загрузка...
загрузка...
На головну

Сім'я в сучасному суспільстві

1. A) Громадське Збори
  2. Amp; 3. Шляхи суспільного прогресу
  3. I. Офіційний статус 2 171 705
  4. I. Маркетинг і його роль в суспільстві і в діяльності організацій
  5. VI. Суспільно-історична природа психіки людини і її формування в онтогенезі
  6. XII. Теорії суспільного розвитку в 20 столітті.
  7. А які ваші думки про роль жінки в сім'ї та суспільстві? Підберіть прислів'я, приказки, вислови про жінку, які допоможуть вам відстоювати свою точку зору.

Поняття сім'ї.Сім'я являє собою союз осіб, заснований на шлюбі, спорідненості, вихованні дітей. Сім'я задовольняє найважливішу потреба окремих людей і суспільства в цілому в відтворенні роду. Вона відіграє величезну роль у вихованні і становленні особистості, її соціалізації, є провідником тих цінностей і норм поведінки, які прийняті в суспільстві.

При визначенні споріднення виходять з двох критеріїв. По-перше, має місце подружнє спорідненість. Чоловік і жінка, одружуючись і утворюючи сім'ю, стають родичами один одному не по крові, а по шлюбного союзу. В цей же коло з утворенням сім'ї входять і родичі подружжя (батьки і матері, бабусі і дідусі, тітки і дядьки, брати і сестри і т.д.). Відбувається своєрідне злиття двох сімей. По-друге, спорідненість може мати характер кровнородственной зв'язку. Такий зв'язок існує між батьками і дітьми, між братами і сестрами, двоюрідними родичами. Поєднання цих двох типів спорідненості виражається єдиним терміном - «рідня».

Сім'я - це «маленька країна» зі своїми законами, правами і обов'язками, фінансами, турботами про матеріальний добробут. Тут виконуються такі важливі соціальні функції, як влада і управління, освіту і виховання, поділ праці, господарська діяльність, збереження культурних традицій, зв'язок поколінь і т.д. Тому суспільство і держава надають важливого значення зміцненню сімейних відносин, бачачи в них основу своєї стійкості. Для того, щоб зміцнити позиції сім'ї, урядами багатьох країн приймаються спеціальні заходи. Вони включають в себе різні допомоги і фінансові пільги, відпустки для батьків в зв'язку з доглядом за маленькими або хворими дітьми, створення дошкільних дитячих установ, пристосування режимів робочого дня до потреб сімей. У ряді країн час догляду за дітьми зараховується до загального трудового стажу при нарахуванні пенсій. Нерідко в зв'язку з народженням дитини виплачуються одноразові грошові допомоги, суми яких зростають з кожним наступним дитиною.

Ядром сім'ї, її основою є подружні, шлюбні відносини. шлюб - це історично сформована форма відносин між чоловіком і жінкою, за допомогою якої суспільство впорядковує статеве життя і встановлює їх подружні і батьківські права і обов'язки. Держава урочисто оформляє поява кожної нової сім'ї, допомагає їй долати труднощі, регулює відносини, піклується про дітей.

Схема: Структура сім'ї.За кількістю батьків сім'ї поділяються на повні (при наявності обох батьків) і неповні (при відсутності одного з батьків). За кількістю поколінь сім'я ділиться на нуклеарную (до її складу входять батьки і діти) і розширену (включаючи бабусь і дідусів). За вибором місця проживання сім'ї поділяються на ті, в яких молодята живуть з батьками чоловіка або дружини, і ті, в яких молодята живуть окремо від батьків.

Функції сім'ї.У людях закладений інстинкт батьківства і материнства, потреба мати дітей. Тому народження дитини - найважливіша подія в родині. репродуктивна(Від лат. Reproduction) функція сім'ї полягає в біологічному відтворенні людини як виду Homo sapiens. Дитина дає і матері, і батька високі почуття, яких нічим іншим не компенсувати. «Життя без дітей, що земля без квітів» - говорить народна мудрість. Діти виступають головною цінністю не тільки сім'ї, але і всього суспільства вже з тієї причини, що без них немає майбутнього ні у роду, ні у народу, ні у держави.

З цією функцією тісно пов'язана виховно-регулятивна функція. Вона полягає у вихованні дітей, визначенні норм поведінки членів сім'ї в різних сферах життя. Виховання дітей в сім'ї - велика щоденна праця, і фізичний (наприклад, коли доглядають за малюками), і розумовий (коли, піклуючись про духовний розвиток дитини, розмовляють з ним, заохочують прояв і розвиток певних моральних якостей).

Господарсько-побутова функція сім'ї пов'язана з забезпеченням матеріальних умов життєдіяльності домочадців і веденням домашнього господарства. Вона поділяється на функцію виробництва, розподілу і споживання матеріальних благ в рамках сім'ї, а також на функцію наслідування сімейного майна. Сім'я - це не тільки відносини між родичами, а й саме місце проживання, господарська діяльність, побутові умови життя. У доіндустріальних суспільствах двір селянина, майстерня ремісника або лавка торговця одночасно служили і місцем проживання сім'ї. Натомість в індустріальних суспільствах виробнича сфера і сфера проживання поступово відокремилися один від одного. Багато сторін побуту сучасної сім'ї насичуються технікою: активно використовуються пральні машини, кухонні комбайни, пилососи, холодильники, радіоапаратура тощо

рекреативная (Від лат. Recreatio - відновлення) функція сім'ї проявляється в забезпеченні її членам комфорту і домашнього затишку, в організації раціонального дозвілля та відпочинку, у створенні умов для зміцнення здоров'я. Більшість батьків працюють на виробництві або в установах, діти вчаться в школі, а відпочивати все приходять додому, в сім'ю. Правда, для працюючих на виробництві мам будинку часто починається не відпочинок, а «друга зміна» в рамках виконання господарсько-побутової функції: приготувати вечерю, випрати білизну, навести порядок в квартирі. А адже мамам теж треба відпочити. Тому їм повинні допомагати і тата, і діти.

Емоційно-психологічна функція сім'ї полягає в задоволенні потреб членів сім'ї в любові і дружбі, в повазі і визнання, емоційної підтримки і психологічного захисту, в формуванні почуття захищеності. У давнину для людини найстрашнішим покаранням було вигнання з роду, позбавлення його підтримки родичів. Самотність і для сучасної людини залишається дуже хворобливим станом, якого всі намагаються уникати. У сім'ї людина знаходить близьких, дорогих, рідних, коханих людей. В хорошій сім'ї все улюблені і значущі. Члени сім'ї разом переживають радощі й прикрощі, вирішують життєві проблеми, заохочують успіхи дітей.

Зв'язок поколінь.У поняття покоління вкладають різний зміст. Наприклад, батьки, діти, онуки - це три послідовних покоління. Проміжок часу між народженням батька і сина, матері і дочки називається тривалістю покоління (в середньому це близько 30 років). Разом наступні покоління людей утворюють вікову структуру населення міста, області, країни. В історико-культурних дослідженнях поняття покоління найчастіше має символічний сенс. Воно характеризує тут учасників або сучасників важливих історичних подій. Наприклад, говорять про покоління Великої Вітчизняної війни, поколінні людей епохи «перебудови».

Зв'язок поколінь особливо яскраво проявляється в сім'ї. Від покоління до покоління передається накопичений суспільством багаж культури: життєвий досвід і знання, життєва мудрість і релігійні вірування, моральні норми. Тут діти отримують перший досвід взаємодії з іншими людьми на основі загальних норм поведінки, звичаїв, традицій і ритуалів.

Сучасні тенденції розвитку сім'ї. У наші дні намітилися дві основні тенденції в розвитку сімейних відносин. Перша пов'язана зі збереженням, зміцненням або навіть відродженням традиційної сім'ї, де основна роль належить чоловікові. Він є господарем, власником майна, забезпечує економічну самостійність сім'ї. Всі інші члени сім'ї повинні беззаперечно виконувати його волю. Роль жінки зводиться до народження й виховання дітей, ведення домашнього господарства.

Разом з тим все частіше зустрічаються сім'ї, в яких відносини між чоловіком і дружиною будуються на основі рівності, де відсутнє жорстке закріплення обов'язків. Тут жінки беруть активну участь в житті суспільства, в економічному забезпеченні сім'ї і грають важливу роль в ухваленні сімейних рішень. Широке поширення даного типу сімейних відносин, з одного боку, сприяло зростанню самосвідомості жінки, її соціальному і культурному розвитку. З іншого боку, перевага, що віддається особистої свободи, часом завдає шкоди взаємної відповідальності подружжя і згуртованості сім'ї. Зменшується число осіб, офіційно вступають в шлюб, слабшає міцність сімейних відносин, збільшується кількість розлучень. Часто люди живуть разом, ведуть одне господарство, але шлюб не реєструють, або ж шлюбні відносини юридично оформляються тоді, коли з'являються діти.

Кожен з двох типів сімей має свої достоїнства і свої недоліки. У традиційній сім'ї більше порядку і стабільності, зате в родині нового типу більше емоцій і волі. Основою вдалого шлюбу може бути як перший, так і другий тип сімейних відносин. Але за однієї умови: якщо обоє з подружжя націлені на один і той же тип відносин. Проблеми виникають при зіткненні різних уявлень про те, якою має бути сім'я. Навіть якщо майбутня сім'я представляється як щось середнє між описаними типами, з ознаками і одного, і іншого (а таких сімей чимало сьогодні), то для міцності шлюбу необхідно, щоб все-таки в конкретних сферах відносин була схожість поглядів і очікувань між подружжям. Якщо очікування виправдовуються, а уявлення не розходяться, особливих розбіжностей у членів сім'ї не буде.

Для сучасної сім'ї характерна нуклеарізації, тобто стремленіемолодих подружжя жити окремо від батьків. Часто це благотворно позначається на молодій сім'ї, тому що в ній швидше йде адаптація до нових ролей, умов життя. Менша залежність від батьків сприяє формуванню відповідальності. Разом з тим така сім'я позбавляється систематичної допомоги батьків, особливо в період народження дитини, коли вона особливо необхідна.

Економічні перетворення в суспільстві сприяють його диференціації, появи нових типів сімей. Зрозуміло, що сім'я бізнесмена відрізняється від сім'ї безробітного. У сім'ях людей, поглинених бізнесом, діти матеріально забезпечені, але часто позбавлені духовно-морального спілкування з батьками, батьки доручають виховання дітей нянькам, гувернанток і залишаються чужими для них. У сім'ях фермерів діти зазвичай раніше, ніж в інших сім'ях, залучаються до трудової діяльності.

Якщо раніше сім'я створювалася переважно для продовження роду, передачі накопичених попередніми поколіннями матеріальних цінностей, більш економного витрачання сил і засобів на житлове забезпечення, то сьогодні сім'я - це, перш за все, духовна спільнота, співдружність в ім'я цікавою, культурної і багатою враженнями життя. Сім'я створює відчуття стійкості в бурхливо змінюється, допомагає спільно виробити тактику поведінки в суспільстві і визначити життєві перспективи.

Запитання і завдання

1. Як ви розумієте слова: «сім'я - осередок суспільства»?

2. Розташуйте перераховані в параграфі функції сім'ї в порядку їх значимості в сучасному суспільстві. Поясніть свою думку.

3. У чому полягають переваги багатодітної сім'ї? Які заходи вживає наша держава для підтримки багатодітних сімей?

4. Який мотив укладення шлюбу в наш час є провідним? Чому ви так вважаєте?

5. Що ви розумієте під цінностями сімейного життя? Наведіть приклади з життя вашої родини, найближчого оточення.

6. Охарактеризуйте роль сім'ї в сучасному суспільстві. Як ви розумієте твердження: «здоров'я суспільства» залежить від «здоров'я сім'ї»?

Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

суспільствознавства | Вступ | Соціальна організація суспільства. | Соціальні відносини і інститути | Молодь в сучасному суспільстві | Навчальні завдання до теми 1 | Документи і матеріали | урок узагальнення | Освіта | релігія |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати