загрузка...
загрузка...
На головну

Народи Месопотамії і їх заняття.

1. Античний світ і найдавніші народи на території Росії і суміжних регіонів
  2. Глава 1. Народи і найдавніші держави на території нашої країни.
  3. Глава 3. Стародавні держави Месопотамії
  4. Глава 6. Право древніх держав Месопотамії
  5. Держави і народи доколумбової Америки
  6. Найдавніше законодавство Месопотамії.
  7. Кочові народи Передкавказзя і горяни Північного Кавказу

Понад три тисячі років в ізольованому від зовнішнього світу Єгипті жив один народ - єгиптяни, і існувала одна держава. У країні Двох Річок з найдавніших часів жило безліч різних народів.Відкрита незахищена природою рівнина Месопотамії привертала погляди кочових племен, і вони спрямовувалися в цю багату країну нестримними потоками. Одні народи часто змінювалися тут іншими. Найдавніші держави знищувалися завойовниками і на їх місці виникали нові цивілізовані суспільства, але проходили століття і нові орди загарбників змітали з лиця землі багаті міста попередників.

У Південній Месопотамії до IV тисячоліття до Р. Х. оселилися загадкові племена шумерів. «Про Шумер, велика земля серед усіх земель Всесвіту, залита немеркнучим світлом, що визначає божественні закони для всіх народів від сходу до заходу сонця!» - З гордістю писав про свою країну шумерська поет.

Гончарний круг, колесо, плуг, сівалка, вітрильника, зрошувальні канали - все це ми знаємо завдяки шумерам. Про походження шумерів майже нічого невідомо. До сих пір не вдалося встановити: чи були вони корінними жителями Месопотамії або прийшли туди звідкись ззовні. Друга версія видається найбільш вірогідною. Ми досі не можемо встановити їх родинні зв'язки з будь-яким живуть або жили на землі народом. Шумери називали себе вихідцями з легендарної країни Ділмун - це острів Бахрейн у Перській затоці. Там були проведені розкопки і виявлено залишки шумерських поселень. Але ці поселення були утворені в той же час, що і міста в Межиріччі. Вчені звернули увагу на дивну схожість культур Стародавнього Шумеру та ... Стародавній Індії.

Як би там не було, цей загадковий народ поступово зайняв досить велику територію від берегів Великого Моря Сходу до місця найбільшого зближення Тигру і Євфрату на півночі (див. Карту). Шумери вважали свою цивілізацію дуже давньої: вже в ранніх текстах зустрічаються зневажливі відгуки про кочівників, «людей, які не знають будинків і не вирощують пшеницю». На північ від шумерів розташувалися племінні союзи, які стосуються східно-семітської групи. Вони були нащадками семито-хамітів, вихідців з Сахари, що заселили і Єгипет. Це були скотарські племена аккадцев і ассірійців.

Доля Межиріччя буде тісно пов'язана і з народами, що жили в IV тисячолітті до Р. Х. по сусідству з ним. На північному сході і сході від Євфрату мешкали споріднені племена кутиев і касситов, Це були жорстокі і войовничі варвари, про походження яких нічого певного поки сказати не можна. Далеко на південному заході від Месопотамії розташовувалися землі Аравійського півострова, тут також жили західно-семітські кочові племена амореев, арамеев, халдеїв та інші. Прямо на захід від Дворіччя, за Сирійської пустелею, жили інші західно-семітські племена гіксосів, євреїв, ханааніїв і фінікійців, землі яких після 1500 року до Р. Х. захопив Єгипет.

Спочатку всі ці численні народи займалися виключно скотарством. Вони кочували зі своєю худобою в пошуках кращих пасовищ. У міру того як племена заселяли або в результаті кровопролитних битв завойовували для себе землі вздовж Євфрату і Тигра, відбувався їх перехід до землеробства. Першими вирощувати зерно, льон, виноград в Дворіччя стали стародавні шумери. Вони створили тут перші держави, писемність і релігію. Всі інші народи, захоплюючи землі Месопотамії, привласнювали всі досягнення і винаходи шумерів. Спочатку це зробили аккадці. В кінці III тисячоліття до Р. Х. землі Дворіччя підпорядкували собі амореи. Через 500 років в долину Тигру і Євфрату прийшли кутії, касситів, а в кінці II - на початку I тисячоліття до Р. Х. Межиріччя завоювали арамеи.

Всі ці народи Месопотамії, подібно шумерам, осіли на берегах річок і стали вести хліборобське господарство. Як і для єгиптян, основним заняттям народів Дворіччя стало іригаційне землеробство. Буйний характер річок Месопотамії, вітри і спекотне сонце змушували жителів постійно боротися за виживання. Всі спадкоємці шумерів продовжували рити від Великих річок довгі канали, споруджували дамби, греблі, шлюзи, колодязі. Вони створювали водосховища і ретельно стежили за їхнім станом. Навіть на півночі, де частими були дощі, хлібороби прагнули вирити довгі канали та побудувати високі насипи, щоб убезпечити себе і гарантовано отримати урожай.

Прочитайте фрагменти тексту «Суперечка між Мотикою і Плугом». Подумайте: з якими труднощами стикалися хлібороби Дворіччя, про які заняття жителів цієї країни ми можемо дізнатися з наведеного фрагменту, що можна дізнатися з даного тексту про міста Південного Дворіччя?

Я прорізаю канали, відводжу протоки,

Для великої Ріки розширюю води.

Осушують, прибираю болота.

Я, Мотика, зводжу огорожі, щоб ні південний, ні північний вітри

Їх не зламали.

А коли я з полів видалю воду,

Коли я осушу землю,

Про Плуг, перед тобою виходжу я на поле.

Я рівняють краю каналів,

Я з полів прибираю грудки і коріння.

Для твоїх праць я готую поле.

Я кошика землею наповнюю.

Я глину пресую, цеглу формую,

Я закладаю основанья, я будую будинки.

Я випрямляють простору вулицю, я, Мотика!

Я огороджувати огорожі, я зводжу їх стіни,

Я богам великим прекрасні строю храми ...

Я зводжу гради з палацами ...

Я сади для царів розбиваю.

А коли я сади обгороджу огорожею,

Обгороджений їх, розпушити землю,

Знову люди беруть мене, мотики.

І коли я викопаю їм колодязі,

Коли я зміцнюю балки,

Побудую водяні колеса,

Вирівняти рови і канави,

Рови і канави водою наповню,

Щоб яблуні цвіли і плодоносили,

І плоди у храми Божі як то личить, відносили.

Селяни вирощували зернові культури - ячмінь, просо, полбу; виноград, яблука, цибуля, часник, огірки, баклажани, гарбуз, сочевицю, квасолю, горох і фініки. З вирощеного льону дружини хліборобів робили м'які тканини, а сезам йшов на корм худобі.

Жителі Дворіччя тримали худобу та свійську птицю, ловили в річках і морі рибу, полювали на диких птахів і тварин, добували дикий мед, а пізніше стали розводити бджіл. Як і єгиптяни, вони їли багато рослинної їжі і риби, а м'ясо жителі Дворіччя могли собі дозволити навіть частіше, ніж мешканці Нільської долини. Вони пили солодкі напої на меді, варили пиво з ячменю і давили виноградне вино.

Подібно єгиптянам, жителі Дворіччя займалися і ремеслами. Вони пряли і ткали, робили глиняний посуд і ювелірні прикраси. Ковалі виковували і виливали з міді, а потім і з бронзи землеробські знаряддя і зброю для битв і полювання. Кораблебудівники робили човни і великі судна, на яких жителі Дворіччя ходили по Тигру і Євфрату і торгували з сусідами. Купці Месопотамії привозили на південь країни такі необхідні тут метали, камені і дерево з півночі і, навпаки, везли на північ витончені предмети розкоші, зерно і вироби ремісників. Деякі торговці навіть випливали в море і здійснювали дуже далекі торгові подорожі. Кораблі Межиріччя досягали Аравії, Єгипту і навіть Індії. Купці привозили з далеких мандрів незвичайні речі і дорого продавали їх на батьківщині. Зрозуміло, грошей в той час люди ще не знали, і вся торгівля відбувалася у вигляді простого натурального обміну.

1   2   3   4
загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати