загрузка...
загрузка...
На головну

Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 24 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

ФІЗИЧНЕ ДІЯ

Згадайте, як піднімається аероплан: він довго котиться по землі, набуваючи інерцію. Утворюється рух повітря, яке підхоплює його крила і забирає машину догори.

Актор теж йде і, так би мовити, розбігається по фізичним діям і набуває інерцію. В цей час за допомогою пропонованих обставин, магічних "якщо б" актор відкриває невидимі крила віри, які забирають його вгору, в область уяви, яким він щиро повірив.

Але якщо немає утоптаного грунту або аеродрому, за яким можна розбігтися, чи може аероплан піднятися в повітря? Звичайно, ні. Тому перша наша турбота про те, щоб створити і втоптати цей аеродром, точно мощений фізичними діями, міцними своєю правдою.

СХЕМА ФІЗИЧНИХ ДІЙ

( "Басейн")

Для того щоб зі свіжими силами приступити до головної частини трагедії, потрібно з самого початку вистави поставити роль так, щоб чітко і спокійно виконувати встановлені дії по фізичної лінії в запропонованих обставинах. Актор повинен виходити на сцену з завданнями, правдиво і чесно виконувати дії - і більше нічого. Виконав одну дію, знайшов в ньому правду і повірив їй - виконуй наступну задачу і т. Д.

Якщо чомусь не віриться сьогодні дії в цілому, повір хоча б складової частини його. Наприклад: припустимо, що в попередній сцені ( "Басейн") актор не дуже вірить своєму веселому станом нареченого. Замість того щоб копатися в своєму почутті і гвалтувати його, треба йти по лінії фізичного дії в запропонованих обставинах і шукати в ній правди і віри. Але сьогодні ви не можете повірити всьому фізичної дії, - що ж! - Повірте хоч частини. Можете ви гаряче поцілувати виконавицю Дездомони? Просто фізично гаряче поцілувати? При цьому тільки на хвилину згадайте і запитайте себе: а як би я поцілував, якщо б я був молодим? І поки більше нічого. Заради бога, нічого більше! Переходьте прямо до другого моменту.

Ось стоїть Яго і дивиться в щілину. Як би його сьогодні налякати посмешнее? Полоскотати або, може бути, придумати якусь жарт? Причому не важливо, дотепна вона чи то не дотепна, вдасться чи не вдасться. Важливо одне - повірити цьому маленькому фізичної дії. При цьому знову на хвилину згадати: а адже я наречений! І тільки. Заради бога, більше нічого. Переходьте до наступного кроку.

Двері відчинилися, і Яго показав йому, що минає Кассіо. Якби він був в бутафорської, яку видно з дверей декорації, і якщо б він з цих дверей виходив назовні, на двір, що б ви зробили, щоб побачити і розглянути, хто це? Зробіть це скоріше, інакше він сховається. Але так як ви бачили його зі спини, то спитайте у Яго, помилилися ви чи ні? І більше нічого. Заради бога, нічого більше! Ідіть до наступної задачі.

Дездемона вас тягне і укладає ... і т. Д. І т. Д. І ви виконаєте всі ці завдання і додавайте для себе: а адже я наречений!

Цю фізичну схему ролі можна зіграти рівно в п'ять хвилин: увійшов, поцілував (повірив або тільки частково), пожартував з Яго (повірив більше), побачив Кассіо (повірив, крім одного якогось руху, в якому награв). Дездемона тягне, пограв з нею (повірив) і т. Д.

Боюся, що ви мені не повірите, але я стверджую, що тільки цю схему і потрібно репетирувати, щоб міцно зафіксувати правду її і віру в ці вироблені дії. Якщо роль добре розібрана в партитурі і кожен шматок досить прошпігован вигадкою уяви, магічним "якщо б" і пропонованими обставинами, то будьте абсолютно спокійні - почуття відгукнеться рефлекторно, рівно настільки, наскільки вам дано це зробити сьогодні. Все, що ви захочете зробити понад, буде насильством і награвань. Дуже ймовірно, що якщо ви не в дусі, то ви сьогодні зіграєте гірше, ніж минулого разу, але в цьому немає біди, тому що "ти можеш грати добре або погано - це не важливо, головне, щоб ти грав вірно".

Якщо ви йдете по фізичним діям в запропонованих обставинах, тобто, іншими словами, за схемою і вірите їй, то можете бути впевнені, що граєте вірно.

Десяток-другий фізичних завдань і дій - ось з чим ви повинні проводити роль до тієї сцени, яку ми будемо розбирати. Такий моя порада, як готувати роль і особливо роль Отелло, що вимагає величезних сил і економії їх.

ЛІНІЯ ДНЯ

Антракт перед "Вежею"2

Після приходу Дездемони і сцени з зав'язуванням голови хусткою Отелло йде обідати з кіпріотами. Це офіційний обід. Генерал дивний і розсіяний. Відмовляє нездоров'ям: голова болить. Дездемона схвильована. З спритністю аристократки вона робить так, що імениті гості не затримуються довго після обіду, - мавр втомився, адже він тільки вчора повернувся з походу. Дружина доглядає за чоловіком так, як це можна робити на другий день шлюбу, - адже це перша хвороба чоловіка.

Вона базікає всякі милі слова. Але Отелло погано приймає їх. Щоб розважити чоловіка, Дездемона говорить про інше і, між іншим, нічого не підозрюючи, потрапляє на розмову про Кассіо. Тут трохи зачепили її жіноче самолюбство: невже вона в перший день подружнього співжиття не спроможна домогтися виконання нікчемною, за її поняттями, прохання? Однак доводиться довго просити Отелло, довго затримуватися на розмові про Кассіо. Зрозуміло, яке це справляє враження на генерала, увагу якого вже направлено по помилкової лінії. Зрозуміло також, що після всього, що сталося Отелло має повне право по-своєму пояснити приставання Дездемони. На його думку, причина турботи про Кассіо прихована в несвідомої її закоханості. З цього висновок, що така несвідома симпатія молодий до молодого зрозуміла, що Дездемона в цьому не винна, тим більше що і сама не відає про це. Звідси ряд нових сумних висновків: я старий, чи не зробив я помилки, одружившись, не можу ж я губити її життя. "Нехай летить, куди захоче!" Від таких думок не повеселеешь.

Завдяки невпинним дум вони непомітно стають для нього звичними, а від звичності - ще більш ймовірними.

До п'яти-шести годинах того ж дня свідомість закоханості Дездемони в Кассіо ще більше утвердилася в голові і почуттях Отелло, тим більше що він уже встиг перебрати всі деталі спогадів про відносини її до молодого, гарного і вченому лейтенанту. Те, що раніше не звертало на себе ніякої уваги і не викликало підозри, тепер, при спогадах про минуле, здається зовсім іншим. Таких підозрілих деталей набралося чимало: 1. Посилені клопоти Кассіо по влаштуванню побачень Дездемони з Отелло. Занадто часто у цих справах Кассіо зносився з будинком Брабанціо. Це підозріло. 2. Кассіо нерідко привозив Дездемону на побачення в закритій гондолі. Правда, там була і покоївка, але вона за гроші зробить все, що їй накажуть. 3. Клопоти Кассіо по весіллі теж стали здаватися підозрілими. Чому таке намагання? Щоб повінчати їх, щоб бути ближче до неї, а потім, з часом, або вже й зараз, негайно ж після їхнього весілля, почати залицяння і систематичне проведення плану. 4. А їх жартівливі розмови - дружній тон, переглядання, занадто велика люб'язність і люб'язність з його боку? Кассіо сам не помічає, як він змінюється в особі при зустрічі з Дездемоною. Тільки тепер, заднім числом, Отелло зрозумів ціну того, що бачив раніше, але чому він не надавав значення по своїй довірливості.

Все це пригадалося Отелло за останні години і зміцнювало підозри. Від цього чистота Дездемони не тьмяніли в його очах, вона сама не підозрює про те, що в ній діється, - навпаки, чим більше спогади видаляли її від нього, тим вона ставала йому ще дорожче, ще прекраснішим, ще більш недосяжною. Ще годину роздуми - і її молоде потяг до такого ж, як вона, молодому стає для нього очевидним. Помилка, зроблена ним, старим, - одруження з молоденькою - стала ще більш зрозумілою і безсумнівною для Отелло.

Одне він може поставити їй в докір: навіщо вона прямо не сказала йому? Втім, тут же зауважує він собі: Дездемона сама не відає про те, що так добре знаю я.

"Ну що ж, немає дружини! - Твердить він раз у раз про себе. - Однак скоро зайде сонце, настане ніч, і я повинен буду знову, як вчора, йти до неї в спальню". Те, що вчора здавалося казкою і сном, сьогодні змушує його здригатися при одній думці про це. Він боїться сьогодні побачення з нею. Він біжить від неї спочатку в сад, потім в далекі кімнати, все далі і далі. Потрапляє в якісь двері, піднімається сходами все вище і вище - і нарешті він на верху башти. "А як же там? Внизу мене шукають. Подумають, що я біг, помер ?! Нехай пошукають. Я буду спокійний, а там буде видно, що робити".

Тепер він втік від усіх, але тільки не від себе самого і не від Яго. Ці два ворога, як тіні, переслідують його. Яго, як справжній детектив і провокатор, весь час тримає Отелло на прицілі.

Візьмемо природу того стану, яке переживає Отелло. Він був неймовірно щасливий з Дездемоною. Його медові дні - це сон, вищий ступінь любовної пристрасті. Ось цю вищу ступінь якось мало передають при виконанні Отелло. Мало їй віддав уваги і місця сам автор, а тим часом вона важлива для того, щоб показати те, що втрачає Отелло, то, з чим він прощається в сцені "Вежа". Чи можна відразу попрощатися з блаженством, яке пережив і з яким вже зжився? Хіба легко усвідомити свою втрату? Коли у людини висмикують те, чим він жив, спочатку він приголомшений, втрачає рівновагу, а потім болісно починає його шукати. Спершу було блаженство, а як же жити далі без нього? В муках, в безсонні ночі чоловік, який переживає кризу, перебирає все своє життя. Він оплакує втрачене, ще більше і вище оцінює його і разом з тим порівнює з майбутнім, яке його чекає і яке малює йому його уяву.

Що потрібно, щоб людина виконала цю величезну внутрішню роботу? Йому потрібно внутрішньо піти в себе, щоб переглянути минуле і побачити майбутнє. Це момент величезного самозаглиблення. Не дивно тому, що людина в такому стані не помічає того, що відбувається навкруги, стає розсіяним, дивним, а коли знову повертається від мрії до дійсності, ще більше приходить в жах, в хвилювання і шукає привід, щоб вилити накопичені під час свого самозаглиблення гіркоту і біль.

Ось, по-моєму, приблизно природа того стану, в якому знаходиться Отелло в цій сцені. Ось звідки пішла і сама декорація. Ось чому Отелло то тікає на верх вежі, як в цій сцені, то летить вниз, в якийсь підвал зі складом зброї та всяким домашнім скарбом, для того щоб сховатися від людей і не показати їм свого стану. Ось чому лінія цієї сцени мені видається приблизно наступним чином. Він виліз на вежу для того, щоб пережити ці слова: "Мене обманювати! Мене!" (Зовсім не згоден зі словом "Ага!" - "Ага, мене обманювати! Мене!" - Тому що в ньому вже звучить якась загроза, а в стані Отелло загрози немає.)

Який внутрішній зміст цієї фрази і повторення "Мене!"? Це означає: при тій любові, яка була, при тому, що я їй віддав усього себе, що я готовий на всі жертви, вона могла б мені сказати два слова: люблю Кассіо, і я б зробив все, щоб виконати її бажання; я пішов би або залишився біля неї, щоб її оберігати, але хіба можна за цю відданість і повну віддачу себе змінювати потихеньку, обманювати?

Я стверджую, що Отелло зовсім ревнивець3. Дрібний ревнивець, яким зазвичай зображують Отелло, - це сам Яго. Виявляється, - я тепер розгледів, - що Яго дійсно ревнує дрібно і пішло Емілію. Отелло - виключно благородна душа.

СХЕМА ФІЗИЧНИХ І елементарних-ПСИХОЛОГІЧНИХ ДІЙ

У вас [Л. М. Леонідов. - Ред.] роль готова, йде добре. Психологію і лінію ролі мені пояснювати нічого, інакше я тільки сплутаю вас. Моє завдання - допомогти вам зафіксувати те, що вже зроблено, підказати вам таку просту партитуру, яку ви могли б легко засвоїти, щоб йти по ній і не збиватися на інші лінії, які виводять вас з творчого настрою. Така партитура, або лінія, по якій вам слід іти, повинна бути проста. Цього мало, вона повинна дивувати вас своєю простотою. Складна психологічна лінія з усіма тонкощами і нюансами вас тільки заплутає. У мене є ця найпростіша лінія фізичних і елементарно-психологічних завдань і дій. Для того щоб не залякувати почуття, будемо цю лінію називати с_х_е_м_о_й ф_і_з_і_ч_е_с_к_і_х з_а_д_а_ч і д_е_й_с_т_в_і_й і при грі ставитися до неї як до такої, але попередньо один раз і назавжди домовимося, що прихована суть, звичайно, не в фізичної задачі, а в найтоншої психології, на 9/10 складається з підсвідомих відчуттів. У підсвідомий мішок людських почуттів не можна залазити і ритися в ньому, як у гаманці; з підсвідомістю потрібно звертатися інакше, як мисливець з дичиною, яку він виманює з лісової гущавини. Ви не знайдете цього птаха, якщо будете шукати її, потрібні мисливські м_а_н_к_і, на які птах сама прилетить. Ось ці-то манки в образі фізичних і елементарно-психологічних завдань і дій я і хочу вам дати.

Схема фізичних і елементарно-психологічних завдань і шматків:

Шматок "А" (I). "Ага, мене обманювати! Мене!" З_а_д_а_ч_а цього шматка: н_у_ж_н_о р_е_ш_і_т_ь, п_о_ч_е_м_у Д_е_з_д_е_м_о_н_а м_е_н_я о_б_м_а_н_и_в_а_е_т.

Таким чином, завдання і шматок називаються: п_о_ч_е_м_у? або д_л_я ч_е_г_о?

Пояснення. Ось про які найелементарніших завданнях йдеться. Уявіть собі, що до підняття завіси цієї картини я б просив вас дозволити таку задачу. У деякому царстві, у деякій державі жила-була красуня наречена і т. Д. І т. Д., Яка закохалася в виродка. Потім я розповім все, що було з Дездемоною і Отелло, як вона відкинула всіх женихів і разом з ними високе положення, як порвала з будинком і в бурю пішла за чоловіком на війну, як провела з ним незабутні поетичні добу. І все це вона зробила, щоб його обдурити?

Моє прохання полягає в тому, щоб ви мені пояснили - для чого, заради якої мети могла так вчинити порядна дівчина? Для чого це їй треба?

Ось та елементарно-психологічна задача, яку зайнятий на початку картини Отелло і яку повинен дозволяти актор на кожній виставі.

І більше нічого. Труднощі для актора полягає в тому, щоб утриматися в момент гри на цьому завданні і не зісковзнути на показну акторську завдання.

Ви скажете, що це холодно. Припустимо. Нехай це буде холодно, але вірно. Від вірного ви можете прийти до цього.

Хіба краще гаряче, але невірно, фальшиво? Від брехні ви ніяк не прийдете до цього.

Чи можна допустити, щоб актор, роками готував роль і п'єсу, нафантазувати з приводу кожного її моменту цілі поеми, що має перед очима ілюзію в декорації, освітлення, відчуває на собі грим і костюм, спілкується з іншими акторами, які живуть тим же і створюють загальну атмосферу на сцені, що доходить завдяки присутності глядача до високого градуса жару і т. д., - чи можна допустити, щоб такий актор забув все це, коли йому дадуть завдання, аналогічну з його становищем в п'єсі, і чи можна допустити, щоб він при цьому залишився холодний ?!

Звичайно, все це згадається само собою, і таке завдання з'явиться лише манком для збудження вже готового і накопиченого, що непомітно для актора живе в його душі.

Але ось у чому секрет і трюк прийому. Якщо ви почнете прямим шляхом зображати те, що у вас заготовлено для ролі, 90% ймовірності, що ви потрапите на лінію гри почуття. Якщо ж ви почнете просто-напросто діяти і на кожній виставі вирішувати для себе кожен раз по-новому поставлену задачу, ви будете йти по правильній лінії, і почуття не злякався, а піде за вами.

Шматок "Б" (II). Починається словами Яго: "Ну, генерал, досить вже про це" - і закінчується через два рядки словами Отелло: "... ніж мало знати".

Назва шматка і завдання: у_й_т_і о_т Я_г_о, ч_т_о_б н_е с_л_и_ш_а_т_ь і н_е в_і_д_е_т_ь е_г_о.

Пояснення. Уявіть собі, що хірург тільки що зробив вам нестерпно хворобливу операцію, а через п'ять хвилин він підходить з зондом для того, щоб запустити його в хвору рану.

Подальше зрозуміло само собою. І більше нічого. На кожній виставі дозволяйте, як ви сьогодні підете від тортур доктора.

Шматок "В" (III). Від слів Яго: "Як це, генерал?" - До слів Отелло: "Відбувся шлях Отелло".

Назва шматка: п_о_й_м_і, п_о_ч_у_в_с_т_в_у_й - в_о_т ч_т_о т_и с_д_е_л_а_л с_о м_н_о_й!

завдання: на всілякі лади, із усілякими пристроями, які експромтом, свідомо чи несвідомо прийдуть вам на розум під час самого спектаклю, доведіть ...-- немає, цього мало! - з_а_с_т_а_в_ь_т_е б_е_с_ч_у_в_с_т_в_е_н_н_о_г_о Я_г_о у_в_і_д_е_т_ь в_н_у_т_р_е_н_н_і_м з_р_е_н_і_е_м і п_о_ч_у_в_с_т_в_о_в_а_т_ь в_с_е т_о, ч_т_о о_н с_д_е_л_а_л , в_с_е т_е_р_з_а_н_і_я, к_о_т_о_р_и_е п_е_р_е_ж_і_в_а_е_т О_т_е_л_л_о. Чим яскравіше ви їх йому поясніть, тим краще ви виконаєте завдання.

У цей шматок потрапляє шматок прощання з військами, який так тягне вас на пафос.

Щоб знищити пафос, потрібно діяти. Коли для цього дії потрібно пафос, він сам прийде, але це зовсім не той пафос, яким поганий актор-представлялицік хоче заповнити душевну порожнечу.

Так в чому ж тут дію?

Буду фантазувати і робити різні припущення.

По-перше, воно може прийти від бажання переконати Яго.

Або, далі, по-друге, Отелло тимчасово забув про Яго, сам хоче з'ясувати для себе своє майбутнє і те, що його чекає.

NB. Це завдання вже важче, тому що жене на пафос. Тому я б до неї не підходив інакше, як через першу задачу. Нехай перше завдання зіграє роль камертона, по якому легше буде вгадати правильний тон другого завдання.

По-третє, Отелло думкою побачив всі свої війська, ніби там, внизу, збудовані на площі. Або його погляд перелетів ще далі, на поле битви, яке він подумки бачить, і він мало не кричить їм туди і прощається з ними в дійсності.

NB. Це ще ближче до пафосу, і тому можна підходити до цього завдання лише через дві перші, а не безпосередньо, або, вірніше кажучи, пустуючи, можна дійти і до цього завдання.

А під усіма цими завданнями Отелло як би говорить: зрозумій, ч_т_о ти зі мною зробив, ось що ти у мене забрав. Тут Отелло доходить до великої туги. Для посилення її я б нічого не мав проти гастрольної паузи4 після цього монологу.

NB. Якщо вся попередня лінія зроблена вірно і актор добре розібрав природу почуття відчаю та добре зрозумів, що фізично робить людина, як діє в ці хвилини відчаю, і якщо актор добре виконає (навіть не дуже відчуваючи) ці вірні дії, не допускаючи при цьому штампів, то цієї гастрольної паузою він обдурить глядача, посилить враження і не втомить себе (що дуже важливо).

Ця гастрольна пауза корисна, тому що вона є переходом до наступного.

Якщо вам важко захопитися і заволноваться картинами воєнного життя, то знайдіть якусь аналогію. Мені б допомогла така аналогія: якщо б мене, наприклад, назавжди змусили попрощатися з театром і я б більше не чув дзвінків перед початком, закулісної тривоги, хвилювань і очікувань в артистичній кімнаті, якби я подумки з усім цим прощався, я знав би, про яке почуття і переживання буде йти мова. Знаючи фарбу, мені було б легко описати своє почуття.

Я буду вам особливо гаряче аплодувати тоді, коли ви замре в якийсь паузі, нерухомий, не помічаючи нічого навколо, і будете внутрішнім поглядом бачити всю ту картину, яка так нескінченно дорога справжнього артиста військового мистецтва. Стійте, витирала сльози, які великими краплями течуть по щоках, утримуйтеся, щоб не розридатися, і говорите ледве чутно, як кажуть про найважливіше і сокровенне.

Цей монолог переривається, може бути, великими паузами, під час яких Отелло несамовито варто і мовчить, оглядаючи картину того, що він втрачає. Під час інших пауз він, може бути, схиляється на камінь і довго беззвучно ридає, трясеться і якось похитує головою, точно прощаючись. Це не пафос войовничого захоплення, а плач передсмертного прощання.

Шматок "Г" (IV). Починається зі слів: "Чи можливо?" - Закінчується словами: "Я вам більше не слуга".

Назва шматка і завдання: о_б_'_я_с_н_і_т_ь Я_г_о, ч_т_о - б_е_р_е_г_і_с_ь, б_е_з_н_а_к_а_з_а_н_н_о т_а_к ш_у_т_і_т_ь н_е_л_ь_з_я.

Виконавець повинен всіма способами і засобами, пристосуваннями, прийомами, переконаннями, благанням, попередженнями, залякуванням, нарешті, простий фізичною силою і грізним видом переконати Яго в тому, що на нього чекає.

Після того як він поранив собі душу, намалювавши в попередньому шматку картину того, що він втрачає, йому стає необхідним на кого-небудь вилити свої муки. Ось тут починається зривання свій біль на Яго.

В кінці цього шматка при словах Яго: "О, змилуйтесь спаси мене, про небо!" - Отелло, просто розпалившись, хоче зараз же привести свої погрози в дію. Але Яго так закричав, що привів його до тями. Отелло на хвилину зупинився і зрозумів, що зробив. Йому стало гидко, нудно на душі, і він втік. Куди?

Ось тут-то мені і потрібна той майданчик, про яку я говорив в поясненнях на початку картини.

Шматок "Д" (V). Починається: "Я вам більше не слуга" - закінчується: "... коли вона народжує образи".

Назва шматка: ч_т_о я с_д_е_л_а_л ?!

завдання: с_к_р_и_т_ь_с_я, ч_т_о_б н_е в_і_д_е_т_ь н_і с_е_б_я, н_і д_р_у_г_і_х.

Пояснення. Отелло так противно, соромно і так нудно на душі, що він повинен піти від людей, нікого не бачити. Тому він тікає назад і лягає.

Яго веде контрзадачу. Він як спритний актор і провокатор, по-справжньому переляканий загрожувала йому смертю, захекавшись від сталася боротьби, користується своїм станом для нової провокації. Йому потрібно провчити Отелло, налякати тим, що він залишає його одного, так, щоб цей урок надовго був йому пам'ятний.

Для того щоб зіграти цю сцену гаряче, він користується випадково накрутили нервами. Отелло лежить нерухомо від відчаю (не потрібно тут плакати, як завжди це роблять, його стан сильніше, більше, ніж сльози).

Шматок "Е" (VI). Починається: "Ні, постривай!" - Закінчується: "... її застати?"

Назва шматка: к_а_р_а_у_л! с_п_а_с_і! немає сил!

завдання: р_а_з_ж_а_л_о_б_і_т_ь Я_г_о, ч_т_о_б о_н п_о_м_о_г.

Якщо в шматку "В" Отелло хотів пояснити Яго то, ч_т_о він з ним зробив, то в цьому шматку він хоче його розжалобити, показати ілюструвати зовні, фізично все пекло, який він переживає.

Це свого роду спектакль, яким люди при спілкуванні один з одним користуються для того, щоб краще, образніше показати те, що з ними відбувається.

Всі пристосування, всі барви голосу і рухів, які можуть пояснити не стільки вуху, скільки оку то, що відчуває актор, Отелло пускає в хід.

Коли Яго зрозумів стан Отелло і те, що він, Яго, йому необхідний, він став дещо авторитетніше, ніж раніше.

Шматок "Ж" (VII). Починається словами: "Смерть і прокляття!" - Закінчується: "... одна слабка для мщенья мого!"

Назва шматка: с_л_е_д_о_в_а_т_е_л_ь ..

завдання: х_о_ч_у р_а_з_о_б_р_а_т_ь_с_я, п_о_н_я_т_ь.

Отелло робить все, щоб змусити Яго говорити.

У цьому шматку в ролі Отелло можна вже за текстом почати обурюватися і лютувати, але це було б недобре в сенсі поступовості і підбору фарб. Тому його вигуки: "Смерть і прокляття!", "Дивовижно! Дивовижно!", "Я розірву її на частини!" - Треба розуміти так: він вигукує це не від жаху перед уже доконаним фактом, а лише від жаху перед допускаються припущенням. Адже і такі вигуки заохочують Яго до подальшого розповіді.

Головна гра Отелло не в цих вигуках, а під час тексту, вимовного Яго. Він жадібно слухає його і цим, природно, як би підстьобує його до подальшого розповіді.

При словах: "Дивовижно! Дивовижно!" - Отелло вперше на хвилину повірив в можливість цих фактів і остовпів.

У такому ж тоні йде і подальша репліка: "Так, сон, але викриває він то є, що було наяву" ... і т. Д.

Тут він ще в заціпенінні і перетравлює звістка.

Репліка: "Я розірву її на частини!" - Інстинктивно вирвалася, як тигровий рев

Наступною реплікою: "Такий хустку я подарував їй" - він з болем доводить Яго, що він має рацію.

Все це - сходи, підходи до подальшого фінального рішення, але не забувайте - тільки підходи, а внутрішнє обгрунтування для них - в основному завданню шматка: хочу зрозуміти.

Три останні рядки: "О, чому не сорок тисяч життів у цього раба?" і т. д. - говоряться ні з люттю, а з жахливою болем, з тугою, а не з силою, саме з огляду на поступовості наростання і розподілу фарб.

Шматок закінчується величезною гастрольної паузою, в якій актор доживає накопичені за цю сцену почуття і приймає нове рішення.

Тепер як визначити лінію Яго в цьому шматку?

У попередніх шматках - "А", "Б", "В", "Г" - Яго тільки намагався звернути на себе увагу. Те, що Отелло хотів його скинути, в кінці кінців, тільки допомогло йому, так як це викликало реакцію в Отелло і його благання про допомогу.

З цього моменту Яго повів свою лінію. Як завжди, він веде її не прямо, а під личиною свого добродушності. В даному випадку він прикривається тим, що для порятунку Отелло доводиться говорити правду.

Отелло вимагає будь-що-будь відповіді і змушує його, Яго, довести те, чого він довести не може. Яго проти своєї волі, шукає факти, щоб роз'яснити справу і тим допомогти Отелло вийти з неясного положення, яке його пригнічує. Словом, він грає на тому, що потрібно щось зробити, а зробити важко - потрібно видати приятеля, а не хочеться. Свою личину добродушності актор повинен зображувати так щиро, щоб обдурити не тільки Отелло, але і самого глядача.

Після паузи Отелло встає, і починається [новий шматок].

Шматок "З" (VIII). [Від слів:] "Тепер всьому, всьому я вірю!" - Кінчаючи словами: "... поки не поглинуться диким мщеньем".

Якщо в шматку "В" Отелло ілюструє те, що зробив з ним Яго, якщо в шматку "Е" він ілюструє ту муку, яку він переживає, то в шматку "З" він і_л_л_ю_с_т_р_і_р_у_е_т т_у п_е_р_е_м_е_н_у, к_о_т_о_р_а_я з н_і_м п_р_о_і_з_о_ш_л_а, п_р_і_т_о_м п_р_о_і_з_о_ш_л_а б_е_с_п_о_в_о_р_о_т_н_о .

Така задача шматка, а самий шматок я б назвав: в_о_т к_а_к_о_в я с_т_а_л т_е_п_е_р_ь.

І в цьому шматку, як і в попередньому, я шукаю технічні засоби, щоб утримати актора від переходу на вольтаж5, Інакше він почне вичавлювати пристрасть і рвати її на шматки. Якщо він потрапить на вольтаж, то йому заріз. Щоб не пускати актора на цей шлях, потрібна фізична або елементарно-психологічна задача. Нехай він тримається за неї міцно, особливо в цьому місці. Нехай він діє продуктивно і доцільно.

Шматок "І" (IX). Починається: "Клянуся тепер під цим чистим небом" - закінчується: "І зараз же скористаюся я нею".

Назва шматка: к_л_я_т_в_а.

завдання: о_т_р_е_з_а_т_ь в_с_е п_у_т_і до о_т_с_т_у_п_л_е_н_і_ю (якнайсильніше закріпити своє рішення так, щоб відняти у себе можливість до відступу).

Шматок "К" (X). Починається: "Через три дні ти повинен мені сказати ..." - закінчується: "Навіки ваш".

Назва шматка: п_р_і_г_о_в_о_р.

завдання: п_е_р_е_д_а_т_ь у_ж_а_с_н_е_й_ш_у_ю т_а_й_н_у, в к_о_т_о_р_о_й т_р_у_д_н_о п_р_і_з_н_а_т_ь_с_я д_а_ж_е с_а_м_о_м_у с_е_б_е.

Пояснення. Рішення відбулося, але воно так страшно, що його не вимовиш голосно, його хочеться більше сказати очима. І ось цей-то найважливіший і жахливий секрет одна людина передає іншій таємно між небом і землею. Більше говорять очима.

Отже, ось який схемою живе актор в цій картині:

А (I) - дозволити задану задачу: п_о_ч_е_м_у, д_л_я ч_е_г_о?

Б (II) - у_й_т_і о_т Я_г_о.

В (III) - з_а_с_т_а_в_і_т_ь п_о_ч_у_в_с_т_в_о_в_а_т_ь Я_г_о, ч_т_о о_н з н_і_м с_д_е_л_а_л.

Г (IV) - попередити Яго: б_е_р_е_г_і_с_ь, б_е_з_н_а_к_а_з_а_н_н_о т_а_к ш_у_т_і_т_ь н_е_л_ь_з_я.

Д (V) - що я наробив ?! Фу, яка гидота!

завдання: с_к_р_и_т_ь_с_я, ч_т_о_б н_е в_і_д_е_т_ь н_і с_е_б_я, н_і д_р_у_г-і_х.

Е (VI) - караул! спаси! немає сил!

завдання: р_а_з_ж_а_л_о_б_і_т_ь Я_г_о, ч_т_о_б о_н п_о_м_о_г.

Ж (VII) - слідчий.

завдання: х_о_ч_у р_а_з_о_б_р_а_т_ь_с_я в_о в_с_е_х т_о_н_к_о_с_т_я_х, п_о_н_я_т_ь.

З (VIII) - ось який я став тепер.

завдання: і_л_л_ю_с_т_р_і_р_о_в_а_т_ь п_р_о_і_с_ш_е_д_ш_у_ю п_е_р_е_м_е_н_у.

І (IX) - клятва.

завдання: о_т_р_е_з_а_т_ь в_с_е п_у_т_і до о_т_с_т_у_п_л_е_н_і_ю.

К (X) - вирок.

завдання: п_е_р_е_д_а_т_ь у_ж_а_с_н_у_ю, с_о_к_р_о_в_е_н_н_е_й_ш_у_ю т_а_й_н_у, в к_о_т_о_р_о_й т_р_у_д_н_о п_р_і_з_н_а_т_ь_с_я д_а_ж_е с_а_м_о_м_у с_е_б_е.

Попередня   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   Наступна

Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 13 сторінка | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 14 сторінка | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 15 сторінка | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 16 сторінка | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 17 сторінка | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 18 сторінка | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 19 сторінка | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 20 сторінка | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 21 сторінка | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 22 сторінка |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати