На головну

Б. Ю. Чернявському

1. Б. Ю. Чернявському

кінець жовтня - початок листопада 1933

Ніцца

Дорогий Борис Юрійович.

Не знаю, хто надіслав мені телеграму про прем'єра "Севільського" і його успіху1. Звертаюся з вдячністю до Вас як до представника театру і дуже прошу подякувати за повідомлення і привітати всю трупу, дирекцію, режисерів, артистів хору, диригентів, музикантів, концертмейстерів, співробітників, помічника [режисера, завідувачів постановочної і сценічної електричної частиною, костюмерів, кравців, гримерів, бутафори, всіх робітників сцени і майстерень і всіх працівників театру без винятку.

Шлю моє щире вітання художнику Нівінского і нашої чудової, єдиною Надії Петрівні Ламанова.

Від душі радію за вдале закінчення нашої важкої роботи.

Вас і Олександра Володимировича2 вітаю особливо, так як знаю, скількох турбот, неприємностей і клопоту Вам коштував цей спектакль.

Після генеральної і вистави мені телеграфувала про успіх О. Л. Кніппер, Єгоров і дехто [ще] написали короткі записочки з виразом великих похвал.

Дуже радий, що наш театр трохи ожив і проявив себе.

Я не посилав Вам телеграми тому, що перед від'їздом перетворився в Гарпагона. Послати телеграму тут - це цілий капітал.

Спізнююся ж я з листом тому, що знову розхворівся, завдяки чому мій від'їзд звідси затримався.

Про нашому театрі знаю тільки, що він був в Харкові, про що написав мені в листі Володимир Сергійович3. Більше не знаю нічого з того, що у вас робиться, що репетирує, які плани.

Знаю ще від Кудрявцева, якому буду скоро писати, що у вас починаються репетиції "Ірландського героя"4. Спочатку - тільки драматичні. Це я дуже схвалюю, це найправильніше, щоб артисти знали, що вони грають, коли почнуть з концертмейстером вчити партії.

З "Кармен" я нічого тут зробити не можу, так як без музики, яку не можу тут зорганізувати, - нічого не можу зробити. Мені відчувся тільки загальний тон постановки, який відрізнить нашу "Кармен" від сотні інших. Вона повинна бути, так би мовити, простонародна. У першому акті потрібні справжні тютюнові працівниці фабрики, справжні солдати, справжні селяни, на кшталт Хозе і Мікаели. У другому і третьому актах - справжні контрабандисти з їх нетрів, вбивствами, постійної авантюрою, романтикою і небезпекою. Третій акт мені представляється тепер вузькою ущелиною в горах, стіни яких, на зразок колишнього міста Чуфут-кале в Криму, вдають із себе якісь продолбленние в скелях тунелі, гроти, ходи, переходи і якісь отвори, через які видно те, що робиться всередині. Внизу, між величезними цими стрімкими, вузькими, продолбленнимі скелями, тече струмок. Всі контрабандисти не шикуються, як в опері, на авансцені, щоб співати, а, навпаки, ховаються, крадуться, ховаються, щоб не бути поміченими.

Переходжу до співаків і артистам. Вони працювали добре і здолали важке завдання. Тепер їм належить ще важче - зберегти і закріпити те, що вірно і правильно в спектаклі. Якщо постановка і її трюки (подекуди перебільшені) приймаються глядачем, то це і добре і в той же час страшно. Потрібна велика витримка і дисципліна, щоб не піддатися глядачеві і не почати фортелять для більшого ще успіху або для того, щоб "переплюнути" в сенсі успіху своїх партнерів. Сподіваюся на них, що вони більше, ніж в іншій п'єсі, будуть дуже уважно йти по наскрізного дії: одружити на кожній виставі Альмавіву з Розіною.

І хору стояла важка робота, і, якщо вони по-справжньому здолали і виправдали перебільшення в фіналі II акта (очманіння), - я їм плещемо у долоні, вітаю і благала не награвати, йти по наміченої лінії.

Співробітникам була дана теж завдання. Якщо вони не співають, то завдання їх стає від того ще важче. Вітаю, якщо вони її виконали.

Помічників режисера, на яких лягла важка задача своєчасного повороту сцени, в такт, під ритм музики. Якщо вони це навчилися робити - кричу їм "браво!" І хормейстеру кричу "браво!" І художнику, у якого була важка задача. Нашої дорогоцінної, незамінною, геніальної Надії Петрівні Ламанова кричу на все горло: "браво, біс!" І завідувачу сценою з усіма його помічниками і всіма цехами робочих, разом з невтомним Калініним.

І гримеру і його помічникам. І електротехніку з його помічниками. Всім нашим дорогим товаришам по оркестру - особливий, дружній привіт. Як важко в цій опері-комедії акомпанувати, що не заглушаючи голоси і тексту слів, без яких загине комедія! Яка легкість і Бріо потрібні, щоб музика іскрилася як шампанське! Якщо були такі дружні оплески після увертюри, значить, завдання досягнута. Бравісимо! Чи не забув я ще кого-небудь? Звичайно, забув: костюмерів, кравців, кравчинь, бутафори.

Якщо забув ще кого - вибачте. Винна моя стара голова.

У цей радісний момент мені хочеться привітати всіх, всіх, всіх без винятку працівників театру, де б вони [ні] працювали в нашій спільній справі - в конторі, в складах, в гардеробній ...

Всім мій щирий привіт і поздоровлення.

Сподіваюся - до скорого побачення.

люблячий Вас

К. Станіславський.

P.S. Про те, що робиться в театрі, нічого не знаю, крім того, [що] була поїздка до Харкова, про яку мені писав брат.

Напишіть про себе, дорогий Борис Юрійович. Дуже цікавлюся, як Ви себе почуваєте.

Я повинен був давно виїхати, але затримався хворобою. Лише тільки одужаю настільки, щоб зробити далеку подорож, - негайно ж рушу в дорогу.

Попередня   140   141   142   143   144   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155   Наступна

ДАВТ і МХАТ А. С. Єнукідзе | Учасникам ювілейного вечора | Цеху гардеробників МХАТ | А. М. Горькому | ДАВТ і МХАТ А. С. Єнукідзе | А. Л. Вишневському | Л. В. Собінова | З листа до Р. К. Таманцовой | З листа до Р. К. Таманцовой | Вл. І. Немировича-Данченка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати