Головна

Визначення Нових Квітів муліне 1 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

1 *

Листи до Є. К. Малиновської друкуються по оригіналах, що зберігаються в Музеї МХАТ (архів К. С. Станіславського) {При подальших посиланнях на матеріали, що зберігаються в архіві К. С. Станіславського в Музеї МХАТ, вказується тільки шифр архіву: КС.} .

Малиновська Олена Костянтинівна (1875--1942) - громадський і театральний діяч. Член КПРС з 1905 р З 1918 року - керуючий московськими державними, а потім (з 1920 р) академічними театрами. Протягом багатьох років була директором Великого театру.

1 Мабуть, посвідчення, яке забезпечувало недоторканність квартири Станіславського, в якій спочатку працювала Оперна студія Великого театру і постійно відбувалися заняття і репетиції з акторами МХТ і його студій.

2 Вилькенштейн Володимир Михайлович, драматург і театрознавець, був секретарем Станіславського до 1921 р Завідував літературною частиною Першої студії МХТ з 1913 по 1921 р Автор монографії про Станіславського.

2 *

Друкується за оригіналом, що зберігається в ГЦТМ ім. А. А. Бахрушина. Написано в зв'язку з пятідесятіпятілетіем сценічної діяльності Г. Н. Федотової, яке відзначалося в 1918 р, роком пізніше самої ювілейної дати.

1 У книзі "Моє життя в мистецтві" і в листах (див. Собр. Соч., Т. 1 і 7) Станіславський відзначає видатну роль Г. Н. Федотової в його творчому формуванні.

3 *

Друкується за оригіналом особистого архіву В. А. Чаговця.

Чаговець Всеволод Андрійович (1877--1950) - український журналіст і театральний критик, співробітник газети "Київська думка" (з 1900 р). Автор багатьох рецензій на вистави Художнього театру. У радянську епоху - співробітник кількох українських газет. У 1956 р в Києві видано його спогади українською мовою "Життя і сцена" ( "Життя і сцена").

1 У листі від 21 травня 1918 року В. А. Чагів запрошував Художній театр на гастролі до Києва (архів КС).

2 Станіславський має на увазі окупацію України німцями (1918 г.), і тимчасове відторгнення її від Радянської Росії.

3 І. Е. Дуван - актор МХТ з 1912 по 1914 р Емігрант.

4 *

Листи до В. В. Лузького друкуються по оригіналах, що зберігаються в Музеї МХАТ (архів КС).

Рік листи встановлений в зв'язку з перебуванням Станіславського відпочинку в пансіоні Ігнатьєвої (ст. Точкові, Білоруської жел. Дор.).

Приводом для листа В. В. Лузького, на яке відповідає Станіславський, послужило двадцятиріччя з дня початку регулярних репетицій в Художньому театрі (14 червня 1898 року в Пушкіно під Москвою).

1 Різниця наших поглядів на мистецтво ... Очевидно, мається на увазі відношення В. В. Лузького до "системі" Станіславського - то, що він не відразу став її прихильником і послідовником.

2 Перетт Олександрівна - Калузька, дружина В. В. Лузького.

3 В. В. Лужский був в 1918 р завідувачем трупою і репертуаром.

4 Саша - Олександр Васильович Калузький, син В. В. Лузького.

5 *

Дата встановлюється імовірно, по зв'язку з протоколом засідання Правління МХТ, на якому обговорювалося питання про спектаклях МХТ в приміщенні Театру Ради робітничих депутатів (28 серпня 1918 г.).

1 Про який концертному виступі театру, і зокрема Станіславського, перед солдатами йдеться в даному листі, встановити не вдалося. Ще у травні 1917 р Правління театру доручив Станіславському вести переговори про спектаклях МХТ з Комісією культурно-освітньої роботи Ради робітничих депутатів. Перший спектакль МХТ в Театрі Ради робочих депутатів - "Вишневий сад" А. П. Чехова - відбувся 12 жовтня 1917 р

На засіданні Правління МХТ 28 серпня 1918 р обговорювалося репертуар виступів в приміщенні Театру Ради робітничих депутатів. До репертуару були включені: Пушкінський спектакль, "Вишневий сад", "Цар Федір Іоаннович" (вистава була зіграна 3 і 7 жовтня 1918 г.), "На дні" (10 жовтня 1918 г.), "На всякого мудреця досить простоти" (5 грудня 1918 г.) і "Смерть Пазухина" (12 грудня 1918 г.).

На полях протоколу засідання Правління МХТ є посліду Вл. І. Немировича-Данченка, що збігається за думки зі змістом листа К. С. Станіславського: "Надзвичайно важливо, навіть в політичному сенсі, щоб поява всіх частин наших на сцені Ради робітничих депутатів було обставлено винятковою порядлівостью, дисципліною і взагалі культурністю ".

1 Бюро комісарів сейфів було створено в перший рік революції в зв'язку з націоналізацією банків. Постановою Президії Московської Ради робітничих депутатів від 18 квітня 1918 було дозволено "артисткам і артистам дійсно нужденним, згідно посвідчень, які видаються Художньо-освітнім відділом, видавати з сейфів, з позичкових кас ювілейні та іменні підношення без внесення будь б то не було податку" (Московський обласний історичний архів, ф. 66, од. хр. 818). Очевидно, таке посвідчення Малиновська прислала Станіславському.

2 Мабуть, мова йде про пленарному засіданні науково-теоретичної групи ТЕО (Театрального відділу) Наркомосу, що відбувся 14 жовтня 1918 р

7 *

Друкується за оригіналом, що зберігається у відділі рукописів Державної бібліотеки СРСР ім. В. І. Леніна.

1 К. С. Станіславський з 1909 р був дійсним членом Товариства любителів російської словесності.

8 *

Дата встановлюється за згадуванням репетицій п'єси "Младость", прем'єра якої відбулася 13 грудня 1918, і по іншим відповідним даними репертуару.

1 У 1918 р з ініціативи Станіславського у Другій студії розпочалася робота над інсценованими уривками з творів російських класиків, яку він запропонував назвати "щоденником студії". Ця робота, не претендуючи на цілісність вистави, проте була розрахована на включення в репертуар студії. Так, Друга студія грала "Історію лейтенанта Ергунова" за повістю І. С. Тургенєва, уривок з роману М. С. Лєскова "Нікуди" і уривок з повісті Ф. М. Достоєвського "Білі ночі" (прем'єра відбулася 27 лютого 1918 р ). Станіславський не раз повертався до думки про продовження і розширення цього досвіду. Мабуть, він хотів перенести цей досвід і в Першу студію.

Інтермедії Сервантеса готувалися до постановки під керівництвом Станіславського в Першої студії МХТ. Репетирувалися "Два базіки", "Саламанкская печера", "Ревнивий старий", "Театр чудес". Спектакль не був здійснений.

2 На яку роль намічався в інтермедії актор МХТ А. Е. Шахалов - встановити не вдалося.

3 "Младость" - п'єса Л. Андрєєва, була поставлена ??у Другій студії МХТ (прем'єра --13 грудня 1918 г.). Артист МХТ К. Г. Сварожич (в МХТ з 1913 по 1919 р) виконував в ній роль доктора Веревітіна.

4 "Роза і Хрест" - драма О. Блока, була прийнята до постановки в Художньому театрі в 1916 р Навесні і восени 1916 був проведений ряд репетицій під керівництвом Лужского і Немировича-Данченка. Репетиції з новим складом виконавців поновилися під керівництвом Станіславського в 1918 р Вистава готувався до відкриття, сезону 1918/19 р За час з 21 березня 1916 р до 13 грудня 1918 було проведено близько 200 репетицій, і все ж постановка так і не була здійснена.

5 "Балладіна" - п'єса Ю. Словацького (переклад К. Бальмонта), була поставлена ??в Першій студії МХТ (прем'єра - 16 лютий 1920 г.). Артистка Першої студії Є. Г. Сухачева виконувала заголовну роль. В "Іванові" вона не брала участі.

6 В спектакль Першої студії МХТ "Каліки перехожі" (п'єса В. Волькенштейна; прем'єра - 25 грудня 1914 г.) артист МХТ Н. П. Кудрявцев був введений на роль Олексія-отамана.

У п'єсі "Правда - добре, а щастя краще" А. Н. Островського (спектакль Першої студії МХТ, призначений для виїздів в райони) Н. П. Кудрявцев виконував рель Грознова.

7 Артистка МХТ М. А. Жданова в п'єсі Л. М. Толстого "А Світло у темряві світить" (нездійснена постановка А. А. Саніна та І. М. Москвіна) репетирувала роль Люби.

9 *

Друкується за оригіналом, що зберігається в Музеї МХАТ (архів КС).

Антарова Конкордія Євгенівна (1886--1959) - солістка Великого театру, педагог, заслужена артистка РРФСР. Була одним з ініціаторів Оперної студії при Великому театрі, якою керував Станіславський. Антарова належить запис розмов Станіславського в студії Великого театру в 1918--1922 рр. (Вид. СОТ, 1939 і 1947 рр .; вид. СОТ - "Мистецтво", 1952 г.).

10 *

Друкується за оригіналом, що зберігається в Музеї МХАТ (архів КС).

11 *

1 У книзі "Моє життя в мистецтві" Станіславський докладно описує труднощі, які театр відчував при постановці містерії Байрона "Каїн" в зв'язку з відсутністю необхідних коштів. Там же він пояснює причини, що спонукали Художній театр включити в свій репертуар "Каїна", в філософської ідеї якого він у той час шукав "співзвуччя революції". Прем'єра відбулася 4 квітня 1920 р Роль Каїна грав Л. М. Леонідов. Художником вистави був Н. А. Андрєєв. (Див. Собр. Соч., Т. 1, стор. 378--383).

Друкується за текстом, опублікованим в книзі: Т. Л. Щепкіна-Куперник, О. М. Н. Єрмолової, М .-- Л., СОТ, 1940, стор. 171--172.

1 Лист написано Станіславським в зв'язку з п'ятдесятиліттям сценічної діяльності Марії Миколаївни Єрмолової, яке відзначалося 2 травня 1920 р

2 Від Художнього театру M. H. Єрмолова привітав Вл. І. Немирович-Данченко, який очолював делегацію (див. Його мова в книзі: Вл. І. Немирович-Данченко, Статті, промови, бесіди, листи, М., "Мистецтво", 1952, стор. 356--357).

Лист К. С. Станіславського читав І. М. Москвін.

13 *

Листи до Вс. Е. Мейєрхольда друкуються по оригіналах, що зберігаються в ЦГАЛИ, ф. 998, оп. 1, од. хр. 50 і +2092.

1 Вс. Е. Мейєрхольд з 16 вересня 1920 був завідувачем Театральним відділом Наркомосу.

14 *

Друкується за оригіналом, що зберігається в Музеї МХАТ (архів КС). Дата встановлюється по прем'єрі вистави "Містерія-буф" - 1 травня 1921 р

1 "Містерія-буф" В. Маяковського була поставлена ??в Театрі РРФСР I Вс. Е. Мейєрхольдом і В. М. Бебутова.

15 *

Друкується за оригіналом, що зберігається в Музеї МХАТ (архів КС). Дата встановлена ??приблизно, за змістом листи. машинопис; підпис - автограф К. С. Станіславського.

1 Влітку 1921 року відбулося 44 показових вистави Оперної студії Великого театру: "Вечір Н. А. Римського-Корсакова" (22 рази), перший спектакль в приміщенні Художнього театру - 9 червня; "Вечір Пушкіна" - концерт з творів П. І. Чайковського та Н. А. Римського-Корсакова (16 разів), перший спектакль - 14 липня; "Вертер" (6 разів), перший спектакль - 2 серпня.

2 М. П. Гортинская працювала художником-декоратором МХАТ з 1920 по 1924 р Нею були створені декорації і костюми в спектаклях: "Дочка Анго" Ш. Лекока в Музичній студії МХАТ (1920 р); "Візерунок з троянд" Ф. Сологуба і "Німа дружина" А. Франса у Другій студії. У Оперної студії Великого театру вона оформляла оперу "Вертер" Массне (в ширмах), пролог до опери "Казка про царя Салтана" і сцени з опери "Ніч перед Різдвом" (друга картина першого дії) Н. А. Римського-Корсакова.

16 *

Друкується за оригіналом, що зберігається в Музеї Державного академічного театру ім. Евг. Вахтангова. Дата встановлюється за змістом листи.

1 Влітку 1921 р Е. Б. Вахтангов після перенесених їм двох важких операцій знаходився на лікуванні в клініці-санаторії "Всехсвятское" під Москвою.

2 Див. Прим. 1 до листа No 15.

3 Вперше "Ревізор" був поставлений Художнім театром в 1908 р У 1921 р Станіславський здійснив нову постановку "Ревізора", в якій вперше яскраво проявилося його нове, народжене революцією ставлення до російської класичної драматургії, і зокрема до геніальної сатири Гоголя. Роль Хлестакова грав М. А. Чехов, городничого - І. М. Москвін. Художником вистави був К. Ф. Юон. Прем'єра відбулася 8 жовтня.

4 "Казка про Івана-дурня і його братів" Л. М. Толстого (інсценізація М. А. Чехова) - спектакль Другий студії МХАТ. Режисер - Б. І. Вершилов, художник - Б. А. Матрунін. Перший спектакль - 22 березень 1922 р Станіславський брав велику участь у підготовці та випуску цієї вистави (див. Лист No 23 і коментар до нього).

5 У сезон 1920/21 р Станіславський відновлював Тургеневский спектакль ( "Нахлебник" і "Провінціалка"), "Синього птаха" і "Царя Федора Івановича".

У перші роки після революції Станіславський вів величезну роботу як актор, режисер, керівник Художнього театру і його студій. У чернетці заяви (без підпису і вказівки адресата) він писав: "Я перебуваю керівником багатьох театрів і колективів: 1) Державного Академічного МХТ; 2) Першої його студії; 3) Другий його студії; 4) Районною його групи; 5) Оперної студії госуд. Большого театра. 6) Крім того, працюю в студії Комічної опери при МХТ; 7) беру участь в студії для робітників, заснованої І. В. Лазарєвим; 8) у студії "Габіма"; 9) даю приватні уроки окремим особам або цілим колективам "(Музей МХАТ, архів КС).

Друкується за оригіналом, що зберігається в ІРЛІ (Пушкінський будинок) АН СРСР (архів М. А. Бекетова, ф. 462, No 168).

Кублицька-Пиоттух Олександра Андріївна (1860--1923), уроджена Бекетова, по першому шлюбі - Блок. Мати А. А. Блоку. Перекладачка і письменниця.

1 Лист А. А. Кобеляцький-Пиоттух до М. П. Ліліна, не знайдено.

2 У листі від 27 жовтня 1921 р А. А. Кублицька-Пиоттух писала: "Хочеться нам всім отримати Ваші спогади. Адже я не можу забути, як Саша мені розповідав про Ваш спілкуванні і розмовах з ним. Раз він мені сказав: я думаю , Станіславський - найталановитіший людина в Росії. ... Вірив він Вам дуже як людині і глибоку відчував до Вас симпатію. Як же мені не бажати після всього цього Ваших слів про нього? .. "(Музей МХАТ, архів КС).

Спогади про А. А. Блоці Станіславським написані не були. У чорновому варіанті його листи до А. А. Кобеляцький-Пиоттух були слова: "що спіткало Вас і всіх нас, росіян, горе - таке, що про нього може говорити і писати лише геній начебто Лермонтова або Толстого" (Музей МХАТ, архів КС , No 803).

За свідченням Л. Я. Гуревич, в 1934 або в 1935 р К. С. Станіславський після їх бесіди про А. А. Блоці накидав начорно, олівцем, деякі свої враження від побачення з А. А. Блоком і подарував цю запис Л . Я. Гуревич (див. Собр. соч., т. 6, стор. 334).

Про ставлення А. А. Блоку до К. С. Станіславським см. В книзі: Олександр Блок, Соч. в двох томах, т. II, М., 1955, а також його "Щоденник", Л., 1928.

18 *

Листи до В. Ф. Грібуніну друкуються по оригіналах, що зберігаються в Музеї МХАТ (архів КС). Місяць і число в листі No 18 встановлені в порівнянні з наступним листом Станіславського і за листом до нього Грібуніна від 14 жовтня 1921 р .; дата, зазначена Станіславським, є хибною.

Грібунін Володимир Федорович (1873--1933) - артист МХАТ з дня його заснування, заслужений діяч мистецтв РРФСР. Серед створених ним сценічних образів найбільш значними були Микита ( "Влада темряви"), Медведєв ( "На дні"), Симеонов-Пищик ( "Вишневий сад"), Осип ( "Ревізор"), Фурначев ( "Смерть Пазухина"), Чіка -Зарубін ( "Пугачовщина"), Курослепов ( "Гаряче серце"). Один з найулюбленіших акторів Станіславського і Немировича-Данченка.

1 У листі від 14 жовтня 1921 р названому Станіславським "ультиматумом", В. Ф. Грібунін писав: "Чому я до сих пір не отримую академічного пайка, коли майже весь театр отримує? ... Медведєва грати більше не можу. Суницю мені нав'язали насильно. Навіщо це мені треба? та й театру, я впевнений, такої гри не треба. Навіщо взяли у мене Осипа? я його тільки-но починав любити і поступово в ньому доходити. Так продовжувати я не можу, всі жертви, жертви, це в кінці кінців мені набридло. Давайте або розлучимося, або нехай театр піде мені назустріч і виконає наступне:

По-перше, я повинен негайно отримати мій пайок; по-друге, грати буду Медведєва в неділю 16-го жовтня в останній раз і, по-третє, в "Ревізорі" гратиму або Осипа, або нікого ".

19 *

1 Віра Миколаївна - Пашенна, артистка Малого театру, нині народна артистка СРСР. Дружина В. Ф. Грібуніна.

2 Грібунін грав Медведєва в п'єсі "На дні" М. Горького з 1902 р У першій постановці "Ревізора", в 1908 р, він грав Осипа, при підготовці вистави "Ревізор" в 1921 р репетирував і виконував в перших виставах роль Суниці . У листопаді 1921 р В. Ф. Грібунін був введений на роль Осипа, а В. В. Лужский - на роль Суниці.

3 Трупу театру Станіславський ділив на чотири групи акторів, споріднених між собою "в головній суті", але вельми різних в розумінні багатьох сторін мистецтва і методів роботи. До першої групи він відносив акторів - засновників театру і небагатьох інших найбільш досвідчених його майстрів; звідси визначення: "репертуар першої групи".

У березні 1919 р Немирович-Данченко надіслав кожному з членів трупи МХТ офіційне звернення, в якому він писав: "Для врегулювання робіт театру організовуються три самостійних групи на федеративних засадах - самостійних і за складом, і за розподілом робіт, і по фінансовій структурі . Всі групи будуть знаходитися в безперервній духовний зв'язок і відому частину своїх вистав давати під загальною фірмою МХТ.

... Більшість старших членів трупи входить в першу групу. Друга група складається навколо Першої студії. Третя знаходиться ще на шляху до з'ясування.

як член трупи МХТ Ви маєте право записатися в будь-яку з груп і тим вступити в її основний склад з усіма правами члена товариства цієї групи ". (Чорнова рукопис, датований 20 березня 1919 року і підписана Вл. І. Немировичем-Данченко. Музей МХАТ, архів Н Д)

4 Тургенєвській спектакль (перший акт з комедії "Нахлебник", "Де тонко, там і рветься" і "Провінціалка") був поставлений Художнім театром 5 березня 1912 У 1922 р спектакль був відновлений зі змінами: комедія "Де тонко, там і рветься "не виконувалася, а" Нахлебник "йшов повністю.

"Трактирщица" ( "Господиня готелю") К. Гольдоні, поставлена ??театром в 1914 р (прем'єра - 3 лютого), була відновлена ??в 1923 році, під час гастролей МХАТ в Західній Європі і Америці.

П'єса Л. М. Толстого "Плоди освіти" репетирували в МХАТ з 12 жовтня 1921 р по 17 травня 1922 р Режисерами вистави були К. С. Станіславський і Л, М. Леонідов. Робота була перервана у зв'язку з від'їздом театру за кордон.

"Смерть Тарєлкіна" А. В. Сухово-Кобиліна репетирували восени 1921 року в Першій студії Художнього театру. Спочатку над спектаклем працював Б. М. Сушкевич разом з художницею А. А. Екстер. Пізніше постановка була доручена Е. Б. Вахтангова, який працював з художником І. М. Рабиновичем. Ролі готували: І. М. Москвін - Расплюева, М. А. Чехов - Тарелкина, Л. М. Леонідов - Варравина. Постановка готувалася до сезону 1922/23 р, але не була завершена через смерть Е. Б. Вахтангова і від'їзду МХАТ на гастролі за кордон.

5 Пантеон п'єса - В даному випадку спектакль, визнаний гідним репертуару основної сцени МХАТ - "Пантеону російського мистецтва".

6 В. Ф. Грібунін, вимагаючи, щоб його звільнили від ролі Суниці, писав: "... зобов'язуюсь того актора, кому Ви призначите роль Суниці, приготувати в двотижневий термін".

7 Йдеться про ролях професора Серебрякова в "Дяді Вані" А. П.Чехова, мужика і Федора Івановича - в "Плоди освіти" Л. М. Толстого.

Листи і телеграми до Вл. І. Немировича-Данченка друкуються по оригіналах, що зберігаються в Музеї МХАТ (архів КС).

Місяць і число в листі No 20 встановлені по дню народження Вл. І. Немировича-Данченка 11/23 грудня.

1 Катерина Миколаївна - Дружина Вл. І. Немировича-Данченка.

2 Миша - Михайле Володимировичу, прийомний син Вл. І. Немировича-Данченка.

21 *

Друкується за оригіналом, що зберігається в Музеї Державного академічного театру ім. Евг. Вахтангова. Дата встановлюється по прем'єрі вистави "Гадібук" в єврейській студії "Габіма" (31 січня 1922 г.).

22 *

Листи до П. Н. Сакулін друкуються по оригіналах, що зберігаються в ЦГАЛИ, ф. 444, оп. 1, од. хр. 853.

Сакулин Павло Микитович (1868--1930) - історик літератури, професор Московського університету, академік. Голова Товариства любителів російської словесності (з 1922 р).

1 Станіславський мав виступити на вечорі з нагоди 85-ї річниці з дня смерті А. С. Пушкіна, в сцені з "Скупого лицаря". Вечір був організований Товариством любителів російської словесності 11 Лютого 1922 р

2 Йдеться про студійців Оперної студії Великого театру, які виконали Пролог до опери "Казка про царя Салтана" М. А. Римського-Корсакова.

14 лютого 1922 П. Н. Сакулин писав К. С. Станіславським: "Організаційний комітет висловлює Вам сердечну вдячність за участь Оперної студії в нашому вечорі. Її виступ був одним з кращих номерів програми. Сподіваюся, що ніхто з виконавців НЕ застудився: в залі було свіжо, але не холодно "(Музей МХАТ, архів КС).

23 *

Друкується за оригіналом, що зберігається в Музеї МХАТ (архів КС). Записка адресована артистам Другий студії МХАТ Е. В. Калузькому і І. Я. Судакова "або кому-небудь, хто вільний".

Дата встановлюється по відкриттю сезону Другий студії МХАТ і першому поданням "Казки про Івана-дурня і його братів" (22 березня 1922 г.). Прем'єра вистави відбулася в новому приміщенні, наданому студії (Тверська, нині вулиця Горького, 22), який отримав в подальшому найменування: "Мала сцена МХАТ". У виставі були зайняті артисти Другий студії МХАТ: А. М. Азарин, Н. П. Баталов, Е. К. Еліна, Е. В. Калузький, В. С. Соколова, В. Я. Станіцин, І. Я. Судаков , Хмельов і інші.

На прем'єрі були присутні представники преси і багато артистів Художнього театру.

Друкується за текстом, опублікованим в книзі "Федір Іванович Шаляпін", т. I, М., "Мистецтво", 1957.

1 Іола ??Гнатівна - Дружина Ф. І. Шаляпіна.

2 До 1921 М. Ф. І. Шаляпін відвідував репетиції та вистави Оперної студії Великого театру, цікавлячись реформою опери, здійснюваної Станіславським.

25 *

Друкується за оригіналом, що зберігається в Музеї Державного академічного театру ім. Евг. Вахтангова.

Сушкевич Борис Михайлович (1887--1946) - актор, режисер, театральний педагог. Артист МХТ з 1908 року та Першої студії МХТ - з 1913 р Помічник Станіславського, режисер-педагог Оперної студії з 1922 по 1924 р З 1924 по 1930 р - артист і режисер МХАТ 2-го. З 1933 по 1936 р очолював Ленінградський державний академічний театр драми. В останні роки життя був художнім керівником ленінградського Нового театру. Заслужений діяч мистецтв РРФСР.

1 МОНО - Московський відділ народної освіти.

2 29 травня 1922 р помер Євген Богратіоновіч Вахтангов. Записка була послана, очевидно, напередодні похорону (31 травня), на яких Станіславський був присутній.

Надія Михайлівна - Дружина Є. Б. Вахтангова.

26 *

1 Лист П. Н. Сакулина до К. С. Станіславським з виписками та довідками про Пушкіна не виявлено. В архіві П. Н. Сакулина (Відділ рукописів Державної бібліотеки СРСР імені В. І. Леніна, шифр: Сак 50/31) є бібліографічні замітки по сценічному творчості. Тут на окремих аркушах, серед ряду робіт, названа стаття в журналі "Горн" про "системі" Станіславського. На одному з аркушів записано: "Теорія К. С. Станіславського (вислів Пушкіна, наскрізну дію)".

2 У книзі "Робота актора над собою" (ч. 1, гл. "Дія") Станіславський призводить афоризм А. С. Пушкіна: "Істина пристрастей, правдоподібність почуттів в передбачуваних обставинах - це те чого вимагає наш розум від драматичного письменника" (< Про народну драму і драмі "Марфа Посадніца">, А. С. Пушкін, Полн. собр. соч., т. 11, стор. 178, Изд-во Академії наук СРСР, 1949). "Додам від себе, - пише Станіславський, - що абсолютно того ж вимагає наш розум і від драматичного артиста, з тією різницею, що обставини, які для письменника є передбачуваними, для нас, артистів, будуть вже готовими - пропонованими" ( см. Собр. соч., м 2, стор. 61).

3 "Санузкое" - Санаторій "Вузьке" під Москвою, який належав Центральної комісії з поліпшення побуту вчених (Цекубу).

4 У санаторії "Вузьке" існували свої жартівливі традиції, однією з яких було урочисте обрання "глави санузского уряду". Це і має на увазі Станіславський, згадуючи про "санузском царювання" П. H Сакулина.

5 Борис Іванович - Сиромятников (1875--1947), історик права, професор.

6 До майбутніх гастролей по Західній Європі та Північній Америці Художній театр готувався з весни 1922 р

27 *

Друкується за оригіналом особистого архіву І. К. Алексєєва.

1 У Гребньова, під Москвою, знаходився туберкульозний санаторій, в якому лікувався син К. С. Станіславського І. К. Алексєєв.

2 К. С. Станіславський відпочивав в "вузькому" з 20 липня до середини серпня 1922 У цей же час там відпочивали професора Б. З. Коленко, С. А. Котляревський, А. Н. Реформатський, П. Н. Сакулин, Б. І. Сиромятніков, А. Н. Філіппов, В. К. Хорошко, скульптор Н. А. Андрєєв і академіки Д. Н. Анучин, В. А. Обручов і А. П. Павлов, які влаштували урочисті проводи К. С. Станіславським в зв'язку з предстоявшим від'їздом його за кордон на гастролі.

3 Н. А. Румянцев служив в МХТ з 1902 р В 20-х роках відав адміністративно-фінансової частиною театру.

4 Гест Моріс - американський антрепренер-підприємець. Організатор гастролей МХАТ в Америці в 1923--1924 рр.

28 *

Друкується за оригіналом особистого архіву Н. В. Демидова.

Демидов Микола Васильович (1884--1953) - режисер, педагог. Викладав "систему" Станіславського в студіях МХАТ і в Оперної студії Більшого театру.

1 Станіславський вважав Демидова своїм помічником по педагогічної та дослідницької роботи.

У 1926 р в своєму відгуку про нього Костянтин Сергійович писав: "Миколи Васильовича Демидова я знаю 15 років. Це - людина повний справжньої любові до мистецтва і самовіддану ентузіаст" (оригінал - в архіві родини Н. В. Демидова).

2 "Габима" - Єврейська студія, згодом емігрувала з СРСР. Е. Б. Вахтангов працював в цій студії в якості педагога і режисера. У 1922 р їм була поставлена ??там п'єса "Гадібук" Ан-ського (С. А. Рапопорт).

3 Сальєрі - Роль в трагедії "Моцарт і Сальєрі" А. С. Пушкіна, вперше виконана Станіславським 26 березня 1915 р Заняття з Вахтангова, про яких згадується в листі, були потрібні Станіславському для того, "щоб перевірити - хто куди пішов в сенсі розуміння мистецтва "(лист Р. К. Таманцовой в Музей театру ім. Євг. Вахтангова. за дорученням Станіславського вона відповіла на питання про мету занять Станіславського з Вахтангова по" Моцарту і Сальєрі ").

29 *

1 14 вересня 1922 р Станіславський на чолі трупи Художнього театру виїхав у гастрольну поїздку по Західній Європі та Америці. Даний лист є відповіддю на листи Вл. І. Немировича-Данченка від 7 серпня та 4 вересня 1922 р .; Володимир Іванович перебував у цей час на відпочинок за кордоном.

У своїх листах Немирович-Данченко намагався заспокоїти Станіславського, який хвилювався з приводу майбутньої поїздки, відчуваючи величезну відповідальність, був збентежений тим, що в Берліні театр виступить зі старим репертуаром.

"У Берліні, - писав Немирович-Данченко, - я дуже відчутно відчув, що можна їхати туди грати того ж" Федора "," Сестер "і т. Д. ... Я хотів сам написати Вам тільки про Берлін, щоб ви не ніяковіли, що їдете зі старим репертуаром. і потім - там ціле нове покоління чуло про, але не бачені і спрагле побачити Художній театр. і крім того, те, що називають новим мистецтвом, встигло приїстися "(Музей МХАТ. архів Н -Д; див. також листи Немировича-Данченка до Станіславського в книзі: Вл. І. Немирович-Данченко, Вибрані листи, М ... "Мистецтво", 1954, стор. 349--350, листи No 191, 192).

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

Визначення Нових Квітів муліне 3 сторінка | Визначення Нових Квітів муліне 4 сторінка | Визначення Нових Квітів муліне 5 сторінка | Визначення Нових Квітів муліне 6 сторінка | Визначення Нових Квітів муліне 7 сторінка | Визначення Нових Квітів муліне 8 сторінка | Визначення Нових Квітів муліне 9 сторінка | Визначення Нових Квітів муліне 10 сторінка | Визначення Нових Квітів муліне 11 сторінка | Визначення Нових Квітів муліне 12 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати