Головна

З. І. Гржебіна

Видавництво "Шипшина"

Август 1907

Москва

Вельмишановний Зіновій Ісаєвич!

Звертаюся з дуже великим проханням. Справа стосується "Синього птаха".

Метерлінк довірив п'єсу російською, і тому справа йде не тільки про наш театр і його порядності - справа стосується всього російського мистецтва.

Цілий ряд знаменитих письменників, починаючи з Гауптмана, Стріндберга, Шніцлера та інших, взяли приклад Метерлінка. Вони надсилають нам рукописи, не вимагаючи від нас ніяких гарантій, і просять поставити свої п'єси вперше в Росії. Цього замало. Без будь-якої з нашого боку прохання, вони добровільно дають обіцянку не друкувати п'єси у себе на батьківщині до тих пір, поки вона не пройде у нас.

Метерлінк чекає другий рік. Стріндберг - півроку. Такої честі ми не заслужили у себе на батьківщині.

Тепер уявіть, що п'єса з'явиться російською мовою до її постановки у нас. Яке наше становище? Яка думка іноземців про росіян? Такий вчинок пояснять матеріальними розрахунками.

Уявіть, що після двох років очікування ми змушені будемо відмовитися від постановки п'єси, як ми це робили неодноразово з російськими авторами.

Це буде неминучий, але і непристойний вчинок. Повторюю - неминучий. Це буде повторення історії "Життя Людини". Мати Андрєєва в репертуарі дуже потрібно, приємно і просто вигідно. Нікого не звинувачуючи, крім самих себе ... але п'єса була надрукована і зіпсована іншими постановками1. Ми не можемо її ставити, тому що всі плюси незнайомій п'єси використані, залишилися мінуси. (Кажу, звичайно, не про саму п'єсу, а про умови її втілення.)

Виступаючи вперше з таким автором, як Андрєєв, театр зобов'язаний мати художній успіх. Тепер я не ручаюся за нього, так як відразу переконати публіку в її забобоні, вкорінене по відношенню до помилково зрозумілої п'єсі, нелегко. Реабілітувати п'єсу дуже важко, це довели постановки п'єс Чехова. Не завжди такі спроби вдаються. Вони дуже ризиковані. З Метерлінком ми такого ризику на себе не приймемо і, як це не сумно, змушені будемо йти на скандал і відмовитися від постановки, раз що п'єса з'явиться у пресі раніше першого спектаклю.

Не тільки як артисти, але як російські громадяни ми зобов'язані, чого б це нам не коштувало, домогтися художнього успіху Метерлінка на перших виставах, тим більше що це послужить прикладом для всіх інших авторів за кордоном та підтримає авторитет російського театру (не важливо, нашого чи чужого).

І на майбутнє час ми не будемо ставити тих п'єс, які з'явилися у пресі. Це завдання нам непосильна, при тих неймовірних вимогах, які до нас ставляться.

Той факт, що Ви звернулися з такою люб'язним і попереджувальним питанням, коли друкувати п'єсу, доводить, що Ви згодні багато в чому з нами. Мій обов'язок визначено і ясно відповісти на Ваше питання. Я це і роблю.

Ще одна посилка.

А що, якщо ми будемо поставлені в таке становище: п'єса набрана у пресі, а у нас вона не готова? Грати необхідно швидше, навіть в нескінчений вигляді.

Я вважаю це злочином перед Метерлінком і перед російським мистецтвом. Доведеться ставити на карту або існування нашого театру (ми не отримуємо субсидій і витрачаємо до постановки весь наш основний капітал), або - честь російського мистецтва і власну порядність. Погодьтеся, що вибір важкий.

Щоб не стати в таке неможливе становище, - благаю Вас не друкувати п'єси доти, поки я не напишу Вам. Коли вона піде - вгадати неможливо. Безсумнівно одне: вона з'явиться тоді, коли скажемо собі, що зроблено все від нас залежне. Вгадати цей час не можна. Крім того, заборона "Каїна" абсолютно перевернуло весь наш репертуар. Тільки сьогодні буде засідання про те, як виправити ту жорстоку пробоїну, яку нанесли нам вороги театру - святі отці Синоду.

Ще раз благаю як російський громадянин (не тільки артист) - не друкуйте п'єси до мого повідомлення ...



Попередня   175   176   177   178   179   180   181   182   183   184   185   186   187   188   189   190   Наступна

Я. Квапілу | Н. А. Попову | Е. Н. Чирикова | В. В. Лузького | О. Л. Кніппер-Чехової | A. A. Стахович | А. А. Стахович | І. К. Алексєєву | М. Г. Савіної | Г. С. Бурджалову і М. Г. Савицької |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати