загрузка...
загрузка...
На головну

Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 8 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

У момент чудодійного переміщення пізнаєш справжню ціну внутрішніх обставин. Вони складаються з особистого ставлення до подій зовнішнього і внутрішнього життя і з взаємовідносин з іншими людьми. Якщо артист володіє технічно творчим самопочуттям, станом буття ( "я єсмь"), відчуттям живого об'єкта, спілкуванням і вміє справді діяти при зустрічі з фантомом, він може створювати і оживляти зовнішні і внутрішні обставини життя людського духу, тобто виробляти ту роботу, яку ми вивчаємо в першому періоді пізнавання. Нехай змінюються факти і люди, нехай замість своїх, самим артистом придуманих фактів і людей пропонуються нові - вміння оживляти [уявну] життя послужить важливу службу артисту в подальшій роботі.

Моментом внутрішнього переміщення тимчасово завершується перший творчий період пізнавання. Однак це не означає того, що артисту не доведеться більше повертатися в подальшому до всієї вже раніше виконану ним роботу. І самий аналіз ролі, і його окремі, допоміжні моменти щодо пожвавлення і створення пропонованих поетом і доповнених артистом зовнішніх і внутрішніх обставин з необхідним для цієї роботи самопочуттям, [відчуттям] буття ( "я єсмь"), з все нової і нової оцінкою фактів буде незмінно тривати, розвиватися, заглиблюватися без кінця до тих пір, поки артист буде перебувати в зіткненні з роллю.

Що ж приніс і дав нам перший творчий період пізнавання з усіма своїми процесами?

а) Перше знайомство з роллю.

б) Аналіз її.

в) Створення і пожвавлення зовнішніх обставин.

г) Створення і пожвавлення внутрішніх обставин.

Які результати всієї виконаної роботи? Період пізнавання підготував і як би розорав в душі артиста грунт для зародження творчих почуттів і переживань. Пізнавальний аналіз оживив пропоновані поетом обставини для подальшого природного зародження "істини пристрастей"31.

[5. ОЦІНКА ФАКТІВ І ПОДІЙ П'єса]

На черзі робота, яку я буду називати о_ц_е_н_к_о_й ф_а_к_т_о_в. По суті, вона є лише продовженням або, вірніше, повторенням щойно закінченою роботи, результатом якої стало внутрішнє переміщення. Різниця лише в тому, що перш досліди проводилися ad libitum {довільно, вільно (Лат.).}, З приводу п'єси, близько п'єси, на окремі мотиви її, тепер же доведеться мати справу з самою п'єсою в тому вигляді, як її створив поет.

Я починаю оцінку фактів п'єси в порядку їх поступового і послідовного розвитку, так як мені, виконавцю ролі Чацького, важливо пізнати (відчути) все життя фамусовское будинку, а не тільки ту її частину, яка відноситься безпосередньо до моєї ролі.

Між внутрішніми і зовнішніми обставинами безпосередній зв'язок. Справді, обставини духовного життя дійових осіб, які я створюю тепер, приховані в обставинах їх зовнішнього життя, отже, і в фактах п'єси. Їх важко розглядати окремо. Проникаючи через зовнішні факти п'єси і її фабулу у внутрішню їх сутність, від периферії до центру, від форми до змісту, мимоволі потрапляєш в сферу внутрішніх обставин духовного життя п'єси.

Тому доводиться знову повернутися до зовнішніх фактами п'єси, але не заради них самих, а заради того єства, яку вони в собі приховують, заради внутрішніх обставин духовного життя п'єси. Доводиться розглядати зовнішні факти з нової точки зору, при новому їх освітленні, в новому стані буття в фамусовское будинку, при новому самопочутті, яке ми прозвали "я е_с_м_ь".

Таким чином, ми знову повертаємося до фактів п'єси, але тільки значно більш підготовлені і навчені практичним досвідом в області життя фамусовское будинку.

Щоб не захаращувати нашої пробної, показовою роботи, я буду зупинятися тільки на важливі факти, пропускаючи більш дрібні, чого, звичайно, не слід робити при повному, а не показовому пізнанні ролі.

В першу чергу я зустрічаюся з фактом любовного побачення і роману Софії і Молчалина. Для того щоб оцінити цей факт власним почуттям, на основі особистого живого ставлення до нього, я подумки ставлю себе в становище артистки, якій доручена роль Софії, і від її імені починаю б_и_т_ь, с_у_щ_е_с_т_в_о_в_а_т_ь в життя п'єси. У цьому стані буття ( "я єсмь") я задаю собі таке питання: "Які обставини внутрішнього життя мого людського духу, які мої особисті, живі, людські помисли, бажання, прагнення, властивості, природні якості і недоліки могли б змусити мене, якщо б я був жінкою, ставитися до Молчалину так, як до нього ставилася Софія? "

Ось що відбувається в моїй душі після цього питання.

- Любовний статист, - міркую я, - кар'єрист, лакей! Все в мені протестує проти нього, все мені в ньому противно і обурює почуття. Ніякі обставини не могли б змусити мене, якщо б я був жінкою, ставитися до Молчалину так, як ставилася до нього Софія. Очевидно, коли б я був жінкою, я не знайшов би в собі ні почуттів, ні спогадів, ні афективного матеріалу для переживання ролі Софії, і мені довелося б відмовитися від участі в "Лихо з розуму".

Тим часом, поки я так міркував, моє уява не дрімало. Воно непомітно оточило мене вже знайомими зовнішніми обставинами життя фамусовское будинку; воно змусило мене бути, існувати в умовах життя Софії; воно намагалося подумки втиснути мене в саму гущу фактів, щоб, стоячи в центрі цих фактів, зусиллям власної волі, спонуканнями власного почуття, за власним розумінням і досвіду судити про їх значення і важливість.

І дійсно, в цьому положенні буття, існування в життя п'єси, доводиться по-новому поглянути на факти і події, дані поетом. Поглянувши на них з нової точки зору, уява вже шукає їм виправдання, внутрішнього пояснення, душевного підходу. Воно як би прицілюється до всього, що його оточує в новому житті, до даних поетом обставинам.

- А що якщо Софія, - фантазує уяву, - настільки знівечена вихованням і французькими романами, що їй подобається саме така маленька, нікчемна душа, яка була у Молчалина, саме така лакейська любов?

- Яке огиду, яка патологія, - обурюється почуття .-- Звідки взяти натхнення для таких переживань?

- Хоча б від того обурення, яке вони викликають, - холодно заявляє розум.

- Чацький? - Протестує почуття .-- Невже він міг би полюбити таку збочену Софію? Не хочеться вірити. Це псує образ Чацького і саму п'єсу.

Бачачи, що з цього боку годі й шукати підходу до моєї душі, уява вже шукає інших мотивів, інших обставин, що викликають інші спонукання.

- А що якщо тюрмі, - знову спокушає уяву, - дійсно незвичайна людина, саме такий, яким його описує сама Софія, тобто поетичний, лагідний, люблячий, поступливий, чуйний і головне - затишний і поступливий?

- Тоді це був би не тюрмі, а хтось інший і дуже милий, "- вередує почуття.

- Нехай, - погоджується уяву. - А чи можна полюбити таку людину?

...? - І почуття вже збито з позиції.

- Крім того, - наполягає уяву, не даючи схаменутися почуттю, - не треба забувати, що кожна людина і особливо розпещена жінка хоче милуватися собою і для цього їй треба представитися такою, якою їй хотілося б бути в дійсності, але якою їй не вдається бути насправді. Якщо така гра практикується наодинці, для самих себе, то тим більше приємно пограти при іншій людині, особливо якщо він, як тюрмі, нібито щиро вірить всьому, чого б хотілося, щоб він вірив.

Яке задоволення для жінки здаватися то доброї, то піднесеною, то поетичністю то всіма скривдженою! Як приємно пожаліти себе і викликати до себе жалість і захват в інших. Присутність глядачів штовхає на нову гру, на нову красиву роль, на нове самозамилування; особливо якщо цей глядач вміє, подібно Молчаліну, подавати заохочують репліки.

- Однак таке тлумачення почуттів Софії довільно і суперечить Грибоєдова.

- Анітрохи. Грибоєдов хоче саме такого самообману Софії, саме такої нахабної і правдоподібною брехні від Молчалина, - резюмує розум.

- Не вір вчителям словесності, - ще сильніше переконує уяву. - Вір своєму артистичному почуттю.

Тепер, коли факт любові Софії до Молчалину знайшов собі в моїй душі оцінку і належне виправдання, він ожив, прийнятий і відчути мною. Я повірив його правді. Чуттєвий аналіз виконав свою першу місію, і склалося живе, дуже важливе внутрішнє обставина життя п'єси, дуже важливе і для моєї ролі Чацького. Мало того, що ожив факт щирої любові Софії до Молчалину висвітлює відразу багато інших сцени, наприклад мріяння Софії про тюрмі, гаряче заступництво Софії за Молчалина в різних актах п'єси, то в сцені з Лізою (I акт), то в сцені з Чацький (III акт ). Ожилий факт любові пояснює і переляк Софії в II акті при падінні його з коня і докір в необережності Молчаліну в тому ж акті. І помста Чацкому і біль розчарування в тюрмі в останньому акті. Словом, все лінію любові Софії і Молчаліна і всі ті обставини, які заважають їй.

І навіть більше - зовсім ток живий життєвої струменя, точно по телеграфу, передається в усі інші частини п'єси, що мають те чи інше ставлення до ожила сцені.

Але ось несподівано входить сам Фамусов і застає закоханих на місці побачення. Положення Софії робиться важче, і я не можу утримати в собі хвилювання, коли подумки стаю на її місце.

Зіткнувшись віч-на-віч із суворим деспотом Фамусова при таких компрометуючих обставин, усвідомлюєш необхідність якогось сміливого і несподіваного ходу, який міг би збити з позиції противника. В такий момент треба добре знати свого противника, його індивідуальні особливості. Але я ще не знаю Фамусова, якщо не брати до уваги якихось натяків, запали в душу після першого читання п'єси. Ні режисер, ні виконавець ролі мені не допомагають, так як і вони не знають більше за мене. Мені нічого не залишається більше, як самому визначити характер, індивідуальні особливості, склад душі старого-самодура. Хто ж він ?!

- Бюрократ, кріпосник, - дає довідку розум, згадуючи гімназичні уроки словесності.

-- Прекрасно! - Вже захоплюючись, підхоплює уяву. - Значить, Софія - героїня !!!

- Чому? - Дивується розум.

- Тому що тільки героїня може з таким спокоєм і зухвалістю водити за ніс тирана, - захоплюється уяву .-- Тут зіткнення старих підвалин з новими! .. Свобода любові! Сучасна тема!

І якби не охолоджує слово розуму, уяву занесли б у такі області, які не снилися і самому Грибоєдова.

Однак гаряча тирада уяви не запалився почуття.

- По-моєму, - спокійно заявляє воно, - Софія просто-напросто злякалася, побачивши Фамусова і тепер ніяково виплутується з положення за допомогою вимислу про сон.

Такий прозаїчний висновок у відповідь на романтичний порив уяви зовсім розчаровує його. Але через секунду уяву знаходить нову комбінацію і спокушає нею почуття.

- А що якщо засланні грізний тільки на вигляд, для підтримки засад сім'ї та традицій роду, на догоду княгині Марії Алексевне?! - Вже фантазує уяву. - Що якщо засланні - добродушний самодур, хлібосол, запальний, але відхідливий? Що якщо він з тих батьків, яких дочки водять за ніс ?!

- Тоді ... Тоді зовсім інша справа! .. Тоді вихід з положення, що створилося ясний! З таким батьком неважко впоратися, тим більше що Софія хитра - "ні дати ні взяти вона, як мати її, покійниця дружина", - дає довідку розум ...

Пізнавши, як потрібно поводитися з Фамусова, неважко буде знайти в собі душевні підходи для виправдання багатьох інших сцен, пов'язаних з Фамусова і розмовами про нього "Наприклад, сцену розповіді сну, бурчання Софії по догляду Фамусова (I акт) і ін.

Знайшовши ключ до перших двох головних сценах, легко зрозуміти подальшу сцену, в якій багато гіркоти від прози злощасного ранку після солодкої поезії ночі. Таку ж роботу треба виконати і з подальшими сценами. Треба оцінити значення приїзду Чацького, друга дитинства, майже брата, майже нареченого, колись улюбленого, завжди сміливого, бурхливого, вільного і закоханого.

Приїзд з-за кордону після багатьох років відсутності - факт далеко не звичайний для того часу, коли не було залізниць і їздили в важких дормеза, коли пошта ходила місяцями. Як на зло, Чацкий приїхав так не вчасно і так несподівано. Тим більше зрозуміло збентеження Софії, необхідність прикидатися і приховувати своє збентеження, докори сумління; нарешті, стають зрозумілі і випади Софії проти Чацького за його нестриману балаканину. Побувавши в положенні Чацького, згадавши його колишню дитячу дружбу з Софією, порівнявши її з теперішнім холодним ставленням до колишнього друга, зрозумієш і оціниш зміну і здивування Чацького. "З іншого боку, ставши на місце Софії після щойно пережитого любовного побачення, повного поезії, після прозової сцени з батьком, зрозумієш і пробачиш Софії її роздратування по відношенню до Чацкому і то невигідне враження, яке справило на Софію уїдливе і сміливе дотепність Чацького, контрастує з нерозділеного лагідністю Молчалина.

Стаючи в положення інших дійових осіб, рідних Софії, розумієш і їх. Хіба вони могли примиритися з вільними промовами і поведінкою західника33 Чацького ?! Чи могли вони, живучи в закріпаченої країні, не боятися промов, приголомшливих основи? Тільки божевільний міг зважитися говорити і робити те, що робив і говорив Чацкий. Тим хитріше і безпощадно на цьому тлі помста Софії, яка зробила свого колишнього друга і нареченого ненормальним в очах всього суспільства. Тільки побувавши на місці Софії, дізнаєшся і оціниш силу удару по її розпещеному самолюбству після того, як виявився образливий обман Молчалина! Треба пожити в своїй уяві життям кріпосниця, відчути її звички, звичаї, уклад життя, щоб пізнати, тобто відчути, силу безмежного обурення фамусовской дочки, її борошно при ганебному вигнанні Молчалина, точно лакея. Треба самому встати на місце Фамусова, щоб зрозуміти силу його гніву, озлоблення його при розправі і жах при фінальної його фразі: "Ах! Боже мій! Що стане говорити княгиня Марія Олексіївна!"

В результаті, перевіривши власним досвідом все окремі факти, зовнішні і внутрішні обставини, вмістилися на протязі десяти-п'ятнадцяти годин, пізнаєш (тобто відчуєш), наскільки тривожний і повний несподіванок був день з життя фамусовское будинку, обраний Грибоєдовим для своєї п'єси. Тільки тоді зрозумієш одну важливу особливість комедії, про яку часто забувають при постановці "Горе від розуму". А саме - нерв п'єси, темперамент, темп. Справді, щоб вмістити і виправдати достаток фактів, глибоких за своїм значенням, що розвиваються протягом чотирьох актів п'єси, тобто декількох годин вистави, необхідний швидкий хід сценічної дії і загострене ставлення артистів до всього, що відбувається на сцені. Мало того, треба оцінити внутрішній темп життя людського духу всіх мешканців будинку Фамусова і темперамент, необхідний для всіх виконавців п'єси. Про це часто забувають в театрі, особливо при звичайній, академічної трактуванні п'єси з декламаційним резонерством акторів.

Чим більше бачив, спостерігав і знає артист, чим більше у нього досвіду, життєвих вражень і спогадів, чим тонше він відчуває і мислить, тим ширше, різноманітніше і змістовніше життя його уяви, тим повніше і глибше оцінка фактів і подій, тим ясніше створюються зовнішні і внутрішні обставини життя п'єси і ролі. Завдяки щоденній систематичної роботи уяви на одну і ту ж тему, все в тих же запропонованих обставинах створюється звичка до уявної життя. У свою чергу звичка створює другу натуру, другу уявну дійсність.

Тепер, коли всі факти п'єси оцінені не тільки розумом, але головним чином почуттям, я несподівано для себе самого помічаю, що багато з внутрішніх обставин життя дійових осіб стало мені зрозуміло, близько і факти, перш здавалися театральними, стали живими, життєвими. Таким чином, почавши процес пізнавального аналізу з голих сухих фактів, я непомітно для самого себе оживив їх і дійшов до справжнього вивчення життя фамусовское будинку.

Справді, яка різниця між тим, коли після першого читання п'єси складався сухий перелік, протокол фактів, і теперішній оцінкою фактів. Тоді факти здавалися мені театральними, зовнішніми, простий фабулою, фактурою п'єси, тепер вони стають життєвими подіями нескінченно тривожного дня, повними реального змісту і значення шматками живої людської, мого власного життя.

Тоді - проста суха ремарка: "входить засланні", тепер же в ній ховається серйозна небезпека для захоплених зненацька коханців: Софії загрожує посилання "в глушину, в Саратов", а Молчалину - в [Твер], де йому судилося "коптеть " все життя.

Тоді - проста авторська ремарка: "входить Чацкий", тепер - повернення блудного сина в лоно сім'ї, роками очікуване побачення з коханою. Скільки уяви і пережитих внутрішніх і зовнішніх обставин, скільки окремих живих шматків з життя духу, скільки живих бажань, бажань самого артиста, скільки живого почуття, уявлень, образів, прагнень, дій приховано тепер для мене в сухий ремарці і в кожному слові тексту поета!

Тепер, після оцінки фактів через особистий досвід, стан буття, факти, обставини зовнішнього і внутрішнього життя ролі та ін. починають здаватися НЕ чужими, театральними, як раніше, а справжніми. Непомітно для себе змінюєш своє ставлення до них і починаєш рахуватися з ними як з дійсністю, жити серед них. Тепер всі обставини життя фамусовское будинку отримують живий, справжній зміст і певне значення. Вони сприймаються не по частинах, а в усьому нерозривній і сукупному цілому, всієї складної ланцюгом обставин. Створюється власне індивідуальне до них ставлення. Словом, артист починає розуміти внутрішній сенс усього життя вдома, життєві цілі і лінію прагнення кожної особи окремо, і загальний малюнок сплітаються багатьох ліній, що визначають взаємини дійових осіб. При цьому факти і фабула п'єси стають невіддільними від усього великого внутрішнього змісту, в них вкладеного.

Передаючи факти і фабулу п'єси, артист мимоволі передає і духовний зміст, в них укладена; він передає і саме життя людського духу, поточну, точно підводна течія, під зовнішніми фактами. На сцені потрібні тільки такі духовно змістовні факти, які є кінцевим результатом внутрішніх почуттів, або, навпаки, такі факти, які є приводом, що породжує ці почуття. Факт як факт, сам по собі і сам для себе, факт як простий кумедний епізод на сцені не потрібен і шкідливий, так як він тільки відволікає від життя людського духу.

Секрет процесу оцінки фактів полягає в тому, що ця робота змушує подумки зіштовхувати людей між собою, змушує їх діяти, боротися, перемагати або коритися долі і іншим людям. Це розкриває їх бажання, цілі, особисте життя, взаємини самого артиста, живого організму ролі, з іншими дійовими особами п'єси та ін., Тобто з'ясовує обставини внутрішнього життя п'єси, які ми шукаємо. Справді, що значить оцінити факти і події п'єси? Це означає знайти в них прихований сенс, духовну сутність, ступінь їх значення і впливу. Це означає підкопатися під зовнішні факти і події, знайти там, в глибині, під ними, інше, більш важливе, глибоко приховане душевне подія, можливо, що породило самий зовнішній факт. Це означає простежити лінію розвитку душевного події і відчути ступінь і характер впливу, напрямок і лінію прагнення кожного з дійових осіб, пізнати малюнок багатьох внутрішніх ліній дійових осіб, їхні душевні зіткнення, перетину, сплетення, сходження і розбіжності при загальних прагненнях кожного до своєї життєвої мети .

Словом, оцінити факти - значить пізнати (відчути) внутрішню схему душевного життя людини. Оцінити факти - значить зробити чужі факти, події і все життя, створену поетом, своїм власним. Оцінити факти - значить знайти ключ для розгадки таємниць особистого духовного життя зображуваного особи, прихованих під фактами і текстом п'єси.

Було б помилкою встановлювати оцінку фактів і подій п'єси одного разу і назавжди. Необхідно при подальшій роботі постійно повертатися все до нової і нової переоцінки фактів, все більшого їх духовному насиченню. Мало того, треба по-новому оцінювати факти кожен раз і при кожному повторенні творчості. Людина - не машина, він не може кожен раз і при кожному повторенні творчості однаково відчувати роль, загорятися від одних і тих же збудників творчості. Кожен раз і при кожному повторенні творчості артист відчуває роль по-новому і по-новому оцінює все ті ж неизменяющиеся факти п'єси. При цьому вчорашня оцінка фактів не зовсім та, що сьогоднішня. Нікчемна, ледь помітна різниця в підході до фактів і в самопочутті артиста є нерідко головним життєвим збудником сьогоднішнього творчості. Сила такого збудника в його новизні, несподіванки і свіжості. Не можна врахувати того, що впливає на фізичний і душевний стан артиста і викликає все нову і нову оцінку фактів кожен раз і при кожному повторенні творчості. Всі незліченні комплекси випадковостей, що створюються від впливу погоди, температури, світла, харчування, підбору внутрішніх і зовнішніх обставин, в тій чи іншій мірі впливають на душевний стан артиста. У свою чергу загальний стан артиста впливає на нове ставлення до фактів, на їх переоцінку кожен раз і при кожному повторенні творчості. Уміння користуватися постійно змінюються комплексами випадковостей, вміння освіжати збудники творчості за допомогою оцінки фактів - дуже важлива частина внутрішньої техніки артиста. Без цього вміння артист може охолонути до ролі через кілька вистав, перестати ставитися до фактів як до життєвих подій і втратити відчуття їх внутрішнього змісту і значення34.

При цьому біда, якщо прийшов на спектакль глядач оцінить факти п'єси правильніше, ніж творить в цей час на сцені артист. Відбудеться прикре розбіжність між смотрящим і творить. Біда, якщо глядач захвилюється фактами п'єси сильніше, ніж сам творить артист. Біда, якщо артист недооцінив факти або ж, навпаки, занадто їх переоцінить і тим порушить правду, віру в достовірність фактів і почуття міри. (Приклад недооцінки факту - приїзд Чацького, приклад переоцінки фактів - "божевілля".)

II. ПЕРІОД ПЕРЕЖИВАННЯ35

Другий великий творчий період я буду називати п_е_р_і_о_д_о_м п_е_р_е_ж_і_в_а_н_і_я.

Якщо перший період - пізнавання - можна було порівняти з моментом знайомства, залицяння і сватання двох молодих закоханих, то другий період - переживання - напрошується на порівняння з моментом злиття, обсіменіння, зачаття і освіти плода.

Вл. І. Немирович-Данченко ілюструє цей творчий момент таким порівнянням: для того, щоб виріс плід або рослина, треба закласти зерно в землю. Воно неодмінно повинно згнити, а з згнилі зерна повинні вийти коріння майбутнього плода або рослини.

Так точно і зерно авторського створення повинно бути вкладено в душу артиста, згнити і пустити коріння, від яких виросте нове створення, належне артисту і по духу родинне письменнику.

У той час як період пізнавання був лише підготовчим періодом, період переживання є творчим.

Період пізнавання розорав грунт для того, щоб в періоді переживання закинути зерно живого життя на заготовлену грунт в неож місцях ролі.

Якщо період пізнавання підготовляв "пропоновані обставини", то період переживання створює "істину пристрастей", душу ролі, її склад, внутрішній образ, справжні живі людські почуття і, нарешті, саме життя людського духу живого організму ролі.

Таким чином, в_т_о_р_о_й п_е_р_і_о_д - п_е_р_е_ж_і_в_а_н_і_я - я_в_л_я_е_т_с_я г_л_а_в_н_и_м, о_с_н_о_в_н_и_м в т_в_о_р_ч_е_с_т_в_е ...36.

Творчий процес переживання - о_р_г_а_н_і_ч_е_с_к_і_й процес, заснований на законах духовної і фізичної природи людини, на справжньої правді почуття і на природно "красі.

Як же зароджується, розвивається і дозволяється органічний процес переживання і в чому полягає творча робота артиста?

Навчившись "б_и_т_ь", "с_у_щ_е_с_т_в_о_в_а_т_ь" серед обставин життя фамусовское будинку, тобто подумки заживши в. цьому будинку своєї власної людської життям, зустрічаючи: лицем до лиця факти і події, стикаючись з мешканцями будинку, знайомлячись з ними, обмацуючи їх душу і входячи з ними в. безпосереднє спілкування, я непомітно для себе починаю чогось хотіти, прагнути до тієї чи іншої мети, яка природно, сама собою виростає переді мною.

Ось, наприклад, згадуючи свій ранковий візит до Фамусову під час його співи, я тепер не тільки відчуваю своє буття з ним, в його кімнаті, не тільки відчуваю поруч з собою присутність живого об'єкта і обмацую його душу, але я вже-починаю відчувати будь -то бажання, прагнення до якоїсь. найближчої мети або завдання. Поки вони дуже прості. Так, наприклад, мені хочеться, щоб засланні звернув на мене увагу. Я шукаю для цього відповідні слова або дії. Мені хочеться: для жарту посердіть старого, так як, по-моєму, він повинен бути дуже смішний у хвилини роздратування і ін.

Зароджуються в мені творчі бажання, прагнення, природно, викликають позиви до дії. Але позиви до дії ще не саме діяння. Між позивом до дії і самим дією - різниця. Позив - внутрішній поштовх, ще не здійснене бажання, а сама дія - внутрішнє або зовнішнє виконання бажань, задоволення внутрішніх позивів. У свою чергу, позив викликає внутрішнє дію-(внутрішню активність), внутрішня дія викликає зовнішній вплив37. Але про це поки говорити не час.

Тепер при порушенні творчих бажань, цілей, позивів до дії, уявному переживанні якоїсь сцени з життя фамусовское будинку я починаю ... 38 прицілюватися до предмету спостережень, шукати кошти виконати намічену ціль. Так, наприклад, згадуючи знову сцену порушеного Фамусова побачення Софії з тюрмі, я шукаю виходу з положення. Для цього треба насамперед заспокоїти себе, приховати збентеження удаваним спокоєм, закликати на допомогу-всю свою витримку, скласти план дії, застосуватися, пристосуватися до Фамусову, до його теперішнього стану. Я беру його на приціл. Чим більше він кричить, сердиться, тим спокійніше я намагаюся бути. Як тільки він заспокоюється, я відчуваю бажання сконфузити його своїм невинним, лагідним, докірливим поглядом. При цьому само собою народжуються тонкощі душевного пристосування, хитрощі виверткої душі, складність почуття, несподівані внутрішні поштовхи і позиви до дії, які знає лише одна природа, які вміє викликати лише одна інтуїція.

Пізнавши ці внутрішні позиви і поштовхи, я можу вже діяти. Правда, поки що не фізично, а лише внутрішньо, в уяві, якого я знову даю повну свободу ...39.

- А що б ти зробив, - запитує уяву у почуття, - якщо б ти опинилося в становищі Софії?

- Звелів би особі прийняти ангельський вираз, - без запинки відповів почуття.

- А потім? - Випитує уяву.

- Звелів би наполегливо мовчати і стояти з ще більш лагідним обличчям, - продовжувало почуття. - Нехай батько наговорить побільше різкостей і дурниць. Це вигідно для дочки, яку звикли балувати. Потім, коли старий виллє всю жовч, захрипне від крику і стомиться від хвилювання, коли на дні його душі залишиться одне властиве йому добродушність, лінь і любов до спокою, коли він сяде в зручне крісло, щоб вгамувати задишку, і почне обтирати піт, я велю ще наполегливіше мовчати з ще більш ангельським обличчям, яке може бути тільки у правого.

-- А потім? - Пристає уяву.

- Велю непомітно утерти сльози, але так, щоб батько помітив це, і буду продовжувати стояти нерухомо, поки старий не занепокоївся і не запитає мене винувато: - Що ж ти мовчиш, Софія? - Не треба нічого відповідати йому. - Хіба ти не чуєш? - Починає приставати старий. - Що з тобою, говори?

- Чую, - відповість донька таким лагідним, беззахисним дитячим голосом, від якого опускаються руки.

- Що ж далі? - Випитує уяву.

- Далі я знову велю мовчати і лагідно стояти, поки батько не почне сердитися, але тепер уже не за те, що він застав мене з тюрмі, а за те, що дочка мовчить і тримає його в незручному, дурному становищі. Це хороший засіб для відволікання, хороший прийом для перенесення уваги з однієї теми розмови на іншу. Нарешті, зглянувшись над батьком, я накажу з незвичайним спокоєм показати батькові на флейту, яку ніяково і боягузливо ховає за спиною тюрмі.

- Ось, дивіться, батюшка, - велю я сказати лагідним голосом.

-- Що це? - Запитає батько.

- Флейта, - відповім я. - Олексій Степанович прийшов за нею.

- Бачу, бачу, як він її ховає за фалди. Але чому вона потрапила сюди, в твою кімнату? - Знову захвилюється старий.

- А де ж їй бути? Адже ми вчора розучували дует. Ви ж знаєте, батюшка, що ми з Олексієм Степановичем розучуємо дует для сьогоднішньої вечірки?

- Ну! .. Знаю, - з обережністю поддакнет старий, все більше бентежачись спокоєм дочки, що свідчить про її правоті.

Попередня   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   Наступна

К. С. СТАНІСЛАВСЬКИЙ ПРО РОБОТУ АКТОРА НАД РОЛЛЮ | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 1 сторінка | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 2 сторінка | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 3 сторінка | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 4 сторінка | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 5 сторінка | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 6 сторінка | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 10 сторінка | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 11 сторінка | Ця первісна періодизація творчого процесу отримує подальший розвиток і обгрунтування в пізніших працях Станіславського. 12 сторінка |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати