загрузка...
загрузка...
На головну

ВСТУП

1. вступ
  2. ВСТУП
  3. вступ
  4. ВСТУП
  5. ВСТУП
  6. вступ

1. Винарская Е. Н. премоторная корковая дизартрія і її значення для топічної діагностики // Тр. об'єднаної конференції нейрохірургів. - Єреван, 1965.

2. Власова Т. А., Певзнер М. С. Про дітей з відхиленнями у розвитку. - М., 1973.

3. Власова Т. А., Лебединська К. С. Актуальні проблеми клінічного вивчення затримки психічного розвитку // Дефектологія. - 1975. - № 6.

4. Жинкин Н. І. Механізми мови. -М., 1958.

5. Семенова К. А., Мастюкова Є. М., Смуглін М. Я. Клініка і реабілітаційна терапія дитячих церебральних паралічів. - М., 1972.

6. Хрестоматія з логопедії. / Под ред. Л. С. Волкової, В. І. Селіверстова. - М., 1998. - Ч. I. - С. 163

К. С. Станіславський

Робота актора над собою

Частина 1. Робота над собою у творчому процесі переживання

Присвячую свою працю моєї найкращої учениці, улюбленої артистці і незмінно відданою помічниці у всіх театральних моїх шуканнях Марії Петрівні Ліліна

ПЕРЕДМОВА

Мною задуманий великий, багатотомна праця і майстерність актора (так звана «система Станіславського»). Видана вже книга «Моє життя в мистецтві» являє собою перший том, що є вступом до цієї праці. Ця книга, про «роботу над собою» в творчому процесі «переживання», є другим томом.

Найближчим часом я приступаю до складання третього тому, в якому йтиметься про «роботу над собою» в творчому процесі «втілення».

Четвертий том я присвячу «роботі над роллю».

Одночасно з цією книгою я мав би випустити їй на допомогу свого роду задачник з цілою низкою рекомендованих вправ ( «Тренінг і муштра»). Я цього не роблю зараз, щоб не відволікатися від основної лінії мого великого праці, яку я вважаю більш істотною і нагальної.

Лише тільки головні основи «системи» будуть передані - я приступлю до складання підсобного задачника.

Як ця книга, так і всі наступні не мають претензії на науковість. Їх мета виключно практична. Вони намагаються передати те, чого мене навчив довгий досвід актора, режисера і педагога.

Термінологія, якою я користуюся в цій книзі, не вигадана мною, а взята з практики, від самих учнів та артистів-початківців. Вони на самій роботі визначили свої творчі відчуття в словесних найменуваннях. Їх термінологія цінна тим, що вона близька і зрозуміла початківцям.

Не намагайтеся шукати в ній наукових коренів. У нас свій театральний лексикон, свій акторський жаргон, який виробляла саме життя.

Правда, ми користуємося також і науковими словами, наприклад «підсвідомість», «інтуїція», але вони вживаються нами не в філософському, а в найпростішому, житейській сенсі. Чи не наша вина, що область сценічної творчості в нехтуванні у науки, що вона залишилася недослідженою і що нам не дали необхідних слів для практичного справи. Довелося виходити з положення своїми, так би мовити домашніми, засобами.

Одна з головних завдань, переслідуваних «системою», полягає в природному порушенні творчості органічної природи з її підсвідомістю. Про це йдеться в останньому, XVI відділі книги. До цієї її частини слід поставитися з винятковою увагою, так як в ній - суть творчості і всієї «системи».

Про мистецтво треба говорити і писати просто, зрозуміло. Мудровані слова лякають учня. Вони збуджують мозок, а не серце. Від цього в момент творчості людський інтелект тисне артистичну емоцію з її підсвідомістю, яким відведена значна роль в нашому напрямку мистецтва.

Але говорити і писати «просто» про складне творчому процесі важко. Слова занадто конкретні і грубі для передачі невловимих, підсвідомих відчуттів.

Ці умови змусили мене шукати для цієї книги особливої ??форми, що допомагає читачеві відчувати те, про що йдеться в друкованих словах. Я намагаюся досягти цього за допомогою образних прикладів, описів шкільної роботи учнів над вправами і етюдами. Якщо мій прийом вдасться, то друковані слова книги оживуть від почуттів самих читачів.

Тоді мені буде можливо пояснити їм суть творчої роботи і основи психотехніки.

Драматичне училище, про який я говорю в книзі люди, які в ній діють, але неіснуючі насправді.

Робота над так званою «системою Станіславського» розпочато давно. У перший час я записував свої замітки не для друку, а для себе самого, в допомогу пошуків, які проводилися в області нашого мистецтва і його психотехніки. Потрібні мені для ілюстрації люди, вирази, приклади, природно, бралися з тодішньої, далекої, довоєнної епохи (1907-1914 рр.).

Так непомітно, з року в рік, накопичувався великий матеріал по «системі». Тепер з цього матеріалу створена книга. Було б довго і важко міняти її дійових осіб. Ще важче поєднувати приклади, окремі вирази, взяті з минулого, з побутом і характерами нових, радянських людей.

Довелося б міняти приклади і шукати інші вирази. Це ще довше і скрутніше.

Але те, про що я пишу в своїй книзі, відноситься не до окремої епохи і її людям, а до органічної природи всіх людей артистичного складу, всіх національностей і всіх епох.

Часте повторення одних і тих же думок, які вважаю важливими, допускається навмисне.

Для пробачать мені читачі цю настирливість.

На закінчення вважаю своїм приємним обов'язком подякувати тих осіб, які в тій чи іншій мірі допомогли мені в роботі над цією книгою своїми порадами. вказівками, матеріалами тощо.

У книзі «Моє життя в мистецтві» я говорив про ту роль, яку зіграли в моїй артистичного життя мої перші вчителі: Г. Н. н А. Ф. Федотови, Н. М. Медведєва, Ф. П. Комиссаржевский, вперше навчили мене підходити до мистецтва, а також і мої товариші по МХТ, на чолі з Вл. Ів. Немировичем-Данченко, в загальній роботі навчили мене багато чому і надзвичайно важливого. Я завжди, і особливо тепер, при випуску цієї книги, думав і думаю про них із серцевою вдячністю.

Переходячи до тих осіб, які допомагали мені в проведенні в життя так званої «системи», у створенні і випуску цієї книги, я перш за все звертаюся до моїх незмінним супутникам і вірним помічникам в моїй сценічної діяльності. З ними я починав свою артистичну роботу в ранній молодості, з ними я продовжую служити своїй справі і тепер, в старості. Я говорю про заслужену артистка Республіки 3. С. Соколової та заслуженого артиста Республіки В. С. Алексєєва. які допомагали мені проводити в життя так звану «систему».

З великою вдячністю і любов'ю я зберігаю пам'ять про моє покійного друга Л. І. Сулержнцком. Він перший визнав мої початкові досліди по «системі», він допомагав мені розробляти її на перших порах і проводити в життя, він підбадьорював мене в хвилини сумніву і занепаду енергії.

Велику допомогу надав мені при проведенні в життя «системи» і при створенні цієї книги режисер і викладач Оперного театру мого імені Н. В. Демидов. Він давав мені цінні вказівки, матеріали, приклади: він висловлював мені свої судження про книгу і розкривав допущені мною помилки. За цю допомогу мені приємно тепер висловити йому свою щиру подяку.

Сердечно вдячний за допомогу з проведення «системи» в життя, за вказівки і критику при перегляді рукописи цієї книги заслуженому артисту Республіки, артисту МХТ М. Н. Кедрову.

Приношу також мою щиру вдячність заслуженому артисту Республіки, артисту МХТ Н. А. Подгорному, який давав мені вказівки при перевірці рукописи книги.

Висловлюю найглибшу вдячність Е. Н. Семіновской, що взяла на себе велику працю по редагуванню цієї книги і виконала свою важливу роботу з чудовим знанням справи і талантом.

К. Станіславський

ВСТУП

... Лютого 19 .. р в N-ському місті, де я служив, мене з товаришем, теж стенографом, запросили для запису публічної лекції знаменитого артиста, режисера і викладача Аркадія Миколайовича Торцова. Ця лекція визначила мою подальшу долю: в мені зародилося непереборний потяг до сцени, і в даний час я вже прийнятий в школу театру і скоро почну заняття з самим Аркадієм Миколайовичем торцевих і його помічником Іваном Платоновичем Рахманова.

Я безмежно щасливий, що покінчив зі старою життям і виходжу на новий шлях.

Однак дещо від минулого мені знадобиться. Наприклад, моя стенографія.

Що якщо я буду систематично записувати все уроки і по можливості стенографувати?

Адже таким чином складеться цілий підручник. Він допоможе повторювати пройдене! Згодом же, коли я стану артистом, ці записи будуть служити мені компасом у важких моменти роботи.

Вирішено: буду вести записи в формі щоденника.

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

II. Сценічного мистецтва та сценічної РЕМЕСЛО 1 сторінка | II. Сценічного мистецтва та сценічної РЕМЕСЛО 2 сторінка | II. Сценічного мистецтва та сценічної РЕМЕСЛО 3 сторінка | II. Сценічного мистецтва та сценічної РЕМЕСЛО 4 сторінка | IV. УЯВА | V. Сценічна увага | VI. ЗВІЛЬНЕННЯ м'язів | VII. Шматки ТА ЗАВДАННЯ | VIII. ПОЧУТТЯ ПРАВДИ І ВІРА 1 сторінка | VIII. ПОЧУТТЯ ПРАВДИ І ВІРА 2 сторінка |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати