На головну

ХУДОЖНІ ЗАПИСИ 7 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

Слід зауважити, що раніше "Таємниця жінки" йшла після головної п'єси, в якій я звичайно брав участь і розігрувався, тепер доводилося відразу розвеселитися і бути веселим, безтурботним Мегре. Для першого виходу після довгої літньої вакації це важко. При моїй появі пройшов по залу гул. Я нервів і тримав дуже високий тон, так як Сезаріна раз у раз зводила його. Жести проривалися непотрібні. Перші оплески пролунали після тріо. Вимагали повторення, але не дуже наполегливо. Ми викликали на біс, знову аплодували, але не дуже. Наш дует з Куманіна 221 також повторили по більш наполегливими вимогами - один раз (тільки). Мою арію, на подив, я повторив (чого ніколи не було раніше). Сезаріну викликали серед дії. Федотова також після куплета. До кінця публіка стала більше сміятися, але я не володів собою, відчував, що граю гірше звичайного. Пауза, яку я витримую стоячи п'яним перед публікою і мовчки посміхаючись їй, вийшла вдало. Здається, навіть аплодували. У всякому разі, сміялися довго. Фінальний куплет хоч і змусили повторити, але після закінчення повторення оплески були так рідкі, що не варто піднімати завіси. Старшини клубу не особливо-таки мені дякували і доглядали. Киселевский, який був в театрі, сміявся, але після вистави до мене не підходив. Ольга Тимофіївна хвалила мене дуже, але шкодувала, що я не надів червоного галстука. Помітила, що я був негарний, вуса занадто були кирпатий. Марія Дмитрівна Перевощикова 222 розсипалася в похвалах і в захваті була від голосу. Маруся говорила, що мої жести (тобто відсутність їх) і паузи зовсім мене знищать. Нібито я через них здавався обмеженим і мало розв'язним. Вона усвідомлювала, що виходити в ролі Мегре, та ще з такою недосвідченою Сезаріной, важко і що в цьому-то і причина меншого успіху п'єси. Однак вона бачила деяких з публіки, які реготали до упаду і захоплювалися мною на словах, але плескали помірно. Може бути, справді публіка не любить тут висловлювати захоплення. Після цієї вистави стали нас хвалити, і публіка залишилася задоволеною. Ще до вистави Кожин приходив до вбиральні, кажучи, що через "Таємниці жінки" відмінний збір. Невистачило контрамарок. Дійсно, народу було маса.

[22 листопада 1890 р]

[ "Гірка доля"] 223

Думки. Маруся знайшла, що я був дуже похмурий і, мабуть, навіть нудний в першій дії. Не було видно радості і пожвавлення чоловіка, який повернувся до дружини після довгої розлуки. Драматична сцена першого акту була проведена на одній ноті, отже, занадто однотонно, притому з кілька підробленим трагізмом. Кінець першого акту, коли Ананій опирається ліктями об одвірок дверей (нововведення) і ридає, не сподобався їй тому, що сльози були занадто голосні і начебто неприродні, останні слова занадто здавлений і хрипким. Другий акт їй дуже сподобався. Тут місцями вона забувала навіть, що перед нею грає чоловік, і вона абсолютно відмовлялася від моєї особистості. Поза в профіль у двері залишила в ній враження чогось грізного, сильного і благородного. Третій акт в першій половині, до сходки, страждав знову однотонністю. Не було того почуття, яке з'являлося у мене в голосі раніше. Не було також і благання. Сходка пройшла трохи гірше, ніж раніше. Їй помітно було відсутність Олександра Пилиповича, який дивно грав і вів сходку. Прокоф'єв був набагато гірше224. Під час сходки мужики занадто вже кричали. Так, наприклад, під час моєї останньої тиради перед виходом Лизавети мужики почали галасувати одночасно зі мною. Я багато від цього програв. Нововведення при монолозі "Господа миряни", який на цей раз я вів з плачем, в повному розпачі, їй не сподобалося: як ніби я ніяково став на коліна. Останній акт був зіпсований моїм гримом. Дійсно, я підклеїв одну сторону вуса догори - кажуть, для публіки вийшла неприємна посмішка. Марусі ніколи не подобався мій грим, а на цей раз особливо він був невдалий. Весь акт я говорив надто тихо. Прощання з матір'ю затягнув. На думку Марусі, найсильніше враження виходить при першій моїй поклоні народу. Щоб не розхолоджувати його, треба іншу частину до закінчення дії вести скоріше. Незважаючи, однак, на всі зауваження, вона зізнавалася, і я це бачив, що враження, винесене нею, було дуже сильно, хоча і дуже неприємно, важко. Ніколи раніше на неї не виробляла ця п'єса такого сильного враження. Вона була страшно нервова. Вона говорила, що публіка весь час уважно стежила і після антракту поспішала скоріше на свої місця. З якоїсь панею одразу стало погано 225.

[21 грудня 1890 р]

[ "Ліс"] 226

Як і завжди, про "Лесі" згадали тільки тоді, коли залишилося часу не більше, як на три або чотири репетиції. Четверта репетиція була генеральна, яку, в видах економії, на цей раз зробили без гриму. З цим я погодитися не міг і викликав гримера спеціально для себе і на свій рахунок. Однак повернуся до репетицій. Останній раз я грав Несчастливцева під керівництвом А. Ф. Федотова. Кажуть, він чудовий режисер. Мабуть, погоджуся з цим, але тільки стосовно до французьких п'єс або до побутових, де йому доводиться грати або де є типи, які відповідають його таланту як актора. Тут він у своїй сфері, грає за кожного роль і придумує прекрасні Деталі. Але не дай бог вчити з ним драматичну роль. Цих ролей він не відчуває, і тому його вказівки хиткі, мінливі і занадто теоретична. Сам він в цих випадках нічого не показує, посилаючись відсутністю голосових коштів або просто хрипотою. Після невдалого виконання в перший раз ролі Несчастливцева я для другого разу звернувся до Федотову227. Він почав з того, що прочитав мені цілу лекцію про драматичне мистецтво і розповів всю історію виникнення ролі Геннадія, і дав характеристику тих типів, з яких вона списана. Зізнаюся, що я вислухав усе це з великою увагою та інтересом, але ... роль стала для мене як би мозаїчної. В одній фразі я бачив Рибакова228, В іншій - вгадував Чуміна229, У яких Островський запозичив різні характерні рисочки. На додачу до всього, щоб приховати мої літа, Федотов посадив мене на нижні ноти і змусив грати зухвалого трагіка, яким, можливо, і був Рибаков і інші. Я давився і гудів на одній ноті, і кривився, і рухав брови, намагаючись бути лютим. Виходило театрально, банально і бундючно - живого ж особи не виходило.

Минуло багато часу з тих пір, а начитаний і раз утвердився тон, проти очікувань, не випарувався. Перша репетиція нагадала мені старого Несчастливцева, про новий я перестав вже і мріяти. Артем230, Який грав зі мною Аркашка, тільки що повернувся з поїздки, де він з актором Малого театру Славіна грав ту ж роль. Він мені розповідав про виконання Славіна і напирав на те, що останній бачив у Несчастливцеву насамперед простої людини і лише місцями трагіка231. Я упирався зазвичай і не залишав свого тону, тим більше що деякі місця ролі, по-моєму, і за описом Артема, виходили у нього вульгарно і нехудожньо. На останній простий репетиції я був дуже веселий і, змінивши упертості, вирішив спробувати рекомендований мені тон. Рубікон було перейдено, і я ще більше надихнувся тими похвалами, які посипалися на мене після виконання найважчим першої сцени і особливо після сцени четвертого акту з п'ятачком. Весь секрет ролі опинився в тому, що Нещасливців має два види, які необхідно чітко показати публіці. Ондобрий, простий, глузливий і свідомий свою гідність осіб, місцями - трагік старовинної мелодраматичної школи. У цих двох фазах і слід з'явитися перед публікою, і чим чіткіше буде різниця цих двох осіб, що вміщаються в ролі російського провінційного трагіка, тим ефектніше і зрозуміліше для публіки буде ідея Островського, який представляє той зламаний характер, який виробляє сцена. На цих-то підставах я і зважився загримуватися НЕ розбійником зі скуйовдженим волоссям, а красивим середніх років людиною (старого я не зміг би витримати ні за манерами, ні по голосу). Я грав в своїх мистецько і напудрених волоссі, зі своїми ж кілька подовженими вусами. Поклав на обличчя темною тілесної фарби для засмаги і відтіняв очі, які, як я помічав раніше, від цього виграють і отримують велику виразність. На тих же підставах і всю роль вів я на середніх, природних нотах, знижуючи і згущаючи звук голосу лише там, де Нещасливців вставляє фрази з згадала йому ролей. Вся роль була задумана і ведена в тому ж дусі. Наприклад, з першого слова я взяв природний тон, зрадів зустрічі з Аркашки, навіть привітався за руку і поцілувався з ним і лише на хвилинку розсердився і подражнив його при словах: "У кареті, не бачиш" і т. Д. Однак після невеликої паузи роздратування минуло й замінилося колишнім радісним тоном при зустрічі з знайомим побратимом.

[Січень 1891 р.]

[ "Ведмідь посватав" і "Звідки сир-бор загорівся"]232

Це був наш останній спектакль в старому Мисливському клубі (на жаль! Чи буде новий?), Який згорів у ніч з 10 на 11 січня 1891 р

[Лютий 1891 р.]

[ "Плоди освіти"] 233

Васильєв на нашому спектаклі ні 234. Згадати, що він просив вибрати його в почесні члени, - його забалотували.

[Лютий 1891 р.]

[ "Плоди освіти"] 235

Репетиції "Плодів освіти" йшли під моїм режисерствами. Цілком постановка їх належить мені, незважаючи на те, що наш режисер Греков236 був мною запрошений на кілька останніх репетицій тільки для того, щоб не дати йому приводу ображатися і про всяк випадок заздалегідь поділитися з ним успіхом п'єси, якщо такий був би. Під час репетицій я мало розраховував на нього, так як це були нудні вечори, що нагадують "Секретарівка" або "Немчиновці". Довго ніхто не вчив ролей, і ми не репетирували і вбивали час і забували ролі. Як на зло, з нашими репетиціями збіглися такі ж репетиції Общ. образ. женщ.237, Яке хотіло перебити у нас успіх і попередити постановкою нової п'єси. Дехто ж з виконавців виявив в своєму теперішньому світі. Павло Іванович Голубков, Іван Олександрович Прокоф'єв, я, Маруся, Марія Олександрівна Самарова, незважаючи на різні умовляння, відмовилися грати в іншому спектаклі в тій самій п'єсі, яку проводили репетиції в Товаристві. Це було б навіть непорядно таким чином міняти зібраний з великими труднощами воєдино кращий аматорський ансамбль заради якихось випадково присутніх, нікому не відомих губителів. Кондратьєв, режисер Малого театру, який ставив п'єсу і протягом трьох років знущався над нашим Товариством і спектаклями, які не погребував при першій потребі звернутися до нас і думав навіть умовити і мене на роль Звездінцева, але я ламати дурня не хотів. Який сенс матимуть наші спектаклі, раз ми ж самі в тому ж складі зіграємо для обр. женщ. Звичайно, з моїх або наших відмов Кондратьєв не забарився сфабрикувати найгіршу плітку, проте ні я, ні інші з названих не погодилися змінити нам. До вищенаведеним слід додати ще Третьякова, Винокурова і Тарасову. Тільки двоє - Лопатин238 і Федотов - захотіли погратися і тут і там. Очевидно, їм не важливий ансамбль, аби пограти, і Товариство, незважаючи на трирічне існування своє, анітрохи не дорожче їм, ніж любителі "Секретарівка". Так і запишемо. Покладемо, Федотов не грав у обр. женщ., так як у нього в будинку діти захворіли на скарлатину, але справа не в факті, а в намірі. Лопатин до того явно робив пропозицію того Суспільству, що вважав злочином не приходити на репетиції їх, і якщо такі збігалися, то він пропускав їх у нас, але не у них. Єдине виправдання йому - це те, що він в кого-небудь закоханий.

Так чи інакше, але наші репетиції НЕ клеїлися головним чином через манкіровок. З тридцяти двох беруть участь було п'ятнадцять чоловік, за що не з'явилися віддувався я - читав то за одного, то за іншого. Повних репетицій була тільки одна - перед генеральною. Розподіл ролей я зробив надзвичайно ретельно, обдумано і вдало, так як я добре знав кошти і недоліки наших виконавців. Звичайно, нікого з прокоф'євської компанії не пустив навіть і на маленькі ролі. Репетиції я виробляв по своєї постійною системі, тобто нескінченними повтореннями погано удающіхся сцен, з заздалегідь складеним планом місць і декорацій і з окремими репетиціями з особами, яким типи не даються 239.

Я наполіг на тому, щоб всі особи давали ті фігури, які склалися у мене в фантазії. Один Гросман блукав, як в темряві, не дивлячись на те, що я підказував йому вельми курйозний тип єврея-шарлатана. Акуратніше всіх були я, дружина, Третьяков і Голубков, мабуть, Лукутин, інші або манкірували, або поспішали. Всіх репетицій було близько дванадцяти-тринадцяти і одна (тільки) генеральна. Нас бентежило те, що доводиться грати в Німецькому клубі.

Жахливо важко давалася мені роль Звездінцева. Другий і третій акти пішли відразу, але перший був вельми томітелен. Як говорити життєво ці слова - з тонкої насмішкою і притому так, щоб публіка розуміла їх і стежила б за ними, а не нудьгувала від монотонної ролі Звездінцева в монотонному і довгому першому акті, в першій сцені з Сахатовим? На довершення всього Звездінцев аристократ і не зовсім старий, а лише літніх років. Мені як молодій людині найважче передавати саме цей вік. Ознаки глибокої старості визначені і різання, а тому вони легше вловимі. Передати ж аристократа зовнішністю, жестами, манерою говорити - завдання не легке. У аристократів є своя особливість, важко помітна, якась своя, особлива, дуже м'яка манера вимовляти слова. Я цього досяг до деякої міри тим, що в ролі Звездінцева випинав нижню щелепу. Від такої зміни положення рота як голос, так і вимова змінилися, і вийшов якийсь говорок з легким присвистом. На грим і костюм я звернув особливу увагу: зовнішній вигляд в цій беззмістовною ролі - половина успіху. Я вирішив надати обличчю оригінальність головним чином перукою і наклейкою. Відшукали сивий, трохи жовтуватий перуку з довгим волоссям, косим проділом, з легкими завитками-решт волосся. Борода до мене не йде, і я, не дивлячись на рутинну бак при гримі важливого пана, змушений був вдатися до цієї наклейці, звернувши увагу на те, щоб колір волосся був оригінальний. Я зупинився на білявих баках з сивиною. Ніс зробив з легким горбом.

Роль Звездінцева я не грав резонером, вона занадто була б нудна при такому тоні. Перший акт я вів досить жваво, намагаючись не надавати великого значення тим дурниць, які говорить Звездінцев про спіритизму. У розмові з Сахатовим курив сигару; при словах "хвора бабуся перекинула кам'яну стіну" я поправляв нібито пошарпані кінець сигари і був зайнятий більше цієї механічною роботою, ніж тим, що говорив. Від цього фраза ставала смішніше за свою переконаність і незаперечності. При розмові з мужиками я вперто не дивився на них і лише, нахилившись трохи, прислухався до їхніх слів. Брав хапав їх, пробігав, ліниво складав її з княжої nonchalance {недбалість (Франц.).}, Чухав другим пальцем вухо і топтався на місці. Під час цієї сцени я не раз поривався піти, виймав з кишені шуби газету, з видом господаря оглядав стіни, двері; перед відходом, дивлячись на годинник, довго міркував і, нарешті, з рішучим виглядом розпорядився нікого не приймати і почекати мого виходу з півгодини 240.

[14 листопада 1891 р]

[ "Фома"]241

думки:

Дм. Вас. Григорович, Відомий літератор, випадково потрапив на виставу. Цікавився подивитися нас, хотів доручити нам для виконання вперше на московських сценах свою комедію "Замшеві люди"242. Заходив три рази. До початку вистави висловлював жаль, вкрай люб'язно, про те, що не міг бути у мене. Після першого акту прибіг до вбиральні, вітав з успіхом, говорив, що ніколи ще не бачив, щоб любителі досягли такої досконалості. Він знаходить, що в нашій трупі є три великих таланту - я, Федотов і Винокуров 243. Хвалив переробку, кажучи, що вона зроблена дуже спритно. Про мене сказав, що він давно не чув на сцені такого м'якого тону і такого щирого добродушності. Після першого акту Григорович став вже говорити про свою п'єсу. Він висловив бажання зійтися, щоб поговорити зі мною про її постановці. Після другого акту прибіг в повному захваті. Жахливо хвалив ансамбль. Сподобалася йому Перепеліцина, тобто Куріцин (Іллінська) 244. Просив мене заїхати в неділю для остаточних переговорів. "Вже я вам покаюся, - уклав він .-- Я був сьогодні у Южина і наводив про вас і вашому Товаристві довідки. Южін сказав, що я сміливо можу доручити вам мою п'єсу, бо ви - артисти, а не аматори. якби, - каже Южін, - ви не були багатою людиною, артисти Малого театру зібралися б до вас і благали б вас іти в Малий театр ". Другий акт йому сподобався так само, як і перший. Він знаходив, що п'єса дуже цікава. Питав, хто її переробив. Я скромно відкрив йому своє ім'я. Він мене вітав, говорив, що дуже спритно скомпоновані сцени. Хотів зайти після третього акту, але не прийшов. Я навіть не бачив його в першому ряду, де він сидів. Чи не поїхав він? Повинно бути, не дуже-то цікава п'єса.

А. Ф. Федотов жахливо хвалив виконання. Про моє виконання він говорив, що воно як не можна краще245. Жахливо хвалив Артема за п'яного Букашкіна. При зустрічі з Марусею Федотов сказав, що він прийшов відпочивати і насолоджуватися нами. Маруся подякувала йому. "Я повинен вам дякувати, - заперечив Олександр Пилипович, - за те справжнє задоволення, яке ви приносите". Про п'єсу він сказав: "Як хочете, а роман пишеться не для сцени і тому не піддається переробці". Лаяв тільки мейнінгенщіну в кінці другого акту: свистульки не схожі на солов'я, а затримка завіси зайва246 .

Лев Михайлович Лопатин дуже хвалив виконання. П'єса, на його думку, нудна. Після першого акту він говорив, що ми в кулак захопили публіку. Радив при вигоні Фоми розбивати скло. Хочеться доповнити цю страшну сцену якимось тріском. Він говорив, що під час вигнання в публіці було чутно Охані, до того сильно проведена була ця сцена. Ставало страшно за Федотова.

кіче, критик, приходив після першого акту і говорив: "Кому прийшла нещасна думка переробити цю повість, в якій немає ніякого дії?" Очевидно, буде лаяти нас247.

Духовецкій, Критик, сказав, що виконавці "Плодів освіти" зуміють зіграти будь-яку п'єсу з блиском. Виконання дуже хвалив. П'єсу знаходить важкої і нудної.

Григорович Д. В. Через два дні після вистави я був у нього вранці в день його від'їзду. Він прийняв мене в халаті. Був страшно люб'язний. Говорив, що три дні не може забути п'єси і тільки про неї і думає, незважаючи на те, що бачив і "Гамлета" і "Макбета". Обурювався на московських критиків за те, що вони замовчують цей видатний за інтересом спектакль. Він написав якусь статтю, яку хотів було мені прочитати, але, на жаль, вона була вже покладена в чемодан. Григорович говорив, що він буде сурмити в Петербурзі про цю п'єсу.

[30 грудня 1891 р]

[ "Безприданниця"] 248

Грав з найсильнішою інфлюенцою при 40® температури. "Таємницю жінки" скасували по моєї хвороби і за пізнім закінченням "Безприданниці".

спектакль 77 березня 1892 р

в приміщенні Московською суспільства мистецтва і літератури.

Волхонка, д. Спиридонова 249.

"Гірка доля"

На виставі публіки зібралося небагато. Збір був сто п'ятдесят рублів, так як в цей день був концерт Фигнера 250. Грав Ананія по колишнього плану. Сходка вийшла дуже сильно, а також і останній акт. Пожвавлення особливого не було.

Думки. Маруся знайшла, що я грав дивно; на її думку, побутової тон був в саму міру. З останнім актом вона не згодна, каже, що не розуміє, але бачить, що у мене виходить дуже оригінально і що, може бути, для знавця це і дуже добре. П'єса справила на неї гнітюче враження. Вона страшенно була нервова.

Рязань, 22 березня 1892 р

Вистава в офіцерському зібранні Фанагорійського полку

[ "Щасливець"]251

З поїздом об одинадцятій годині ранку виїхали в Рязань в складі Федотової, Садовської, Яблочкіної, Міхеєвої і Великановой (учениці театрального училища), Варя (гримерка), Федотов А. А., я, Левицький, Серлом (суфлер), Яша (гример) 252. Їхали в другому класі. Досить незручно. Всі були втомлені і не в дусі. Було неожівленно. Я напередодні не спав всю ніч і, змучений за весь пост, до цього дня ледве стояв на ногах.

Якраз в день спектаклю в Рязані ховали баронесу Тизенгаузен, мати С. А. Кошелевої. Маруся виїхала за день, щоб потрапити на похорон, і чекала нас в Рязані. Вона виїхала разом з сестрою Софії Олександрівни на станцію нас зустрічати. Зі станції я поїхав до Софії Олександрівні. Пообідав там і звідти в збори. Приміщення і сцена виявилися неможливими. Публіка на носі. Пили довго чай. Репетирували деякі сцени. У вбиральнях незатишно, навіть немає стільців. У саму вбиральню поставили оркестр музики, який страшно заважав. Грим вийшов не дуже вдалим. Принаймні ніхто особливо його не хвалив. Перед моїм виходом мені заважали балаканиною. Страшно втомився, що не володів нервами. Тон не піднімалося. Першу сцену провів хоч і простіше Міхеєвої, але досить ординарно. Пауза вийшла середньо. Сцена з Яблочкіної пройшла непогано. З виходом Левицького розсіявся, став плутати роль - незадоволений нею. Вийшов без оплесків, так само як і Яблочкина. Після закінчення викликали дружно два рази, так само, як і після всіх інших актів; я не виходив, так як гримувався. У другому акті ще більше втомився, але грав краще, ніж в першому. Федотова сказала, що дуже добре, особливо на початку і кінці; середину - тон опустив, але дуже вже молодо, свіжо. До третього акту я настільки знервована і фізично втомився, що перестав володіти собою; запізнювався на репліки, плутав - і нічого не вийшло. Особливо невдалий був фінал, то таке боротьба з Левицьким. Саша Федотов говорив, що я опустив тон. Виснажені, дісталися до станції. Вечеряли. Дочекавшись Марусі, я сів з нею і Сашею Федотовим в окремий вагон і хоч і дуже було незручно, але спав непогано, так як жахливо змучився.

Незадоволений я своїм дебютом з артистами Малого театру 253.

[У будинку Алексєєвих у Червоних воріт

27 березня 1892 р.]

[ "Щасливець"] 254

Вистава у нас (Червоні ворота) на користь голодуючих. Збір - тисяча п'ятсот рублів. Видатний успіх Марусі. Була дуже мила і мало не забила Федотову. Про мене частину публіки говорила, що я хороший, інші знаходили, що я важкий для дружин-прем'єра.

[Тула. 31 жовтня 1893 р.]

[ "Остання жертва"]255

Знайомство з Львом Миколайовичем Толстим (у Давидова). Надав мені право на переробку "Влада темряви"256.

Після вистави - вечеря у Ів. Мих. Леонтьєва, віце-губернатора Тули.

[Тула 10 грудня 1893 р]

[ "Уріель Акоста"]257

К_о_с_т_ю_м_ першого акту. Довга роба, чорна з чорними гудзиками. Дуже широкі рукави, схоплені у кистей (білого коміра не треба). Підперезаний чорним шарфом з бахромою (чорної) по кінцях. Кушак пов'язаний так, що кінці його стирчать з двох боків. Чорний плащ. В руках коротенька палиця. Ярмулка. Капелюх з великими жорсткими полями (в руках). Туфлі м'які, без каблуків, на повстяній підошві.

В_т_о_р_о_й_ _а_к_т. (Прокляття.) На чорну робу (плаща не треба) надівається на голову білий талес. Понад талес на лоб надаватися квадратний шухлядку із заповідями і прив'язується чорним ременем, кінці якого спускаються на плечі. Ліва рука засукавши по плече. Близько плеча прив'язаний ящик з заповіддю і ременем обмотана сім разів рука і всі пальці. Кінець ременя висить від кисті руки. Талес (ліва сторона) закинуть на плече, так що рука оголена. В руках довгий посох (Сотанвіля). Талес - це білий полотняний (м'який) хустку в сажень довжини і аршини два ширини; з двох кінців - по шість широких чорних смуг, по чотирьох кінцях - кисті (заповіді).

Т_р_е_т_і_й_ _а_к_т. До сцени зречення грав в одній робі; на носі окуляри з черепахи. Сцену зречення - як другий акт.

Г_р_і_м. Чорну перуку з пейсами (тир-Бушони {le tire-bouchon - штопор; en tire-bouchon - спіраллю (Франц.).}). Хохол - лисина. Не дуже довге волосся. Брови - жорсткі, кути (біля скронь) догори. Борода в кілька кольорів: рудувата, світла і дуже темна, подекуди проседь. Ніс з наклеєною горбинкою. Борода на дві сторони ... рідка, але довга; боки її широкі, для потовщення особи.

[Ярославль, 9 жовтня 1894 р]

[ "Гувернер"] 258

Зустріли оплесками ... Після актів, і особливо після закінчення п'єси, викликали дружно і багато.

[Ярославль, 11 жовтня 1894 р]

[ "Безприданниця"] 259

При виході зустрічали оплесками. Після першого акту подали вінок, зібраний по підписці публіки і студентів. На стрічках напис: "Ярославль, 11 жовтня 94. К. С. Станіславським - Дякую".

Зауваження А. А. Сабліна: перший акт знаходить бездоганним, але звістка про весілля Лариси недостатньо розроблено; другий акт: сцена любовна з Ларисою (спалах пристрасті Паратова) не зовсім ясна. Думає, що Параті не стане кричати на Карандишева, а знищить його своїм безапеляційним, холодним тоном.

[ДУМКИ про п'єсу]

[1896 р]

"А_н_т_о_н_ _Г_о_р_е_м_и_к_а", з повісті Д. В. Григоровича, переробка В. А. Крилова.

Річ зовсім несценічною і нецікава. Ставити можна.

"І_с_к_а_т_е_л_ь_н_і_ц_а_ _п_р_і_к_л_ю_ч_е_н_і_й" ( "L'aventuriХre") Е. Ожье, переклад невідомого (існує ще переклад І. Н. Грекова).

При готівки в трупі grande-кокетки (блискучою), старого, витончені grand seigneur (Мюкарад), французістого коханця з красивим пафосом і фата-пошляка, вельми витонченого, п'єсу грати можна.

Нового в ній нічого немає. Загальновідомий французький жанр, побудований на несподіваних і мало правдоподібних випадковості і зустрічах. Добродійні монологи, наївні слівця. Інтересу новизни - ніякого. Літературності або внутрішньої глибини - ще менше.

Для Товариства мистецтва і літератури мало слушно і, повторюю, може бути поставлена ??тільки в разі, якщо ролі розійдуться блискуче.

"С_т_а_р_о_о_б_р_я_д_е_ц" Чужаго (він же Ушаков), поміщена а "Театральній бібліотеці", при журналі "Артист" [1892 р No 16].

П'єса може становити інтерес новизни завдяки середовищі, з якої вона взята.

Самим автором оригінальність цього середовища порушена вельми слабо і мало цікаво. Він більш зайнявся внутрішньою стороною своєї побитої і шаблонної теми. Бути може, при майстерною постановці можна буде пофарбувати п'єсу, надавши їй колорит "У лісах" і "На горах" Печерського. Тільки тоді вона може становити інтерес. При гарній грі можна також намалювати досить характерні типи з блідо окреслених дійових осіб.

Характерні костюми, грим і декорації доповнять картину, і тільки тоді п'єса отримає для публіки зовнішній інтерес.

З_а_ _н_е_і_м_е_н_і_е_м _л_у_ч_ш_е_й_ _п_ь_е_с_и_ _О_б_щ_е_с_т_в_о_ _м_о_ж_е_т_ _в_ _ч_і_с_л_е_ _д_р_у_г_і_х, _б_о_л_е_е_ _у_д_а_ч_н_и_х_ _і_ _с_о_д_е_р_ж_а_т_е_л_ь_н_и_х_ _п_ь_е_с_ _к_о_г_д_а-н_і_б_у_д_ь_ _п_о_с_т_а_в_і_т_ь_ _і_ "С_т_а_р_о_о_б_р_я_д_ц_а".

"Н_е_у_д_а_ч_н_и_й_ _д_е_н_ь" [Т. Барріер]. З французького, переклад Е. Е. брудна, в одній дії.

М_н_е_н_і_е: П'єса мила при тонкої французької грі. Виконавці повинні бути французами з голови до ніг, роль же чоловіка повинна передаватися з чисто французької манерою смішити. Дурним особою, постійними застереженнями ... нерозумінням, про що йдеться, розгубленим виглядом. П'єса повинна йти в найближчий темпі і тоді вона може посмішити публіку, але оригінального, сенсаційного в ній нічого немає.

Е_с_л_і_ _н_е_т_ _н_і_ч_е_г_о_ _л_у_ч_ш_е_г_о - _і_г_р_а_т_ь_ _м_о_ж_н_о.

"С_т_а_р_и_й_ _б_а_р_і_н" А. Пальма (чотири або п'ять дій).

М_н_е_н_і_е: П'єса хоч і не нова, так як вона йшла і у Корша і у Горевий, проте може бути поставлена.

Боюся за останній акт, де на тлі декорації (друкарня) говоряться досить наївні ліберальні, тепер уже застарілі, істини.

Через брак новішого - грати можна.

"Г_р_е_ш_н_і_ц_а" А. Пальма.

С_о_д_е_р_ж_а_н_і_е: Хвора, примхлива Сарра після суду над нею їде з доктором, який кілька захоплений нею, в Крим, там закохується в офіцера ... і т. Д.

Цю тяганину я не дочитав. Нудно. Грати не варто.

Попередня   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   Наступна

Статті. Речі. Нотатки. Щоденники. Спогади 5 сторінка | ВИСТАВА [У] Сапожнікова 18-го БЕРЕЗНЯ 187 [9] р | З ДНЕВНИКА 1880 року | З ДНЕВНИКА 1881 року | Спостереження і нотатки. 1885 р | ХУДОЖНІ ЗАПИСИ 1 сторінка | ХУДОЖНІ ЗАПИСИ 2 сторінка | ХУДОЖНІ ЗАПИСИ 3 сторінка | ХУДОЖНІ ЗАПИСИ 4 сторінка | ХУДОЖНІ ЗАПИСИ 5 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати