загрузка...
загрузка...
На головну

Фактори ризику порушення психологічного здоров'я

1. II. Тривалі якісні порушення свідомості
  2. III група - захворювання з аліментарних чинників ризику розвитку патології.
  3. VIII.4.1) Поняття частноправового правопорушення.
  4. А. Порушення усного мовлення
  5. А. Неврологічні порушення
  6. А. Ситуація міжнародного правопорушення
  7. абіотичні чинники

Їх можна розділити умовно на дві групи: об'єктивні, або фактори середовища, і суб'єктивні, обумовлені індивідуально-особистісними особливостями.

Обговоримо спочатку вплив факторів середовища. Під ними зазвичай розуміються сімейні несприятливі фактори і несприятливі фактори, пов'язані з дитячими установами, професійною діяльністю, соціально-економічною ситуацією в країні. Зрозуміло, що фактори середовища найбільш значущі для психологічного здоров'я дітей і підлітків, тому розкриємо їх найбільш докладно.

Досить часто труднощі дитини беруть початок ще в дитинстві (від народження до року). Загальновідомо, що найбільш значущим фактором нормального розвитку особистості дитини є спілкування з матір'ю і дефіцит спілкування може привести до різного роду порушень розвитку дитини. Однак крім дефіциту спілкування можна виділити і інші, менш очевидні типи взаємодії матері з немовлям, несприятливо позначаються на його психологічному здоров'ї. Так, дефіциту спілкування протилежна патологія надлишку спілкування, що призводить до надмірного збудження і надстимуляції дитини. Саме таке виховання досить характерно для багатьох сучасних сімей, але саме воно традиційно розцінюється як сприятливий і не розглядається як фактор ризику ні самими батьками, ні навіть фахівцями-психологами, тому опишемо його докладніше. Перезбудження і надстимуляції дитини можуть спостерігатися в разі материнської гіперопіки з відстороненням батька, коли дитина грає роль «емоційного милиці матері» і знаходиться з нею в Симбиот-чеський зв'язку. Така мати постійно перебуває з дитиною, не залишає його ні на хвилину, тому що їй добре з ним, тому що без дитини вона відчуває порожнечу і самотність. Інший варіант - безперервне збудження, вибірково спрямований на одну з функціональних сфер: харчування або спорожнення кишечника. Як правило, цей варіант взаємодії реалізує тривожна мати, яку шалено турбує, доїв дитина покладені грами молока, регулярно і як спорожнив кишечник. Зазвичай вона добре знайома з усіма нормами розвитку дитини. Наприклад, вона уважно стежить, чи вчасно дитина почала перевертатися зі спини на живіт. І якщо він затримався з переворотом на кілька днів, сильно турбується і біжить до лікаря.

Наступний вид патологічних взаємин - чергування надстимуляції з порожнечею відносин, т. Е. Структурна неорганізованість, невпорядкованість, переривчастість, анархія життєвих ритмів дитини. У Росії найбільш часто цей вид реалізує мати-студентка, т. Е. Не має можливості постійного догляду за дитиною, але потім намагається загладити відчуття провини безперервними ласками.

І останній вид - це формальне спілкування, т. Е. Спілкування, позбавлене еротізірованних проявів, необхідних для нормального розвитку дитини. Цей вид може реалізувати мати, яка прагне повністю побудувати догляд за дитиною по книгам, порад лікаря, або ж мати, яка перебуває поруч з дитиною, але з тих чи інших причин (наприклад, конфлікти з батьком) емоційно не включена в процес догляду.

Порушення взаємодії дитини з матір'ю може призвести до формування таких негативних особистісних утворень, як тривожна прихильність і недовіра до навколишнього світу замість нормальної прихильності і базового довіри (М. Ейнсворт, Е. Еріксон). Слід зазначити, що ці негативні освіти мають стійкий характер, зберігаються до молодшого шкільного віку і далі, однак в процесі розвитку дитини набувають різні форми, «забарвлені» віком і індивідуальними особливостями. Як приклади актуалізації тривожної прихильності в молодшому шкільному віці можна назвати підвищену залежність від оцінок дорослих, прагнення робити уроки лише з мамою. А недовіра до навколишнього світу нерідко виявляється у молодших школярів як деструктивна агресивність або сильні невмотивовані страхи, причому і те й інше, як правило, поєднується з підвищеною тривожністю.

Слід також відзначити роль дитинства у виникненні психосоматичних порушень. Як відзначають багато авторів, саме за допомогою психосоматичних симптомів (шлункових кольок, порушення сну і т. П.) Дитина повідомляє про те, що материнська функція виконується незадовільно. Внаслідок пластичності психіки дитини можливо його повне звільнення від психосоматичних порушень, але не виключений варіант і безперервності соматичної патології з раннього дитинства до зрілого віку. Зі збереженням психосоматичного мови реагування у деяких молодших школярів нерідко доводиться зустрічатися і шкільного психолога.

У ранньому віці (від 1 року до 3 років) також зберігається значимість взаємовідносин з матір'ю, але важливими стають і взаємини з батьком з наступних причин.

Ранній вік є особливо значущим для формування «Я» дитини. Воно повинно звільнитися від підтримки, яку йому надавав «Я» матері, щоб досягти відділення від неї і усвідомлення себе як окремого «Я». Таким чином, підсумком розвитку в ранньому віці має стати формування автономності, самостійності, а для цього матері необхідно відпустити дитину на ту відстань, на яке він сам хоче відійти. А ось вибрати відстань, на яке потрібно відпустити дитину, і темп, в якому це слід робити, зазвичай буває достатньо важко.

Таким чином, до несприятливих типам взаємодії матері з дитиною можна віднести: а) занадто різке і швидке відділення, яке може бути наслідком виходу матері на роботу, приміщення дитини в ясла, народження другої дитини і т. П .; б) продовження постійної опіки над дитиною, яку нерідко виявляє тривожна мати.

Крім того, оскільки ранній вік - це період амбівалентного ставлення дитини до матері і найважливішою формою дитячої активності є агресія, то фактором ризику може стати абсолютна заборона на прояв агресивності, наслідком чого може з'явитися повне витіснення агресивності. Таким чином, завжди добрий і слухняний дитина, який ніколи не вередує, - «гордість мами» і загальний улюбленець часто платить за загальну любов досить дорогою ціною - порушенням свого психологічного здоров'я.

Слід також зазначити, що важливу роль в становленні психологічного здоров'я відіграє і те, як здійснюється виховання охайності дитини. Це «основна сцена», де розігрується боротьба за самовизначення: мати наполягає на дотриманні правил - дитина захищає своє право робити те, що хоче. Тому фактором ризику можна вважати надмірно суворе і швидке привчання до охайності маленької дитини. Цікаво, що дослідники традиційного дитячого фольклору вважають, що страхи покарання за неохайність знаходять своє відображення в дитячих страшних казках, які зазвичай починаються з появи «чорної руки» або «темної плями»: «Один раз в одному місті по радіо передавали, що з'являється якесь -то чорна пляма на стінах, і весь час падає стеля і всіх вбиває ... ».

Визначимо тепер місце взаємин з батьком для становлення автономності дитини. Як стверджує Г. Фігдор, батько в цьому віці повинен бути фізично і емоційно доступний дитині, оскільки: а) подає дитині приклад відносин з матір'ю - відносин між автономними суб'єктами; б) виступає прообразом зовнішнього світу, т. е. звільнення від матері стає відходом в нікуди, а відходом до когось; в) є менш конфліктним об'єктом, ніж мати, і стає джерелом захисту. Хіба часто побачиш в сучасній Росії батько хоче і як рідко має можливість бути поруч з дитиною! Таким чином, і відносини з батьком найчастіше несприятливо позначаються на формуванні автономності та самостійності дитини.

Нам же потрібно дуже чітко уявляти, що несформована самостійність дитини в ранньому віці може бути джерелом багатьох труднощів молодшого школяра і перш за все джерелом проблеми вираження гніву і проблеми невпевненості. Педагоги і батьки нерідко помилково вважають, що дитина з проблемою вираження гніву - це той, хто б'ється, плюється, лається. Варто нагадати їм, що проблема може мати різну симптоматику. Зокрема, можна спостерігати витіснення гніву, що виражається в однієї дитини як страх дорослішання і депресивні прояви, в іншого - як надмірна огрядність, у третього - як різкі необґрунтовані спалахи агресивності при вираженому прагненні бути хорошим, пристойним хлопчиком. Досить часто витіснення гніву приймає форму сильної невпевненості в собі. Але ще більш яскраво несформована самостійність може проявитися в проблемах підліткового періоду. Підліток буде або домагатися самостійності не завжди адекватними ситуації протестними реакціями, можливо навіть на шкоду собі, або продовжувати залишатися «за маминою спиною», «розплачуючись» за це тими чи іншими психосоматичними проявами.

Дошкільний вік (від 3 до 6-7 років) настільки значущий для формування психологічного здоров'я дитини і настільки багатогранний, що важко претендувати на однозначне опис факторів ризику внутрішньосімейних взаємин, тим більше що тут вже складно розглядати окреме взаємодія матері або батька з дитиною, а необхідно обговорювати фактори ризику, які виходять від сімейної системи.

Найістотнішим чинником ризику в сімейній системі є взаємодія по типу «дитина - кумир сім'ї», коли задоволення потреб дитини превалює над задоволенням потреб інших членів родини.

Наслідком такого типу сімейного взаємодії може з'явитися порушення в розвитку такого найважливішого новоутворення дошкільного віку, як емоційна децентрация - здатність дитини сприймати і враховувати в своїй поведінці стану, бажання і інтереси інших людей. Дитина з несформованою емоційної децентрації бачить світ тільки з позиції власних інтересів і бажань, не вміє спілкуватися з однолітками, розуміти вимоги дорослих. Саме такі діти, причому нерідко добре інтелектуально розвинені, не можуть успішно адаптуватися до школи.

Наступний фактор ризику - це відсутність одного з батьків або ж конфліктні відносини між ними. І якщо вплив неповної сім'ї на розвиток дитини вивчено досить добре, то роль конфліктних взаємовідносин часто недооцінюється. Останні викликають глибокий внутрішній конфлікт у дитини, який може привести до порушень статевої ідентифікації або, більш того, обумовити розвиток невротичних симптомів: енурезу, істеричних нападів страху і фобій. У деяких же дітей - привести до характерних змін в поведінці: сильно вираженою загальної готовності до реагування, боязкості і боязкості, покірності, схильності до депресивних настроїв, недостатній здатності до афектів і фантазування. Але, як зазначає Г. Фіг-дор, найчастіше зміни в поведінці дітей звертають на себе увагу лише тоді, коли переростають в шкільні труднощі.

Наступне явище, яке необхідно обговорити в рамках проблеми формування психологічного здоров'я дошкільника, - це явище батьківського програмування, яке може впливати на нього неоднозначно. З одного боку, через явище батьківського програмування відбувається засвоєння моральної культури - передумови духовності. З іншого боку, внаслідок надзвичайно виражена потреба в любові батьків дитина прагне адаптувати свою поведінку, щоб відповідати їх очікуванням, спираючись на їх вербальні і невербальні сигнали. Формується, за термінологією Е. Берна, «пристосувався дитина», який функціонує за рахунок зниження своїх здібностей відчувати, проявляти цікавість до світу, а в гіршому випадку за рахунок проживання не своєю життя. Ми вважаємо, що формування «пристосувати дитину» можна пов'язати з вихованням за типом домінуючої гиперпротекции, описаним Е. Г. Ейдеміллер, коли сім'я приділяє багато уваги дитині, але в той же час заважає його самостійності. В цілому ж, як нам представляється, саме «пристосувався дитина», настільки зручний батькам і іншим дорослим, проявить відсутність найважливішого новоутворення дошкільного віку - ініціативності (Е. Еріксон), яке і в молодшому шкільному віці, і в підлітковому не завжди потрапляє в поле уваги не тільки батьків, але і шкільних психологів. «Пристосувався дитина» в школі найчастіше не проявляє зовнішніх ознак дезадаптації: порушень в навчанні та поведінці. Але при уважному вивченні така дитина найчастіше демонструє підвищену тривожність, невпевненість в собі, а іноді і виражені страхи.

Отже, ми розглянули сімейні несприятливі фактори в процесі розвитку дитини, які можуть визначити порушення психологічного здоров'я дитини, переступає поріг школи. Наступна група факторів, як ми вже згадували, пов'язана з дитячими установами.

Слід відзначити зустріч в дитячому саду дитини з першим чужим значущим дорослим - вихователем, яка багато в чому визначить його подальша взаємодія зі значимими дорослими. З вихователем дитина отримує перший досвід поліадичного (замість диадического - з батьками) спілкування. Як показали дослідження, вихователька не помічає зазвичай близько 50% спрямованих до неї звернень дітей. І це може призвести до зростання самостійності дитини, зниження його егоцентризму, а може - до незадоволення потреби в безпеці, розвитку тривожності, псіхосоматізаціі дитини.

Крім того, в дитячому саду у дитини може з'явитися серйозний внутрішній конфлікт в разі конфліктних відносин з однолітками. Внутрішній конфлікт викликається протиріччями між вимогами інших людей і можливостями дитини, порушує емоційний комфорт, гальмує формування особистості.

Підводячи підсумок об'єктивних факторів ризику порушення психологічного здоров'я дитини, що надходить в школу, можна зробити висновок, що переважаючими є ті чи інші сімейні чинники, проте негативний вплив може надати і перебування дитини в дитячому саду.

Молодший шкільний вік (від 6 -7 до 10 років). Тут взаємини з батьками починають опосередковувати школою. Як зазначає А. І. Луньков, якщо батьки розуміють сутність змін в дитині, то статус дитини в сім'ї підвищується і дитина включається в нові взаємини. Але частіше конфліктність в сім'ї підвищується з наступних причин. У батьків може відбуватися актуалізація власних страхів школи. Коріння цих страхів лежать в колективному несвідомому, бо поява вчителів на соціальної арені в давнину було знаком того, що батьки не всемогутні і їх вплив обмежено. Крім того, створюються умови, в яких можливе посилення проекції батьківського прагнення до переваги над власною дитиною. Як відзначав К. Юнг, батько зайнятий роботою, а мати хоче втілити своє соціальне честолюбство в дитині. Відповідно дитина повинна мати успіх, щоб виконати очікування матері. Таку дитину можна впізнати за одягом: він одягнений, як лялька. Виходить, що він змушений жити бажаннями батьків, а не своїми. Але найбільш важкою є ситуація, коли запропоновані батьками вимоги не відповідають можливостям дитини. Наслідки її можуть бути різні, але завжди представляють фактор ризику порушень психологічного здоров'я.

Однак найбільш істотним фактором ризику порушення психологічного здоров'я може стати школа. І дійсно, в школі дитина вперше потрапляє в ситуацію соціально оцінюваної діяльності, т. Е. Його навички повинні відповідати встановленим у суспільстві нормам читання, письма, рахунку. Крім того, вперше дитина отримує можливість об'єктивного порівнювання своєї діяльності з діяльністю інших (через оцінки - бали або картинки: «хмаринки», «сонечка» і т.п.). Як наслідок цього, він вперше усвідомлює своє «невсемогущество». Відповідно підвищується залежність від оцінок дорослих, особливо вчителів. Але особливо важливим є те, що вперше самосвідомість і самооцінка дитини отримують жорсткі критерії його розвитку: успіхи в навчанні та шкільному поведінці. Відповідно молодший школяр пізнає себе лише в цих напрямках і на цих же підставах будує свою самооцінку. Однак через обмеженість критеріїв ситуації неуспіху можуть призводити до значного зниження самооцінки дітей.

Умовно можна виділити наступні етапи в процесі зниження самооцінки. Спочатку дитина усвідомлює свої шкільні невміння як невміння «бути хорошим». Але на цьому етапі у дитини зберігається віра, що він зможе стати хорошим в майбутньому. Далі пропадає віра, але дитина ще хоче бути хорошим. У ситуації стійкого тривалого неуспіху дитина може не тільки усвідомити свою нездатність «стати хорошим», але вже втратити до цього прагнення, що означає стійку депривацию домагання на визнання.

Депривація домагання на визнання у молодших школярів може проявитися не тільки в зниженні самооцінки, а й у формуванні неадекватних захисних варіантів реагування. При цьому активний варіант поведінки зазвичай включає різні прояви агресії до живим і неживим предметам, компенсацію в інших видах діяльності. Пасивний варіант - маніфестацію невпевненості, сором'язливості, ліні, апатії, догляд в фантазії або хвороба.

Крім того, якщо дитина сприймає результати навчання як єдині критерії власної цінності, жертвуючи при цьому уявою, грою, він набуває обмежену ідентичність, за Е. Еріксоном - «я є тільки те, що я можу робити». З'являється можливість формування почуття неповноцінності, яке може негативно вплинути як на актуальну ситуацію дитини, так і на формування його життєвого сценарію.

Підлітковий вік (від 10-11 до 15-16 років). Це найважливіший період для становлення самостійності. Багато в чому успішність досягнення самостійності визначається сімейними факторами, а точніше тим, як здійснюється процес відділення підлітка від сім'ї. Під відділенням підлітка від сім'ї зазвичай розуміється вибудовування між підлітком і його родиною нового типу взаємин, заснованого вже не на опіці, а на партнерстві. Це досить важкий процес як для самого підлітка, так і для його родини, оскільки сім'я не завжди готова відпустити підлітка. А підліток не завжди може адекватно розпорядитися своєю самостійністю. Однак наслідки незавершеного відділення від сім'ї - невміння взяти на себе відповідальність за своє життя - можуть спостерігатися не тільки в молодості, а й в зрілому, і навіть в літньому віці. Тому так важливо, щоб батьки вміли надати підлітку такі права і свободи, якими він може розпорядитися без загрози своєму психологічному і фізичному здоров'ю.

Підліток відрізняється від молодшого школяра тим, що школа вже не впливає на його психологічне здоров'я через реалізацію або депривацию домагання на визнання в навчальній діяльності. Швидше за школу можна розглядати як місце, де відбувається один з найважливіших психосоціальних конфліктів дорослішання, також мають на меті досягнення незалежності і самостійності.

Як можна було побачити, вплив зовнішніх факторів середовища на психологічне здоров'я знижується від дитинства до підліткового віку. Тому вплив цих факторів на дорослого описати досить складно. Психологічно здорова доросла, як ми вже говорили раніше, повинен вміти адекватно адаптуватися до будь-яких чинників ризику без шкоди для здоров'я. Тому звернемося до розгляду внутрішніх факторів.

Як ми вже говорили, психологічне здоров'я передбачає стійкість до стресових ситуацій, тому необхідно обговорити ті психологічні характеристики, які обумовлюють знижену стійкість до стресу. Зупинимося спочатку на темперамент. Почнемо з класичних експериментів А. Томаса, який виділив властивості темпераменту, названого їм «важким»: неритмічність, низька адаптивна здатність, тенденція до уникнення, переважання поганого настрою, боязнь нових ситуацій, надмірне впертість, надмірна відволікання, підвищена або знижена активність. Труднощі даного темпераменту полягає в підвищенні ризику розладів поведінки. Однак дані розлади, і це важливо відзначити, викликають не самі властивості, а особливе взаємодія їх з навколишнім середовищем дитини. Таким чином, труднощі темпераменту полягає в тому, що це дорослим важко сприймати його властивості, важко застосовувати адекватні їм виховні впливу.

Досить цікаво індивідуальні властивості темпераменту в плані ризику порушення психологічного здоров'я описав Я. Стреляу. Через особливу важливість його позиції розглянемо її детальніше. Я. Стреляу вважав, що темперамент - це сукупність відносно стійких характеристик поведінки, що виявляються в енергетичному рівні поведінки і в тимчасових параметрах реакцій.

Оскільки, як уже зазначалося вище, темперамент модифікує виховні впливу навколишнього середовища, Я. Стреляу та співробітниками проводилися дослідження зв'язку властивостей темпераменту і деяких якостей особистості. Виявилося, що такий зв'язок найбільше проявляється стосовно однієї з характеристик енергетичного рівня поведінки - реактивності. При цьому під реактивністю розуміється відношення сили реагування до викликав стимулу. Відповідно високореактівние діти - це ті, хто сильно реагує навіть на невеликі стимули, слабореактівние - зі слабкою інтенсивністю реакцій. Високореактівних і слабореактівних дітей можна відрізнити по їх реакцій на зауваження педагогів. Слабореактівних зауваження педагогів або ж погані оцінки змусять вести себе краще або писати чистіше, тобто поліпшать їх діяльність. У високореактівних дітей, навпаки, може спостерігатися погіршення діяльності. Для них досить суворого погляду, щоб зрозуміти невдоволення педагога.

Цікаво, що за результатами досліджень високореактівние дітям найчастіше властива підвищена тривожність. У них же знижений поріг виникнення страху, знижена працездатність. Характерний пасивний рівень саморегуляції, т. Е. Слабка наполегливість, низька ефективність дій, слабке пристосування своїх цілей до реального стану речей. Виявлена ??і інша залежність: неадекватність рівня домагань (нереалістично занижений або завищений). Дані дослідження дозволяють зробити висновок, що властивості темпераменту не є джерелами порушення психологічного здоров'я, але істотним фактором ризику, який неможливо ігнорувати.

Тепер подивимося, наскільки знижена стійкість до стресу пов'язана з якими-небудь особистісними факторами. З цього приводу сьогодні немає чітко визначених позицій. Але ми готові погодитися з В. А. Бодровим, який слідом за S. Kobasa вважає, що життєрадісні люди найбільш психологічно стійкі, відповідно менш стійкі люди зі зниженим фоном настрою. Крім цього вони виділяють ще три основні характеристики стійкості: контроль, самооцінка і критичність. При цьому контроль визначається як локус контролю. На їхню думку, екстернали, бачать більшість подій як результат випадковості, які не пов'язують їх з особистою участю, більш схильні до стресів. Інтернали ж володіють великим внутрішнім контролем, більш успішно справляються зі стресами. Самооцінка тут - це почуття власного призначення і власних можливостей. Труднощі з ліквідацією стресу у людей з низькою самооцінкою виходять з двох видів негативного самосприйняття. По-перше, люди з низькою самооцінкою мають високий рівень страху або тривожності. По-друге, вони сприймають себе як мають недостатні здатності, щоб протистояти загрозі. Відповідно вони менш енергійні в прийнятті превентивних заходів, прагнуть уникнути труднощів, бо переконані, що не впораються з ними. Якщо ж люди оцінюють себе досить високо, то малоймовірно, що вони будуть інтерпретувати багато подій як емоційно важкі або стресові. Крім того, якщо стрес виникає, то вони проявляють велику ініціативність і тому більш успішно з ним справляються. Наступне необхідну якість - це критичність. Воно відображає ступінь важливості для людини безпеки, стабільності і передбачуваності подій життя. Оптимальним є присутність у людини рівноваги між прагненням до ризику і до безпеки, до змін і до збереження стабільності, до допущенню невизначеності і до контролю подій. Тільки така рівновага дозволить людині розвиватися, змінюватися, з одного боку, і запобігати саморуйнування - з іншого. Як можна помітити, описані В. А. Бодровим особистісні передумови Стрессоустойчів-вості перегукуються з виділеними нами раніше структурними компонентами психологічного здоров'я: самоприйняття, рефлексією і саморозвитком, що ще раз доводить їх необхідність. Відповідно особистісними передумовами зниженою стійкості до стресу можна назвати негативний самоотношение, недостатньо розвинену рефлексію та відсутність прагнення до зростання, розвитку.

Отже, ми розглянули чинники ризику порушень психологічного здоров'я. Однак спробуємо пофантазувати: а що якщо дитина виросте в абсолютно комфортному середовищі? Напевно, він буде абсолютно психологічно здоровим? Яку особистість ми отримаємо в разі повної відсутності зовнішніх стресогенних чинників? Наведемо з цього приводу точку зору С. Фрайберг. Як говорить С. Фрайберг, «останнім часом прийнято розглядати психічне здоров'я як продукт спеціальної« дієти », що включає відповідні порції любові і безпеки, конструктивних іграшок, здорових однолітків, прекрасного статевого виховання, контролю і виходу емоцій; все це разом утворює збалансоване і здорове меню. Нагадує варені овочі, які хоч і поживні, але не викликають апетиту. Продукт такої «дієти» стане добре налагодженим нудною людиною ».

Крім того, якщо розглядати становлення психологічного здоров'я тільки з точки зору факторів ризику, стає незрозумілим, чому не всі діти в несприятливих умовах «ламаються», а, навпаки, іноді досягають життєвих успіхів, більш того, їх успіхи соціально значимі. Також незрозуміло, чому ми нерідко стикаємося з дітьми, що виросли в комфортній зовнішньому середовищі, але при цьому потребують тієї чи іншої психологічної допомоги.

Тому розглянемо наступне питання: які оптимальні умови для становлення психологічного здоров'я людини.

Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

ВСТУП | Глава I ПСИХОЛОГІЧНЕ ЗДОРОВ'Я ЯК МЕТА І КРИТЕРІЙ УСПІШНОСТІ Психологічне консультування І ПСИХОЛОГІЧНОЇ КОРЕКЦІЇ | Структура психологічної підтримки дошкільнят і молодших школярів | Групова психопрофилактика порушень психологічного здоров'я дітей | ОРГАНІЗАЦІЯ ЗАНЯТЬ | квітка дружби | Індивідуальна корекційна робота | психокорекція страхів | Основні підходи до розуміння психології страху у віці 7-10 років | малювання страху |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати