На головну

Вл. І. Немировича-Данченка

1. Вл. І. Немировича-Данченка
  2. Вл. І. Немировича-Данченка
  3. Вл. І. Немировича-Данченка
  4. Вл. І. Немировича-Данченка
  5. Вл. І. Немировича-Данченка
  6. Вл. І. Немировича-Данченка
  7. Вл. І. Немировича-Данченка

Жовтень (до 20-го) 1 922

Берлін

Дорогий Володимире Івановичу.

Навіть і не знаю, що писати! Описувати успіх, овації, квіти, мови?! .. Якщо б це було з приводу нових пошуків і відкриттів у нашій справі, тоді я б не пошкодував фарб і кожна піднесена на вулиці троянда який-небудь американкою або німкенею і вітальне слово отримали б важливе значення, але тепер ... Смішно радіти і пишатися успіхом "Федора" і Чехова. Коли граємо прощання з Машею в "Трьох сестрах", мені стає конфузно. Після всього пережитого неможливо плакати над тим, що офіцер їде, а його дама залишається. Чехов не радує. Навпаки. Не хочеться його грати ... Продовжувати старе - неможливо, а для нового - немає людей. Люди похилого віку, які можуть засвоїти, не бажають переучуватися, а молодь - не може, та й надто незначна. У такі хвилини хочеться кинути драму, яка здається безнадійною, і хочеться зайнятися або оперою, або літературою, або ремеслом. Ось який настрій навівають на мене наші тріумфи.

Щиро хотів влаштувати і налагодити справу з Марією Миколаївною1. Говорили з нею по душам. Був дуже правдивий і щирий. Здавалося, що й вона - теж. А в результаті - вийшла нісенітниця. З'явилися непрохані заступники, почалася якась кампанія в газетах, що натякає на те, що ми не прийняли вигнанців з політичних причин і що Марія Миколаївна є найбільш сміливою опоненткою. Думаю, що і вона не дякує своїм заступників, так як це могло б пошкодити їй в Росії. Доводиться мовчати, щоб не заплутувати і не ускладнювати справи. Ох, як багато тут емігрантської гнилі!

Тепер з'ясувалася тенденція видавати нас за радянський театр. Через любов до інтриги нас не хочуть визнати аполітичними. Доводиться бути дуже обережними. В одному з інтерв'ю було написано, що я знаходжу, що Радянська влада до нас добре ставиться, у нас було тепло, нам давали субсидію ... Все це насмиканими з різних місць бесіди. Так, наприклад, інтерв'юер запитує мене: "У вас так само холодно, як і в берлінських театрах?" - "Ні, - кажу я. - У нас в театрі було тепло". І тільки. В іншому місці бесіди задають питання: "Як же ви існуєте при дорожнечі?" Я відповідаю: "Театр робить повні збори. Крім того - субсидія". З усіх цих відповідей зліплюється фраза, вище згадана. Пишуть нахабно то, що їм хочеться, а не те, що їм кажуть.

Актори поводяться пристойно. Якщо не брати до уваги балаканину і шум у вбиральнях, які так близько до сцени, що все чути. У деяких є спроба здерти. Незважаючи на те, що їх попереджали, що дружини будуть коштувати дорого, - вони в претензії за те, що не приймають до уваги, що вони не одні, а сам-один.

Відносини у всіх поки хороші.

Чи не пишу Вам нічого про діловій стороні, так як про неї Ви отримуєте докладні доповіді. Зараз у нас тривалий проміжок перед Прагою 2. Такий же проміжок буде і після Скандинавії і перед Америкою. Ніхто не оплачує цих проміжків, і тому вони дуже збиткові. Ламаємо голову, що робити в перерви. Доведеться влаштувати концерти. Дуже може бути, що в Берліні доведеться ще грати "Дно" і "Федора" (з Качаловим і зі мною) в рейнгардтівських великому театрі-цирку3. Останні спектаклі "Дна" і "Федора" - був такий наплив, що довелося кликати поліцію.

Бережи вас Бог. Розумію, як Вам важко, і постійно думаю про Вас і про Москву.

Попередня   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   Наступна

В. В. Лузького | Е. К. Малиновської | В. В. Лузького | К. Е. Антарова | M. H. Єрмолової | В Управління Державними театрами | В. Ф. Грібуніну | Ф. І. Шаляпіна | І. К. Алексєєву | Вл. І. Немировича-Данченка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати