загрузка...
загрузка...
На головну

Мовні особливості розмовного стилю

1. I. Особливості хірургії дитячого віку
  2. I. Особливості експлуатації родовищ
  3. II. Об'єктивні методи дослідження органів дихання. Особливості загального огляду. Місцевий огляд грудної клітки.
  4. II. Об'єктивні методи дослідження ендокринної системи. Особливості загального огляду.
  5. II.6.3) Особливості категорії юридичної особи.
  6. II. Об'єктивні методи дослідження органів жовчовиділення і підшлункової залози. Особливості загального огляду. Місцевий огляд живота. Діагностичне значення результатів огляду.
  7. II. Об'єктивні методи дослідження органів кровообігу. Особливості загального огляду. Місцевий огляд області серця і великих кровоносних судин.

вимова. Нерідко слова і форми в розмовно-побутовому стилі мають наголос, що не співпадає з наголосом в більш строгих стилях мови: договір (Пор .: нормативне догівор).

лексика. Розмовно-побутова лексика, входячи до складу лексики усного мовлення, вживається в невимушеній бесіді і характеризується різними відтінками експресивного забарвлення.

Сюди відносяться:

і м е н а з у щ е з тонн на і т е л ь н и е: брехня, нісенітниця, злюка, молодчина, штовханина, нісенітниця та ін.;

і м е н а п р и л а г а т е л ь н и е: допитливий, складний, працьовитий, розхлябаний та ін.;

г л а г о л и: єхидствувати, скупитися, секретничати, пріхворнуть, тараторити, торсати та ін.;

н а р е ч і я: баста, нишком, шкереберть, миттю, помаленьку, потихеньку, гарненько та ін.

Зустрічаються також розмовні м е с т о і м е н і я (Такий собі), з о ю з и (Раз - у значенні якщо), ч а с т і ц и (авось, он в значенні ось, навряд Чи), м е ж д о м е т і я (Ну, еге).

У розмовно-побутовому мовленні значне місце займає фразеологія. Це пов'язано з пануванням конкретного способу мислення в сфері повсякденно-повсякденного спілкування. Конкретне мислення не цурається абстракції. Людина узагальнює свої конкретні спостереження, виділяючи щось істотне і відволікаючись від якихось подробиць. Наприклад: Ні диму без вогню. Шила в мішку не втаїти. Горбатого могила виправить. Для мене математика - темний ліс. Тихіше води, нижче трави. Замість того, щоб сказати Живуть недружно, сваряться -кажуть: Гризуться як собаки.

Розмовна фразеологія - велика берегиня традиційної форми. Вона зберігає багато фразеологізмів, що виникли в далекій давнині.

Словотвір. У розряді іменників використовуються такі суфікси з більшим чи меншим ступенем продуктивності, що надає словами розмовно-побутовий характер:

- - ак (-як) - добряк, здоровань, простак;

- - ан (-ян) - грубіян, стариган;

- - ач - бородань;

- - аш - торгаш;

- - ак-а (-як-а) для слів загального роду - гуляка, забіяка, роззява;

- - СЖК-а - Поділ, зубріння, годівля;

- - Ень - улюбленець;

- - л-а - ділок, громила, зубрила;

- - н-я - метушня, гризня;

- - отн-я - біганина, пачкотню;

- - тай - ледар, слюнтяй;

- - ун - базіка, балакун, крикун;

- - ух-а - ледащице, товстуха;

- - ищ - дурненький, голяк, здоровань, малюк;

- - яг-а - бідолаха, діляга, роботяга.

До розмовної лексики належать також слова з суфіксом - ш-а, позначають осіб жіночої статі по їх професії, посади, виконуваної роботи, заняття і т.д .: директорка, секретарка, бібліотекарка, касирка.

У більшості випадків суфікси суб'єктивної оцінки надають словами розмовну забарвлення: злодюжка, шалунишка, будиночок; грязюка, бородища; величезний, злющий; ввечері, шепотком і т.д.

У прикметників, що мають розмовний характер, можна відзначити використання суфікса -аст-: окатий, зубастий, язикатий та ін.; а також приставки пре-: предобрий, премилий, дуже неприємне та ін.

До розмовно-побутової лексики належать багато дієслова на -нічать: бешкетувати, бродяжити, шахраювати.

Морфологічні особливості розмовної мови характеризуються наступним:

- Формою місцевого відмінка іменників: я відпустці, в цеху (пор .: у відпустці, в цеху);

- Формою називного відмінка розмножувального числа: договору, сектора (пор .: договори, сектори);

- Формою родового відмінка множини: апельсин, помідор (пор .: апельсинів, помідорів);

- Розмовним варіантом інфінітива: видать, слухати (пор .: бачити, чути).

Синтаксичні особливості розмовної мови відрізняються великою своєрідністю. це:

- Переважне використання форми діалогу;

- Переважання простих речень; зі складних частіше використовуються складносурядні і безсполучникові;

- Широке використання питальних і окличних речень;

- Вживання слів-пропозицій (стверджувальних, негативних, спонукальних і ін.);

- Широке використання неповних речень;

- Перерви в мовленні, викликані різними причинами (хвилювання мовця, несподіваним переходом від однієї думки до іншої і т.д.);

- Використання різних за значенням вступних слів і словосполучень;

- Використання вставних конструкцій, що розривають основна пропозиція і вносять в нього додаткові відомості, зауваження, уточнення, пояснення, поправки і т.д .;

- Широке використання емоційних і імперативних вигуків;

- Лексичні повтори: - Так Так Так.

- різного роду інверсії з метою підкреслити смислове роль виділеного в повідомленні слова: Мені туфлі більше подобаються ті білі;

- особливі форми присудка.

У розмовній мові зустрічаються складні речення, частини яких пов'язані лексико-синтаксичними засобами: в першій частині є оціночні слова - молодець, розумниця, дурень і т.д., а друга частина служить обгрунтуванням цієї оцінки: Молодець, що заступилася.

Контрольні питання і завдання

Попередня   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   Наступна

Текст 1. | Текст 3. | Текст 4. | Глава 3. Міркування як тип монологічного мовлення | види міркувань | Міркування-роздум | Завдання 1. | Завдання 4. | Мовні засоби, характерні для міркування | ФУНКЦІОНАЛЬНІ СТИЛІ МОВИ |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати