важливо й інше. Феноменологічна дескрипція не тільки описує те, що є, те, що вже відбулося в свідомості в його обумовлює актуальне відчуття функціонуванні. Вона як би підсилює цю ауру можливостей, весь час її розширюючи, дозволяючи додавати до неї всі нові і нові ракурси, позиції. У феноменологічному аналізі істотну роль грає фантазія, або "фікції". І справа не в тому, що нарощуються деякі штучні зв'язку між актуальною подією і новими, зумовленими цією подією можливостями. Скоріше справа в свободі, в невпинності людської творчості. Для Гуссерля феноменологічний аналіз є актуалізація, акселерація життя свідомості, додавання до неї все нових і нових можливостей, нових горизонтів, розширення його меж. Покликання філософії полягає (адже це саме заклик) у виявленні якогось "простору" для невтомної роботи свідомості. Феноменологія "відвойовує" таке "простір".

Феноменологія ясно, що очевидність чуттєвого сприйняття умовна. Актуально таке сприйняття зазвичай фіксує щось одне, одну сторону. Цілісний погляд, який ніби відкривається в відчутті речі, поданий горизонтом можливостей, що розробляються свідомістю. Але ці можливості недостатні, які б нові ракурси ми не придумували для того, щоб доповнити цілісність нашого бачення. Скільки б я не коригував своє бачення фасаду будинку навпроти, воно все одно буде вимагати нових уточнень. Ця принципова неповнота будь-якого конкретного сприйняття визначає його небезумовний. Звідси світ речей і світ в цілому випадкові.



Попередня   166   167   168   169   170   171   172   173   174   175   176   177   178   179   180   181   Наступна

Історичні корені сучасного філософського аналізу | Основні трактування філософського аналізу | Співвідношення з іншими напрямками сучасності | Лінгвістичний і логічний аспекти філософського аналізу | Дисциплінарна структура аналітичної філософії | Глава 4. Феноменологія | феноменологічний метод | Свідомість і його предмет | интенциональность свідомості | Робота свідомості |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати