Головна

XV. Надзавдання. НАСКРІЗНИМИ ДІЮ

  1. B) одночасність з дією дієслова - присудка - пасив
  2. III. 10.2. Сприйняття як дія
  3. IV. ПРОТИДІЯ КОРУПЦІЇ ДЛЯ ПОЧАТКІВЦІВ: ХАБАР. ЯКЩО У ВАС ЇЇ вимагали !?
  4. А) Дія миттєвого імпульсу
  5. Антропогенний вплив на атмосферу
  6. Антропогенний вплив на водні системи

... 19 ... р.

- Внутрішнє сценічне самопочуття артисто ролі створено! П'єса вивчена не одним сухим інтелектом (розумом), а й бажанням (волею), і емоцією (почуттям), і всіма елементами! Творча армія приведена в ще більший бойовий порядок!

Можна виступати!

- Куди вести її?

- До головного центру, до столиці, до серця п'єси, до основної мети, заради якої поет створював свій твір, а артист творив одну з його ролей.

- Де ж шукати цю мету? - Не розумів вьюнца.

- У творі поета і в душі артисто ролі.

- Як же це робиться?

- Перш ніж відповісти на питання, необхідно поговорити про деякі важливі моменти в творчому процесі. Слухай мене.

Подібно до того як із зерна виростає рослина, так точно з окремої думки і почуття письменника виростає його твір. Ці окремі думки, почуття, життєві мрії письменника червоною ниткою

проходять через всю його життя і керують ним під час творчості. Їх він ставить в основу п'єси і з цього зерна вирощує свій літературний твір. Всі ці думки, почуття, життєві мрії, вічні муки або радості письменника стають основою п'єси: заради них він береться за перо. Передача на сцені почуттів і думок письменника, його мрій, мук і радощів є головним завданням вистави.

Домовимося ж на майбутнє час називати цю основну, головну, всеосяжну мету, що притягає до себе всі без винятку завдання, викликає творче прагнення двигунів психічного життя і елементів самопочуття артисто ролі,

Надзавдання ТВОРИ ПИСЬМЕННИКА.

Аркадій Миколайович вказав на підпис плаката, який висів перед нами.

- Надзадачею твори письменника ?! - З трагічним обличчям вдумувався вьюнца.

- Я поясню вам, - поспішив до нього на допомогу Торцов. - Достоєвський все життя шукав в людях бога і чорта. Це штовхнуло його до створення «Братів Карамазових». Ось чому Богоискания є надзавданням цього твору.

Лев Миколайович Толстой все життя прагнув до самовдосконалення, і багато хто з його творів виросли з цього зерна, яке є їх надзавданням.

Антон Павлович Чехов боровся з вульгарністю, з міщанством і мріяв про краще життя. Ця боротьба за неї і прагнення до неї стали надзавданням багатьох його творів.

Чи не відчуваєте ви, що такі великі життєві цілі геніїв здатні стати хвилюючою, захоплюючою задачею для творчості артиста і що вони можуть притягувати до себе всі окремі шматки п'єси і ролі.

Все, що відбувається в п'єсі, всі її окремі великі або малі завдання, всі творчі помисли і дії артиста, аналогічні з роллю, прагнуть до виконання надзавдання п'єси. Загальна зв'язок з нею і залежність від неї все, що робиться в спектаклі, такі великі, що навіть сама незначна деталь, яка не має відношення до надзавдання, стає шкідливою, зайвої, відволікає увагу від головної суті твору.

Прагнення до надзавдання має бути суцільним, безперервним, що проходить через всю п'єсу і роль.

Крім безперервності слід розрізняти саме якість і походження такого прагнення.

Воно може бути акторським, формальним і давати лише більш-менш вірне, загальний напрямок. Таке прагнення не пожвавить всього твору, не порушить активності справжнього, продуктивного і доцільного дії. Таке творче прагнення не потрібно для сцени.

Але може бути інше - справжнє, людське, дієве прагнення заради досягнення основної мети п'єси. Таке безперервне прагнення живить, на зразок головної артерії, весь організм артиста і зображуваного особи, дає життя як їм, так і всієї п'єсі.

Таке справжнє, живе прагнення збуджується самим якістю надзавдання, її захопливістю.

При геніальної надзавдання тяга до неї буде надзвичайна; прі не геніальною - тяга буде слабкою.

- А при поганій? - Запитав вьюнца.

- При поганій надзавдання доведеться самому артисту подбати про загострення і поглиблення її.

- Яке ж якість надзавдання нам потрібно? - Намагався я зрозуміти.

- Чи потрібна нам невірна надзавдання, яка не відповідає творчим задумам автора п'єси, хоча б сама по собі і цікава для артиста? - Питав Торцов.

Ні! Таке завдання нам не потрібна. Мало того - вона небезпечна. Чим цікавіше невірна надзавдання, тим сильніше вона веде артиста до себе, тим далі він відходить від автора, від п'єси і ролі, - відповідав сам собі Аркадій Миколайович.

Чи потрібна нам розумова надзавдання? Суха, розумова надзавдання нам теж не потрібна. Але свідома надзавдання, що йде від розуму, від цікавої творчої думки, нам необхідна.

Чи потрібна нам емоційна надзавдання, збудлива всю нашу природу? Звичайно, потрібна до краю, як повітря і сонце. Чи потрібна нам вольова надзавдання, що притягає до себе все наше душевне і фізичне істота? Потрібна надзвичайно.

А що сказати про надзавдання, збудливою творчу уяву, що привертає до себе цілком вся увага, що задовольняє почуття правди, збудливою віру і інші елементи самопочуття артиста? Будь-надзавдання, збудлива двигуни психічного життя, елементи самого артиста, нам необхідна, як хліб, як харчування.

Таким чином, виявляється, що нам потрібна надзавдання, аналогічна з задумами письменника, але неодмінно збудлива відгук в людській душі самого творить артиста. Ось що може викликати не формальне, чи не розсудливе, а справжнє, живе, людське, безпосереднє переживання.

Або, іншими словами, надзавдання треба шукати не тільки в ролі, а й в душі самого артиста.

Одна і та ж надзавдання однієї і тієї ж ролі, залишаючись обов'язкової для всіх виконавців, звучить в душі у кожного з них по-різному. Виходить - та ж, та не та завдання. Наприклад: візьміть найреальніше людське прагнення: «хочу жити весело». Скільки різноманітних, невловимих відтінків і в самому цьому бажанні, і в шляхах досягнення, і в самому поданні про радості. У всьому цьому багато особистого, індивідуального, не завжди піддається свідомої оцінці. Якщо ж ви візьмете більш складну надзавдання, то там індивідуальні особливості кожної людини-артиста позначаться ще сильніше.

Ось ці індивідуальні відгуки в душі різних виконавців мають важливе значення для надзавдання. Без суб'єктивних переживань творить вона суха, мертва. Необхідно шукати відгуків у душі артиста, для того щоб і надзавдання, і роль зробилися живими, тріпотливими, сяючими усіма фарбами справжнього людського життя. Важливо, щоб ставлення до ролі артиста не втрачало його чуттєвої індивідуальності і разом з тим не розходилося з задумами письменника. Якщо виконавець не проявляє в ролі своєї людської природи, його створення мертво.

Артист повинен сам знаходити і любити надзавдання. Якщо ж вона вказана йому іншими, необхідно провести надзавдання через себе і емоційно схвилюватися нею від свого власного, людського почуття і особи. Іншими словами - треба вміти зробити кожну надзавдання своєї власної. Це означає - знайти в ній внутрішню сутність, споріднену власної душі.

Що ж дає надзавдання її особливу, невловиму привабливість, збудливу по-своєму кожного з виконавців однієї і тієї ж ролі? У більшості випадків цю особливість дає надзавдання то, що ми несвідомо відчуваємо в собі, то, що приховано в області підсвідомості. Надзавдання повинна бути близька родичка з цією областю. Ви бачите тепер, як довго й допитливо доводиться вишукувати велику, хвилюючу, глибоку надзавдання.

Ви бачите, як важливо при пошуках надзавдання вгадати її в творі письменника і знайти відгук у своїй власній душі. Скільки всіляких надзавдань треба забракувати і знову виростити. Скільки прицілів і невдалих влучань припадає зробити, перш ніж досягти мети.

... 19 ... р.

Аркадій Миколайович говорив сьогодні:

- У важкому процесі шукання і затвердження надзавдання велику роль відіграє вибір її найменування.

Вам відомо, що при простих шматках і завданнях влучні словесні найменування дають їм силу і значущість. Свого часу ми говорили також про те, що заміна іменника дієсловом збільшує активність і дієвість творчого прагнення.

Ці умови в ще більшому ступені проявляються в процесі словесного найменування надзавдання. «Чи не все одно, як вона називається!» - Кажуть профани. Але, виявляється, що від влучності назви, від прихованої в цій назві дієвості нерідко залежить і саме напрямок і сама трактування твору.

Припустимо, що ми граємо «Лихо з розуму» Грибоєдова і що надзавдання твору визначається словами: «Хочу прагнути до Софії». У п'єсі багато дій, які виправдовують таке найменування. Погано, що при такому трактуванні головна, суспільно-викривальна сторона п'єси отримує випадкове, епізодичне значення. Але можна визначити надзавдання «Лиха з розуму» тими ж словами «хочу прагнути», - але не до Софії, а до своєї Батьківщини. У цьому випадку на перший план стає полум'яна любов Чацького до Росії, до своєї нації, до свого народу. При цьому суспільно-викривальна сторона п'єси отримає більше місце в п'єсі, і весь твір стане значніше за своїм внутрішнім змістом.

Але можна ще більше поглибити п'єсу, визначивши її надзавдання словами: «Хочу прагнути до свободи!» При такому прагненні героя п'єси його викриття гвалтівників стає суворішим, і весь твір отримує не особисте, приватне значення, як в першому випадку - при любові до Софії, НЕ вузьконаціональними, як у другому варіанті, а широке, загальнолюдське значення.

Така ж метаморфоза відбудеться і з трагедією Гамлета від зміни назви його надзавдання. Якщо назвати її «хочу шанувати пам'ять батька», то потягне на сімейну драму. При назві «хочу пізнавати таємниці буття» вийде містична трагедія, при якій людина, що заглянув за поріг життя, вже не може існувати без вирішення питання про сенс буття. Деякі хочуть бачити в Гамлеті другого Месію, який повинен з мечем в руках очистити землю від скверни. Надзавдання «хочу рятувати людство» ще більше розширить і поглибить трагедію.

Кілька випадків з моєї особистої артистичної практики ще наочніше, ніж наведені приклади, пояснять вам значення найменування надзавдання.

Я грав Аргана в «Уявний хворий» Мольєра. Спочатку ми підійшли до п'єси дуже елементарно і визначили її надзавдання: «Хочу бути хворим». Чим сильніше я пнувся бути їм, чим краще мені це вдавалося, тим більше весела комедія-сатира перетворювалася в трагедію хвороби, в патологію. Але скоро ми зрозуміли помилку і назвали надзавдання самодура словами: «Хочу, щоб мене вважали хворим». При цьому комічна сторона п'єси відразу зазвучала, створилася грунт для експлуатації дурня шарлатанами з медичного світу, яких хотів висміяти Мольєр у своїй п'єсі, і трагедія відразу перетворилася на веселу комедію міщанства.

В іншій п'єсі - «Хазяйка готелю» Гольдоні - ми спочатку назвали надзавдання: «Хочу уникати жінок» (женоненависництво), але при цьому п'єса не розкривала свого гумору і дієвості. Після того як я зрозумів, що герой - любитель жінок, який бажає не бути, а лише уславитися ненавидів, - встановлена ??надзавдання: «Хочу доглядати потихеньку» (прикриваючись жінконенависництвом), і п'єса відразу ожила.

Але таке завдання ставилася більше до моєї ролі, а не до всієї п'єсі. Коли ж, після довгої роботи, ми зрозуміли, що «господинею готелю», або, інакше кажучи, «господинею нашого життя» є жінка (Мірандоліна), і згідно з цим встановили дієву надзавдання, то вся внутрішня сутність сама собою виявилася.

Мої приклади говорять про те, що в нашій творчості і в його техніці вибір найменування надзавдання є надзвичайно важливим моментом, що дає сенс і напрямок всієї роботи.

Дуже часто надзавдання визначається після того, як спектакль зіграний. Нерідко самі глядачі допомагають артисту знайти вірне найменування надзавдання.

Чи не ясно вам тепер, що нерозривний зв'язок надзавдання з п'єсою органічна, що надзавдання береться із самої гущі п'єси, з найглибших її схованок.

Нехай надзавдання якомога міцніше входить в душу творить артиста, в його уяву, в думки, до тями, в усі елементи. Нехай надзавдання безперервно нагадує виконавцю про внутрішнє життя ролі і про мету творчості. Нею в усі час вистави повинен бути зайнятий артист. Нехай вона допомагає утримувати чуттєве увагу в сфері життя ролі. Коли це вдається, процес переживання протікає нормально, якщо ж на сцені відбудеться розбіжність внутрішньої мети ролі з прагненнями людини-артиста, її виконуючого, то створюється згубний вивих.

Ось чому перша турбота артиста - в тому, щоб не втрачати з поля зору надзавдання. Забути про неї - значить порвати лінію життя зображуваної п'єси. Це катастрофа і для ролі, і для самого артиста, і для всієї вистави. В цьому випадку увагу виконавця миттєво прямує в невірну сторону, душа ролі порожніє, і припиняється її життя. Вчіться на сцені створювати нормально, органічно то, що легко і само собою відбувається в реальному житті.

Від надзавдання народилося твір письменника, до неї має бути направлено і творчість артиста.

... 19 ... р.

- Отже, - говорив Аркадій Миколайович, - лінії прагнення двигунів психічного життя, що народжена від інтелекту (розуму), бажання (волі) і емоції (почуття) артиста, сприйнявши в себе частинки ролі, просочившись внутрішніми творчими елементами людини-артиста, з'єднуються, сплітаються один з одним в хитромудрі малюнки, як шнури джгута, і точно зав'язуються в один міцний вузол. Всі разом ці лінії прагнення утворюють внутрішнє сценічне самопочуття, при якому тільки й можна почати вивчення всіх частин, всіх складних вигинів душевного життя ролі, так точно, як і власного життя самого артиста під час його творчості на сцені.

При цьому всебічне вивчення ролі з'ясовується надзавдання, заради якої створені як п'єса, так і її дійові особи.

Зрозумівши справжню мету творчого прагнення, всі двигуни і елементи кидаються по шляху, визначеним автором, до загальної, кінцевою, головної мети - тобто до надзавдання.

Це дієвий, внутрішнє прагнення через всю п'єсу двигунів психічного життя артисто ролі ми називаємо нашою мовою ...

Аркадій Миколайович вказав на другий напис висів перед нами плаката і прочитав її:

НАСКРІЗНИМИ ДІЮ артистів-РОЛІ.

- Таким чином, для самого артиста наскрізне дію є прямим продовженням ліній прагнення двигунів психічного життя, що беруть свій початок від розуму, волі й почуття творить артиста. Не будь наскрізної дії, все шматки і завдання п'єси, всі пропоновані обставини, спілкування, пристосування, моменти правди і віри та інше животіли б порізно друг від друга, без будь-якої надії ожити.

Але лінія наскрізної дії з'єднує воєдино, пронизує, точно нитка розрізнені намиста, все елементи і направляє їх до загальної надзавдання. З цього моменту все служить їй.

Як пояснити вам величезне практичне значення наскрізного дії і надзавдання в нашій творчості? Вас найкраще переконують випадки з реального життя. Я розповім вам один з них.

Артистка 3., що користувалася успіхом і любов'ю публіки, зацікавилася «системою». Вона вирішила переучуватися спочатку і з цією метою тимчасово пішла зі сцени. Протягом декількох років 3. займалася за новим методом у різних викладачів, пройшла весь курс і після цього знову повернулася на сцену.

На подив, вона не мала колишнього успіху. Знайшли, що колишня знаменитість втратила найцінніше, що в ній було: безпосередність, порив, моменти натхнення. Їх замінили сухість, натуралістичні деталі, формальні прийоми гри та інші недоліки. Легко собі уявити стан бідної артистки. Кожен новий вихід на підмостки перетворювався для неї в іспит. Це заважало її грі і посилювало її розгубленість, здивування, що переходили у відчай. Вона перевіряла себе в різних містах, припускаючи, що в столиці вороги «системи» відносяться до нового методу упереджено. Але і в провінції повторилося те ж. Бідна артистка вже проклинала «систему» ??і намагалася відректися від неї. Вона пробувала повернутися до старого прийому, але це їй не вдавалося. З одного боку, була втрачена реміснича акторська вправність і віра в старе, а з іншого боку - була усвідомлена безглуздість колишніх методів гри в порівнянні з новими, що полюбилися артистці. Відставши від старого, вона не пристала до нового і сиділа між двох стільців. Говорили, що 3. вирішила покинути сцену і вийти заміж. Потім ходили чутки про її намір накласти на себе руки.

В цей час мені довелося бачити 3. на сцені. Після закінчення вистави, на її прохання, я зайшов до неї до вбиральні. Артистка зустріла мене, як провинилася учениця. Спектакль давно скінчився, що брали участь і службовці театру розійшлися, а вона, не разгрімірованная, ще в костюмі, не випускала мене з своєї вбиральні і з величезним хвилюванням, що межує з відчаєм, допитувалася причини сталася в ній зміни. Ми перебрали всі моменти її ролі та роботи над нею, все прийоми техніки, засвоєні нею з «системи». Все було вірно. Артистка розуміла кожну її частину окремо, але в цілому не засвоювала творчих основ «системи».

«А наскрізну дію, а надзавдання ?!» - запитав я її.

3. щось чула і в загальних рисах знала про них, але це була лише теорія, що не застосована на практиці.

«Якщо ви граєте без наскрізної дії, значить, ви не дієте на сцені в запропонованих обставинах і з магічним« якби »; значить, ви не залучаєте в творчість саму природу і її підсвідомість, ви не створюєте «життя людського духу» ролі, як того вимагають головна мета і основи нашого напряму мистецтва. Без них немає «системи». Значить, ви не творите на сцені, а просто робите окремі, нічим не пов'язані між собою вправи по «системі». Вони гарні для шкільного уроку, але не для вистави. Ви забули, що ці вправи і все, що існує в «системі», потрібно, в першу чергу, для наскрізного дії і для надзавдання. Ось чому прекрасні окремо шматки вашої ролі не справляють враження і не дають задоволення в цілому. Розбийте статую Аполлона на дрібні шматки і показуйте кожен з них окремо. Чи осколки захоплять наглядача ».

На наступний день була призначена репетиція на дому. Я пояснив артистці, як пронизувати наскрізним дією заготовлені нею шматки і завдання і як направляти їх до загальної надзавдання.

3. з пристрастю схопилася за цю роботу, просила дати їй кілька днів для освоєння з нею. Я заходив і перевіряв те, що вона робила без мене, і нарешті відправився в театр дивитися спектакль в новому, виправленому вигляді. Не можна описати того, що відбувалося в той вечір. Талановита артистка була винагороджена за свої муки і сумніви. Вона мала приголомшливий успіх. Ось що можуть зробити чудодійні, чудові, життя дають наскрізну дію і надзавдання. Чи це не переконливий приклад величезного їх значення в нашому мистецтві!

Я йду ще далі! - Вигукнув Аркадій Миколайович після невеликої паузи. - Уявіть собі ідеального людини-артиста, який присвятить всього себе однією великою життєвою мети: «прославляти і радувати людей своєю високою мистецтвом, пояснювати їм потаємні душевні краси творів геніїв».

Така людина-артист буде виходити на сцену, щоб показувати і пояснювати присутнім глядачам театру своє нове тлумачення геніальної п'єси і ролі, яке, на думку творить, краще передає сутність твору. Така людина-артист може віддати своє життя високої і культурну місію освіти своїх сучасників. Він може, за допомогою особистого успіху, проводити в натовп ідеї і почуття, близькі його розуму, душі та інше, та інше. Мало які високі цілі можуть бути у великих людей!

Домовимося на майбутнє час називати такі життєві цілі людини-артиста понад-надзавданнями і понад-наскрізними діями.

- Що ж це таке?

- Замість відповіді я розповім вам випадок з мого життя, який допоміг мені зрозуміти (себто відчути) те, про що зараз йде мова.

Давно, в одну з гастролей нашого театру в Петербурзі, напередодні її початку, я затримався на невдалої, погано підготовленою репетиції. Обурений, злий, втомлений, я йшов з театру. Раптом моєму погляду представилася несподівана картина. Я побачив величезний табір, що розкинувся по всій площі перед будівлею театру. Палали вогнища, тисячі людей сиділи, дрімали, спали на снігу і на принесених із собою лавах. Величезний натовп очікувала ранку і відкриття каси, для того щоб отримати ближчий номер в черзі при продажу квитків.

Я був вражений. Щоб оцінити подвиг цих людей, мені довелося поставити собі питання: яка подія, яка приваблива перспектива, яке незвичайне явище, який світової геній могли б змусити мене не одну, а багато ночей підряд тремтіти на морозі? Ця жертва приноситься для того, щоб отримати папірець, що дає право підходу до каси без поруки отримати квиток.

Мені не вдалося вирішити питання і уявити собі таку подію, яка змусила б мене ризикувати здоров'ям, а може, і життям. Як велике значення театру для людей! Як глибоко ми повинні усвідомити це! Яка честь і щастя приносити високий радість тисячам глядачів, готових заради неї ризикувати життям! Мені захотілося створити собі таку високу мету, яку я назвав над-над-завданням, а виконання її над-наскрізною дією.

Після короткої паузи Аркадій Миколайович продовжував:

- Але горе, якщо по шляху до великої кінцевої мети, будь то надзавдання п'єси і ролі або понад-надзавдання всього життя артиста, який творить більше, ніж слід, зупинить свою увагу на дрібній, приватної задачі.

- Що ж тоді трапиться?

- А ось що: згадайте, як діти, граючись, крутять над собою вантаж або камінь, прив'язаний до довгій мотузці. У міру обертання вона намотується на палицю, з якою з'єднана і від якої отримує рух. Швидко обертаючись, мотузка з вантажем описує коло і в той же час поступово намотується на палицю, яку тримає дитина. Зрештою вантаж наблизиться, з'єднається з палицею і стукнеться про неї.

Тепер уявіть собі, що в самий розпал гри на шляху обертання хтось підставить свою паличку. Тоді, доторкнувшись до неї, мотузка з вантажем почне по інерції руху намотуватися не так на палицю, від якої виходить рух, а на паличку. В результаті вантаж потрапить не до цього його власнику - хлопчикові, а до сторонньої особи, перехопивши мотузку на свою паличку. При цьому, природно, дитина втратить можливість керувати своєю грою і залишиться осторонь.

У нашій справі відбувається щось схоже. Дуже часто, при прагненні до кінцевої надзавдання, попутно натрапляєш на побічну, маловажную акторську завдання. Їй віддається вся енергія творить артиста. Чи потрібно пояснювати, що така заміна великої мети малої - небезпечне явище, що спотворює всю роботу артиста.

... 19 ... р.

- Щоб змусити вас ще більше оцінити значення надзавдання і наскрізної дії, я звертаюся до допомоги графіки, - говорив Аркадій Миколайович, підходячи до великої чорної дошки і беручи шматок крейди. - Нормально, щоб усі без винятку завдання і їх короткі лінії життя ролі прямували в одну певну, загальну для всіх сторону - тобто до надзавдання. Ось так.

Аркадій Миколайович накреслив на дошці:

- Довгий ряд малих, середніх, великих ліній життя ролі спрямовані в одну сторону - до надзавдання. Короткі лінії життя ролі з їх завданнями, логічно послідовно чергуючись один за одним, чіпляються одна за іншу. Завдяки цьому з них створюється одна суцільна наскрізна лінія, що тягнеться через всю п'єсу.

Тепер уявіть собі на хвилину, що артист не має надзавдання, що кожна з коротких ліній життя зображуваної їм ролі спрямована в різні боки.

Аркадій Миколайович знову поспішив ілюструвати свою думку кресленням, що зображує розірвану лінію наскрізного дії:

- Ось ряд великих, середніх, малих завдань і невеликих шматків життя ролі, спрямованих в різні боки. Чи можуть вони створювати суцільну пряму лінію?

Ми всі визнали, що - не можуть.

- При цих умовах наскрізну дію знищено, п'єса розірвана на шматки, рознесена в різні боки, і кожна з її частин примушена існувати сама по собі, поза всім цілого. У такому вигляді окремі частини, як би прекрасні вони не були, самі по собі не потрібні п'єсі.

Беру третій випадок, - продовжував пояснювати Аркадій Миколайович. - Як я вже казав, в кожній хорошій п'єсі її надзавдання і наскрізне дію органічно випливають із самої природи твору. Цього не можна порушувати безкарно, не вбивши самого твору. Уявіть собі, що в п'єсу хочуть ввести сторонню, що не відноситься до неї мета або тенденцію.

В цьому випадку органічно пов'язані з п'єсою надзавдання і природно створюється наскрізна дія частково залишаються, але їм доводиться щохвилини відволікатися в сторону привнесеної тенденції: Така п'єса з переламаним спинним хребтом не замешкає.

Проти цього, з усім своїм театральним темпераментом, запротестував Говорков.

- Вибачте же, будь ласка, ви відбираєте від режисера і від актора яку особисту ініціативу, особисту творчість, сокровенне своє я, можливість поновлення старого мистецтва і наближення його до сучасності!

Аркадій Миколайович спокійно пояснив йому:

- Ви, як і багато ваших однодумці, змішуєте і часто неправильно розумієте три слова: вічність, сучасність і просту злободенність.

Сучасне може стати вічним, якщо воно несе в собі великі питання, глибокі ідеї. Проти такої сучасності, якщо вона потрібна твору поета, я не протестую.

У повну протилежність їй, узкозлободневное ніколи не стане вічним. Воно живе тільки сьогодні, а завтра вже може бути забуте. Ось чому вічне твір мистецтва ніколи не зріднився органічно з простою злободенністю, які б хитрощі не вигадували режисери, актори і, зокрема, ви самі.

Коли до старого, монолітному, класичним твором насильно прищеплюють злободенність або іншу чужу п'єсі мета, то вона стає диким м'ясом на прекрасному тілі і спотворює його часто до невпізнання. Покалічена надзавдання твору не вабить і не захоплює, а тільки злить і вивіхівают.

Насильство - хороший засіб для творчості, і тому «оновлена» за допомогою злободенних тенденцій надзавдання стає смертю для п'єси і для її ролей.

Але трапляється, правда, що тенденція зріднюємося з надзавданням. Ми знаємо, що до апельсинового дерева можна прищепити гілку лимонного, і тоді виростає новий фрукт, який називається в Америці «грейпфрут».

Таке щеплення вдається зробити і в п'єсі. Іноді до старого, класичного твору природно прищеплюється сучасна ідея, що омолоджує всю п'єсу. В цьому випадку тенденція перестає існувати самостійно і перероджується в надзавдання.

Графічно це виразиться в такому кресленні: лінія наскрізної дії, що тягнеться до надзавдання і до тенденції.

В цьому випадку творчий процес протікає нормально, і органічна природа твору не калічаться. Висновок з усього сказаного:

Найбільше бережіть надзавдання і наскрізне дію; будьте обережні з насильно вноситься тенденцією і з іншими чужими п'єсі прагненнями і цілями.

Якщо мені вдалося сьогодні змусити вас зрозуміти абсолютно виняткову, провідну роль в творчості надзавдання і наскрізної дії, я щасливий і буду вважати, що дозволив найважливішу задачу - пояснив вам один з головних моментів «системи».

Після досить довгої паузи Аркадій Миколайович продовжував:

- Будь-яка дія зустрічається з протидією, причому друге викликає і підсилює перше. Тому в кожній п'єсі поряд з наскрізним дією, в зворотному напрямку, проходить зустрічний, вороже йому Контрсквозное дію.

Це добре, і нам слід вітати таке явище, тому що протидія природно викликає ряд нових дій. Нам потрібно це постійне зіткнення: воно породжує боротьбу, сварку, суперечка, цілий ряд відповідних завдань і їх дозволу. Воно викликає активність, дієвість, що є основою нашого мистецтва.

Якби в п'єсі не було ніякого Контрсквозное дії і все влаштовувалося саме собою, то виконавцям і тим особам, кого вони зображають, нічого було б робити на підмостках, а сама п'єса стала б бездіяльною і тому несценічною.

Справді, якби Яго не вів своїх підступних інтриг, то Отелло не довелося б ревнувати Дездемону і вбивати її. Але так як мавр всім єством своїм прагне до коханої, а Яго стоїть між ними зі своїми Контрсквозное діями - створюється пятиактная, дуже дієва трагедія з катастрофічним кінцем.

Чи потрібно додавати, що лінія Контрсквозное дії складається також з окремих моментів і з маленьких ліній життя артисто ролі. Спробую проілюструвати сказане мною на прикладі Бранда.

Припустимо, що ми встановили надзавданням Бранда його гасло: «все або нічого» (правильно це чи ні - не важливо для даного прикладу). Такий основний принцип фанатика страшний. Він не допускає ніяких компромісів, уcтупок, відхилень при "виконанні", ідейної мети життя. Спробуйте тепер пов'язати з цією надзавданням всієї п'єси окремі шматки уривка «з пелюшками», хоча б ті самі, які ми колись розібрали.

Я став подумки прицілюватися від дитячих пелюшок до надзавдання «все або нічого».

Звичайно, за допомогою уяви і вигадок можна поставити в залежність одне від іншого, але це буде зроблено з великою натяжкою і насильством, які скалічать п'єсу. Набагато природніше, що з боку матері проявляється протидію замість сприяння, і тому в цьому шматку Агнес йде по лінії НЕ наскрізного, а Контрсквозное дії, ні до надзавдання, а проти неї.

Коли я придумав аналогічну роботу для ролі самого Бранда і шукав зв'язку між його завданням - «умовити дружину віддати пелюшки - заради здійснення жертви» - і між надзавданням всієї п'єси - «все або нічого», - то мені вдалося відразу знайти цей зв'язок. Природно, що фанатик вимагав всього - заради своєї життєвої ідеї. Протидія Агнес викликало посилене дію самого Бранда. Звідси - боротьба двох різних начал. Борг Бранда знаходиться в боротьбі з любов'ю матері; ідея бореться з почуттям; фанатик-пастор - зі страждаючою матір'ю; чоловіче начало - з жіночим. Тому в даній сцені лінія наскрізної дії знаходиться в руках Бранда, а Контрсквозное дію веде Агнес.

На закінчення Аркадій Миколайович в небагатьох словах, схематично нагадав нам все, про що він говорив протягом усього курсу цього року. Цей короткий перегляд допоміг мені розподілити по місцях все мною сприйняте за перший навчальний сезон.

- Тепер слухайте мене з усією увагою, так як я скажу дуже важливе, - заявив Аркадій Миколайович. - Всі етапи програми, пройдені з початку наших шкільних занять, все дослідження окремих елементів, вироблені за навчальний період цього року, відбувалися заради створення внутрішнього сценічного самопочуття. Ось для чого ми працювали цілу зиму. Ось що вимагає тепер і буде вимагати завжди вашого виняткової уваги.

Але і в цій стадії свого розвитку внутрішнє сценічне самопочуття не готове для тонких, проникливих пошуків надзавдання і наскрізної дії. Створене самопочуття вимагає важливого додавання. У ньому прихований головний секрет «системи», який виправдовує найголовнішу з основ нашого напряму мистецтва: «Підсвідоме через свідоме». До вивчення цього додавання і основи ми і приступимо з майбутнього уроку.

«Отже, перший курс по« системі »кінчений, а« у мене на душі », як у Гоголя,« так смутно, так дивно ». Я розраховував, що наша майже річна робота приведе мене до «натхненню», але, на жаль, в цьому сенсі «система» не виправдала моїх сподівань ».

З такими думками я стояв в передній театру, машинально надягаючи пальто і ліниво огортаючи шию шарфом. Раптом хтось запустив мені в бік «брандера». Я скрикнув, обернувся і побачив що сміється Аркадія Миколайовича.

Помітивши мій стан, він захотів дізнатися причину зниженого настрою. Я відповідав йому ухильно, а він вперто допитувався і докладно розпитував:

- Що ви відчуваєте, стоячи на сцені? - Бажав він зрозуміти здивування, баламутять мене в «системі».

- У тому-то й справа, що я нічого особливого не відчуваю. Мені зручно на підмостках, я знаю, що потрібно робити, я не дарма стою там, не порожній; вірю всьому, усвідомлюю своє право бути на сцені.

- Так чого ж вам більше ?! Хіба погано не брехати на сцені, вірити всьому, відчувати себе господарем? Це дуже багато! - Переконував мене Торцов.

Тут я зізнався йому про натхнення.

- Ось що! .. - Вигукнув він. - З цієї частини треба звертатися не до мене. «Система" не фабрикує натхнення. Вона лише підготовляє йому сприятливий грунт. Що ж стосується питання - прийде воно чи ні, то про це запитаєте у Аполлона, або у вашій природи, або у випадку. Я не чарівник і показую вам лише нові манки, прийоми збудження почуття, переживання. Вам же раджу на майбутнє час не ганятися за примарою натхнення. Надайте це питання чарівниці природі, а самі займіться тим, що доступно людській свідомості. Михайло Семенович Щепкін писав своєму учневі Сергію Васильовичу Шумському: «Ти можеш зіграти іноді слабо, іноді більш-менш задовільно (це часто залежить від душевного розташування), але зіграєш вірно». Ось куди повинні направлятися ваші артистичні прагнення і турботи.

Роль, поставлена ??на вірні рейки, рухається вперед, шириться і поглиблюється і врешті-решт призводить до натхнення. Поки ж цього не сталося, знайте твердо, що брехня, наспів, штамп і ламання ніколи не народжують натхнення. Тому намагайтеся грати вірно, вчіться готувати сприятливий грунт для «натхнення згори» і вірте, що воно від цього буде набагато більше з вами в ладу. Втім, на наступних уроках ми поговоримо і про натхнення. Розберемо і його, - сказав Торцов, йдучи.

«Розбирати натхнення?! .. Міркувати, філософствувати про нього? Та хіба це можливо? Хіба я міркував, коли вимовляв на показному виставу: «Крові, Яго, крові!»? Хіба Малолеткова міркувала, коли кричала своє знамените «Рятуйте!» Невже, на зразок фізичних дій, їх маленьких правд і моментів віри, ми будемо по крихтах, по шматочках, по окремим спалахів збирати і складати натхнення ?! »- думав я, виходячи з театру .



Попередня   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   Наступна

VII. Шматки ТА ЗАВДАННЯ | VIII. ПОЧУТТЯ ПРАВДИ І ВІРА 1 сторінка | VIII. ПОЧУТТЯ ПРАВДИ І ВІРА 2 сторінка | VIII. ПОЧУТТЯ ПРАВДИ І ВІРА 3 сторінка | VIII. ПОЧУТТЯ ПРАВДИ І ВІРА 4 сторінка | IX. ЕМОЦІЙНА ПАМ'ЯТЬ | X. СПІЛКУВАННЯ | XI. Пристосування ТА ІНШІ ЕЛЕМЕНТИ, властивості. Здібностей та обдарувань АРТИСТА | XII. ДВИГУНИ ПСИХИЧЕСКОЙ ЖИТТЯ | XIII. ЛІНІЯ ПРАГНЕННЯ ДВИГАТЕЛЕЙ ПСИХИЧЕСКОЙ ЖИТТЯ |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати